Fatoş Sanderson

Fatoş Sanderson

Çevirmen
8.3/10
18 Kişi
·
33
Okunma
·
0
Beğeni
·
17
Gösterim
Adı:
Fatoş Sanderson
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
223 syf.
·2 günde·Puan vermedi
'' Arthur C. Clarke, Robert A. Heinlein ve Isaac Asimov'la birlikte, bilimkurgunun "üç büyük yazar"ından biri olarak kabul edilmektedir. ''

‘’ Pat Harris ayda bulunan tek geminin kaptanı olmak zevkini duyuyordu’’
cümlesiyle başlayan ve son satırına kadar ritmini koruyan bir kitaba giriş yapıyorsunuz. Artık bir yerde yok artık diyerek isyan ettim.

Şimdi ortama bir göz atarsak; Ay yüzeyinde garip bir deniz var. Bu deniz tamamen tozdan oluşuyor. Tozun kaynağı yüzeydeki ısı farklarından kayaların parçalanması veya meteorların vs. parçalanması ile oluştuğu tahmin ediliyor. Bu toz denizi öylesine pudramsı ve neredeyse bir sıvı gibi akışkan bir yapıya sahipti ki deniz üzerine fırlattığınız ağır bir cisim geride hiçbir iz bırakmadan kayboluyordu.

Tabi ki insanlar bu garip denizi de paraya çevirmeliydi. İşte kaptan Pat Harris ve kabin görevlisi Sue Wilkins Susuz Deniz’ e gezi turları düzenleyen Selene Gemisinin mürettebatıydı. Her şey sıradan başlamıştı. Ta ki bir milyonda bir olacak bir felaket gerçekleşip Selene tüm yolcularıyla birlikle susuz denizde geride hiçbir iz bırakmadan tozun içine sıkışıncaya kadar.
Şimdi insanlığın bir kez daha doğa ile mücadelesine tanık olacağız ama Ay yüzeyinde.
209 syf.
·Beğendi·9/10
Kara Güneş kitabında dediklerimi geri aldıracak bir kitap olmuş bu. Çok net söylüyorum. Dan Brown, Başlangıç kitabını yazarken bu kitap da esin kaynakları arasında bulunmadıysa ben o kitabı boşa okumuş, hiçbir şey anlamamışım.
Profesör Charles Forbin bir bilgisayar üretir. Buna Colossus adı verilir. Bu bilgisayar oldukça zekidir ve çok hızlı işlem yapabilmektedir. Öyle ki bir yerden sonra yaptığı hesaplara en iyi matematikçiler dahi yetişemeyecek, bir süre sonra bu hakimiyet dünya egemenliğine uzanacaktır. Bu serüvende ayrıca devam kitabı da olsa ne kadar güzel olurmuş, büyük heyecan yaşanırmış demek lazım.
Aslında hikayenin daha güzel bir noktası daha var ki biz tarihçiler o konuyu daha çok severiz. Aslında herkes bilir bunu ama ismen bilmez. Öğrenmek de bu zamana kısmetmiş. Colossus Bilgisayarı, gerçekten de vardır. 2. Dünya Savaşı döneminde şifreli Alman mesajlarını çözmek için kullanılan, programlanan ve dijital olan ilk elektronik bilgisayar kendisi.
1966 yılında yazılan, 1970 yılında filmi çekilen ve 1984 yılında ülkemizde de yazın hayatına karışan bu eseri serinin dışında da okunmasını sevgiyle tavsiye edeceğim. Gerçekten de oldukça hoş bir kitaptı. Keyifli okumalar, mutlu akşamlar dilerim..
223 syf.
·Beğendi·8/10
Parick Harris bu sefer yengemiz Sue’ye açılacak diye umut ettikçe olmadı ama olsun. Selene (bütün kitap Selena diye okudum) adlı gemiyle Susuz Deniz denilen Ay’da bir yere geziye çıkar insanlar. Ancak kitapların tamamının kurgusu bir gereği bir aksilik olmak zorundadır ve Selene bir deprem sonucu akışkan tozun altına gömülür. Artık tek bir şey geçerlidir. Yaşam Savaşı! Bu savaşı kazanabilecekler mi? Göreceğiz, derdim ama söyleyemem.
Bu arada bahsettiğimiz Susuz Deniz denilen yer, çapı 100 kilometrenin üzerinde bir toz okyanusu. Bunun altında kalıyorlar ve bataklık gibi hareket ettikçe dibe batıyorlar. Buradan kurtulma çabaları ve bilimin buna katkısı ne olacak sorusuna cevap aradığım bir kitap oldu bu.
Beklenen etkiyi yapmasa da hoş bir kitap. İnsanların kurtulma mücadelesi 127 Hours diye bir film vardı bana onu anımsattı diyebilirim. Oldukça hoş şeyler de gördük kitapta. Seri biraz toparlanıyor gibi, hadi bakalım. Keyifli okumalar..
209 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
İlk əvvəl, kitab çox axıcı dildə yazılıb. Oxuyarkən sıxılmadım. Çox spoiler vermədən kitab haqqında görüşlərimi paylaşmaq istərdim.

Kitabda insanoğlunun özündən daha mükəmməl bir qurğu inşa edib edə bilməyəcəyi sualı verilir. Bu sual üstündə kitabda hekayə formalaşır. Hekayənin axışını, obrazları bəyəndim.Kitabın sonlarına doğru obrazların həyacanlarının oxucuya çox gözəl bir şəkildə yansıdılmasını da qeyd etmək istərdim. Elmi-fantastik janrında olan kitabları oxumağı sevirsinizsə bu kitabı da bəyənə biləcəyinizi düşünürəm. Eləcədə kitab mənə "Çocukluğun Sonu" kitabını da xatırlatdı. O kitabı da çox bəyəndiyim üçün, bu kitab da mənə bir o qədər xoş gəldi.
223 syf.
·Beğendi·10/10
Son derece güzel bir bilim kurgu romanı. Kaptan Patrick Harris, hostes Due ile birlikte Ay'da Selene adlı gemi ile Susuz Deniz adı verilen yerde turistik seyahat düzenlemektedir. Bu yer, akışkan bir tozdan oluşan bir yerdir. Ancak son seferlerinde bir deprem olur ve Selene, bu akışkan tozun on beş metre altına gömülür. En başta farklı bir yerde kaza yaptıklarını düşünürler ancak sonradan bilim adamları Rawson ve Lawrence aracın yerini bulur. Çalışmalara başlarlar. Ancak Lawrence ve Pat'in önüne Ay ve Susuz Deniz sürekli engeller çıkarmaktadır. Acaba Pat ve diğer yolcular sağ salim kurtulabilecek midir ve Pat Sue'ya duygularını açabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.
209 syf.
·Beğendi·10/10
Son derece güzel bir bilim kurgu romanı ve baskan bilim kurgu serisinin on sekizinci romanı. ABD, on iki yıl süren çalışmalar sonucunda profesör Forbin ve Başkan ile Colossus adlı süper bilgisayarın icat edildiğini ve artık ülkenin savunmasının bu bilgisayara bırakıldığını duyurur. Cihaz en başta düzgün çalışır ancak sonra ne olduğu anlaşılmayan bir bilgi verir. Forbin bunu anlamaya çalışırken Sovyetlerin de benzer bir bilgisayar icat ettiğini öğrenir. Bu iki bilgisayar birbiri ile görüşmek ister. En başta bunu kabul ederler ancak aralarındaki iletişim öyle güçlenir ki artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktır. Colossus ve Kustos dünyanın yeni efendileridir. Forbin bunu elinden geldiği kadar engellemeye çalışır ancak başarılı olabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.

Yazarın biyografisi

Adı:
Fatoş Sanderson

Yazar istatistikleri

  • 33 okur okudu.
  • 25 okur okuyacak.