Erdal Baykan

Erdal Baykan

Yazar
8.2/10
5 Kişi
·
20
Okunma
·
5
Beğeni
·
179
Gösterim
Adı:
Erdal Baykan
Unvan:
Akademisyen
Deklarasyon,İslami yaşamın temel hususiyetlerine ilişkin açıklamalarını kardeşlik hukuku üzerine sürdürür.”Müslümanlar kardeştir.”(Kuran,Hucurat 49: 10)mesajıyla Kur’an-ı Kerim,hedefi belirlemiştir.
İnsan ve toplum için, sadece maddi görünümlü olan bilimsel, devrimci, sosyalist veya başka şekilde ifadelendirilen bir kurtuluş çeşidi yoktur. İç düzeni kapsamayan, insanı değiştirmeyen, onun iç rönesansını sağlamayan -Allah olmaksızın zaten mümkün değildir- her kurtuluş sahtedir.
‘’ Tanrı yoksa insan da yoktur, insan yoksa mesuliyet de yoktur. Öyleyse Tanrı yoksa suçta yoktur. Yani Tanrı yoksa her şey mübah olur.’’ diyen Aliya’nın düşüncesinde; özgürlük, ahlak, sorumluluk ve Tanrı birbirlerinden bağımsız düşünülemeyecek hususlardır.
Aliya için İslam dünyasında yaşanan gerileme ve duraklamanın nedeni aslında İslamı hakiki anlamda yaşanmaması ve İslam aleminin bir bili ç olarak yeniden yenilenmeye yönelik bir inşaya hazır olmayışıdır
Bu noktada İsmet Özel'de oldugu (2013) gibi Aliya'nın literatüründe de (İslam eskimeyen yeni bir düşünme yoludur) bunu anlayabilmenin mantığı din-bilim, ahlak-siyaset, ideal-pragmatizim ve zahir-batın arasında kurulan vasat dengenin nasıllıgında aranmalıdır (izzetbegoviç, 2010:22)
Onun İslam düşüncesine yapmış olduğu en önemli katkılarından biri İslam dünyasının geri kalmışlıgı için yapmış olduğu bu tarz eleştiri, tespit ve ikazları. Bu bakımdan İslam dünyasında adeta kader gibi algıları ve teslimiyet içinde kabullenilen ve kanaatten öte, neredeyse kronikleşen "biz yapamayız" fikrinin yok edilerek, dünyadaki tüm gelişmelere karşın edilgen değil aktif bir tavır almaya yönelik çağrısı son derece önemlidir
İslam Dünyasının yeri kalmasına neden olan önemli hususlar vardır Siyasal anlamda özgür olamamak, yoksulluk ve bölünmüşlük
192 syf.
·5/10
Aliya'nın İslam Deklarasyonu adlı kitabını daha iyi anlamak ve özümsemek için okumaya başladığım bu kitap beni sükutu hayale uğrattı. Kitabı yarım bırakmamak için kendimi oldukça zorladım.
Yazar konuları başlıklar altında incelemiş. Ve kanımca bundan kaynaklanan tekrarlara düşmüş. Yalnızca cümleleri sürekli tekrarlamakla kalmamış neredeyse paragrafları olduğu gibi aktarmış. Yani tekrara gitmek yerine sayfa sayısını yarıya indirseymiș, benim için okumaya değer kitaplar arasında yer alacaktı.
192 syf.
·Puan vermedi
Biraz acı gerçekleri yüzümüze vurmuş sevgili aliya. Bosnayı ve boşnakları çok seviyorum. Ve seni de bilge kral!
Harf inkılabı konusundaki yorumu ne kadar tepki alsa da gerçeklik payo yok diyemiyorum. Üzgünüm

Yazarın biyografisi

Adı:
Erdal Baykan
Unvan:
Akademisyen

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 20 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 10 okur okuyacak.