Evrim Kuran

Evrim Kuran

YazarÇevirmen
8.9/10
37 Kişi
·
108
Okunma
·
8
Beğeni
·
207
Gösterim
Orwell ve Huxley'in bu eserleri ortaya koymalarının üzerinden dört kuşak geçti. Bu iki adam, bu dünyaya kehanetlerini bıraktı da geçti ...
Onların metafor niyetine yazdıkları bugün aklımızın duvarlarını yumrukluyor; duymalıyız. Goethe'nin davetine uyarak her gün bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo görmeli ve mümkünse birkaç mantıklı cümle söylemeliyiz.
Distopyalara direnmeliyiz ...
Evrim Kuran
Sayfa 73 - Destek Yayınları 8. Baskı
Türkiye’nin en eski şirketinin geçmişi ise 240 yıllık. Faaliyetlerini halen devam ettiren en eski Türk şirketi 1777 yılında kurulan Hacı Bekir Lokumları şu an beşinci jenerasyon tarafından yönetiliyor.
Evrim Kuran
Sayfa 55 - Destek Yayınları 8. Baskı
Toptan yararlı ve doğru, toptan zararlı ve yanlış kabul etmek; hem de peşin peşin! Depolitizasyonun en çürütücüsü, hatta tek çürütücüsü bu değilse, lütfen söyler misiniz, nedir?
-Tarık Buğra
Evrim Kuran
Sayfa 77 - Destek Yayınları 8. Baskı
“Biz evvela kelimeleri öğreniriz” der Ahmet Hamdi Tanpınar. “Sonra yaşadıkça teker teker manalarını.”
Evrim Kuran
Sayfa 88 - Destek Yayınları 8. Baskı
Sonra ofansif mizah denen bir kavram çıktı karşımıza. Diğerlerinin acıları, yaraları, dezavantajları 140 karakter arasında yerine seri şakalara hammadde oldu. Çünkü fenomen olmak bunu gerektiriyordu. Oysa ironi ne ince bir sanattı; okur olmadan yazar olanların mezbahalarında murdar oldu.
Evrim Kuran
Sayfa 90 - Destek Yayınları 8. Baskı
Buradan hareketle, kuşaklar arası etkili ilişkiyi (dikkat ederseniz iletişim değil, ilişki diyorum; çünkü bu yüzyılda esas mesele iletişim değil ilişki kurmak; birbirimize ilişmeden yaşama sanatının ustası olmak üzereyiz zira)
Evrim Kuran
Sayfa 84 - Destek Yayınları 8. Baskı
Batı’da araştırmacılar Y Kuşağı’nı 1975’lerde başlatabiliyorlar; zira eve ilk bilgisayarın girdiği yılları baz alıyorlar. Bizde ise 1980’den önce kuşak geçişi olması mümkün değil; hatta 1985’ten itibaren belirgin Y hareketlerini gözlemleyebiliyoruz. Kuşağın bitiş yılı olarak ise 1999’u varsayıyoruz.
Evrim Kuran
Sayfa 99 - Destek Yayınları 8. Baskı
128 syf.
·9 günde·10/10
Z Kuşağına dair pek çok ipucu bulabileceğimiz, onlarla verimli iletişim ve etkileşime geçebileceğimiz faydalı bilgileri içinde barındırıyor kitap.
Özellikle öğretmen ve ebeveynlerin istifade edebilecekleri bir kitap.
"Seni kendime ait yargılarla değil, sana ait gerçeklerle görüyorum..." kitabın kapağını kapatırken bu satırlar beynimde yankılandı. Kesinlikle okunmalı
152 syf.
·Puan vermedi
Kuşak Teorisi ile ilgili neredeyse Türkiye'de hiç bu kadar ulaşılabilir bir kitap yok. Eğer bu konuya ilgiliyseniz mutlaka okumanız gereken kitapların başında geliyor. Üniversitede bu konu ile alakalı tez yazarken Evrim Kuran bana en çok ilham veren kişilerden biri olmuştu. Kendisini ve çalışmalarını özel olarak takip etmenizi öneririm.

Ayrıca TEDx konuşmasını da iş kuracak, kurmakta olan ve kuran herkesin dinlemesini tavsiye ederim. :)

Link: https://www.youtube.com/watch?v=YJtCZZ5dy-g
272 syf.
·39 günde·Beğendi·9/10
Pazarlama hiç o kadar iyi anlatılamazdı. Gerçekten okumaya değer ve okuması zevkli bir kitap. Okudukça yazarın tespitlerine be zekâsına hayran kalıyorusunuz. Almayı veya okumayı düşünüyorsanız rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir kitap.
152 syf.
·53 günde·Beğendi·9/10
Türkiye’yi tanımak için, tarihini, kuşaklarını, insanını tanımak için.. tanımaktan da öte araştırmalarla kanıtlanmış bilgileri okumak, görmek için.. Dünya’da ve ülkemizdeki benzer kuşakları anlamak, en nihayetinde biz kimiz, nasıl ve ne zaman böyle olduk.. Öğrenmek daha çok kendini, akranlarını ve her yaştan insanı tanımlayabilmek, düşünme yapısını dahi keşfetmek isteyenler için birebir bir kitap. Telgraftan Tablet’teden sonra dünyaya daha geniş bir perspektiften bakabildiğim düşünüyorum. Evrim Kuran’ın ellerine sağlık.. nice böylesine araştırmalara ve araştırmacılara.. ️
152 syf.
·Puan vermedi
Telgraftan Tablete kuşakların kendi dönemlerinde Türkiye'de ve dünyada neler yaşandığını, onlara hitap ederken ve yaklaşırken bunlari gözeterek nasil davranacaginiza dair çıkarımlar da yapmaniza yardimci olan güzel bir kitap.
Dipnot olarak; ilk kısımlarda bilgi dağı sizi yıldırmasın, sonrasında verimli bir kitabı haberciliyor..
152 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabın içinde aklı havada filminden alıntı bir söz “Hayallerinden vazgeçmen için aldığın ilk maaşın ne kadardı?” Sıkıcı başlayan bir kitap sanırım bitmeyecek dedigim ilk elime aldigimda saatler icinde bitirdiğim kitap benim için çok değerli bir kitap olarak kalacak kuşakları anlatan bu kitap yanlizca konusuna bagli kalmamış gençleri bizleri anlatmış bizleri anlamlandırmış bir kitap neyi yanlış yaptığımızı anlatmış kitabın içinde “O minicik parmaklara kendinize ait bir ideolojinin selamını verdirmeyin” sözlerine yer veren muhteşem kitap..

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 108 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 78 okur okuyacak.