1000Kitap Logosu
Eric Schmidt
Eric Schmidt
Eric Schmidt

Eric Schmidt

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.8
77 Kişi
164
Okunma
3
Beğeni
1.105
Gösterim
Tam adı
Eric Emerson Schmidt
Unvan
Amerikalı yazılım mühendisi, işadamı ve Google'ın İcra Heyeti Başkanı ve CEO'su
Doğum
Washington, DC, ABD, 27 Nisan 1955
Yaşamı
Eric Schmidt ya da tam adıyla Eric Emerson Schmidt (d. 27 Nisan 1955,Washington, D.C.), Amerikalı yazılım mühendisi, işadamı ve Google'ın İcra Heyeti Başkanı ve CEO'sudur. 2013 yılında Forbes'e göre Schmidt tahmini $8.3 milyarlık serveti ile dünyanın en zengin 138. insanıdır. Schmidt, Google'daki birincil görevinin yanında Apple'da 2006-2009 yılları arasında Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. Ancak şirketlerin iş alanları birbirine çok yaklaşınca Schmidt istifa etmiştir. Ayrıca Princeton Üniversitesi Mütevelli Heyeti'nde görev almakta, Obama tarafından kurulan Bilim ve Teknoloji Danışmanlar Konseyi'nin üyeliğinde bulunmakta, Amerikan Bilim ve Sanat Akademisi'nde akademisyen olarak görev yapmakta, Yeni Amerika Vakfı'nın da başkalığını yönetmektedir. Schmidt, Google'a 2001 yılında henüz küçük bir proje iken katılmış ve şirketin bugünkü değerini almasında büyük rolü olmuştur. Google'da görev almadan önce ise Novell'in CEO'su ve Sun Microsystems'te Baş Teknoloji Yöneticisi idi. Bu görevini sürdürürken iseJava'nın geliştirilmesinin sorumluluğu kendisindeydi. Schmidt, Atherton, California'da eşi Wendy ile birlikte yaşamaktadır. Eğitimi Schmidt, Yorktown Lisesi'nden mezun olduktan sonra,[10] 1976'da Mühendislik eğitimi alacağı Princeton Üniversitesi'ne kabul edildi. 1979'da Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de Bilgisayar Bilimleri ile Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri departmanları için, kampüsün bilgisayar merkezindeki bilgisayarlar arasında bir ağ dizayn etme ve oluşturma üzerine yüksek lisans ve doktora yaptı. 1982'de Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri'nde yazdığı doktora tezinin konusu da dağılmış bir ortamda büyük yazılımların gelişiminin kontrolüydü. Bir dönem "Stanford Graduate School of Business"da profesör olarak çalışmıştır.
Zümrüt
Google Nasıl Yönetiliyor?'u inceledi.
320 syf.
·
28 günde
·
10/10 puan
Kitabı okuduğumu gören kardeşim -Neden bunu okuyorsun ki, sanki iş kuracaksın, demişti. Tabi kitabı okumadığı için böyle düşünmesi normal.Kitap her insana başarılı olmanın yollarını öğretmeye çalışıyor.Oyun seven 2 adamın 30 yılda başardıkları şeyi görmemizi sağlıyor, bunu nasıl yaptıklarını da elbette.Google nasıl yönetiliyor, bilmek istemeyebilirsiniz ancak hayatınızı nasıl idâme ettireceğinizi eminim bilmek istersiniz.Aldığım çok fazla not oldu bu kitaptan, uygulamak isteyeceğim.Üretken akılların, biz yer-içer- eğlenirken neler yaptığını gördüm.En önemlisi de bir öğretmen olarak üretken akılları farkedip onları yetiştirmek için bana ilham verdi.Çok akıcı ve eğlenceli bir dille yazılmış, sık sık mizaha başvurmuş sıkmamak için.Herkese bir şey katacaktır, şiddetle okumanızı tavsiye ederim.
Google Nasıl Yönetiliyor?
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Atahan Aslan
Google Nasıl Yönetiliyor?'u inceledi.
320 syf.
·
12 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Google, verdiği maaşlar inanılmaz yüksek olmamasına rağmen her çalışanın hayallerini süsleyen, bir noktada çalışmak istediği bir yerdir. Yani sadece müşteri pazarına hükmetmez, çalışan pazarına da hükmeder. Hem müşteri hem çalışan pazarına hükmetmenin nasıl olduğunu ve bunu nasıl daha iyiye götürebileceğinizi ilk ağızdan okuduğunuz muhteşem bir kitap.
Google Nasıl Yönetiliyor?
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Fiberbooks
Google Nasıl Yönetiliyor?'u inceledi.
320 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Kitap Google'ın kurum kültürünü birinci ağızdan aktarıyor. Şirketin nasıl bir çalışma ortamı sunduğunu, meselelere sorunlara nasıl yaklaştığını görebiliyoruz. Google kültürü genel olarak çalışana saygı ve merak üzerine kurulu. Google'ın ana işleri dışında içeride 10'larca projeye şans veriliyor. Kitapta yaratıcı insanlar nasıl tutulur? Yaratıcı insanlarla nasıl çalışılır? gibi önerilerde var. Dikkatimi çeken noktalardan biri de Google'da kimse bir şeyi yapması için zorlanmıyor. Sorunlar ve meseleler anlatılıyor ve ekipler o meselelere çözüm buluyor. Eğer bir çalışan üst düzey yöneticisinin önerini beğenmezse (bu ceo bile olsa) ekibe neden bu önerinin kötü olduğunu açıkca anlatabiliyor. Müthiş bir şey
Google Nasıl Yönetiliyor?
OKUYACAKLARIMA EKLE
9