Ferhat Toka

Ferhat Toka

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
38
Gösterim
Gerçek şu ki ;
Otogarlar düğün salonlarından
Daha samimi sarılmalar görmüştür.
Ve hastane duvarları da cami duvarlarından daha fazla inanan...
102 syf.
·Puan vermedi
Yedi Güzel Adam ilk yayınlanmaya başladığında ne anlattığıyla ilgili bir fikrim yoktu. Sonradan isminin bir şiir kitabından geldiğini öğrendim. Abdurrahman Cahit Zarifoğlu'nun şiir kitabından. Öncesinde çocuk kitaplarından birini okumuştum. " Yürek Dede ile Padişah" Yazarlara dair herhangi bir fikrimin olmadığı dönemde bırakmışım maalesef Zarifoğlu' nu. Büyük bir kayıp. Yahut da henüz zamanı gelmemişlik. Kader, kısmet...
Yedi Güzel Adam' dan alıntılar pek çok yerde karşıma çıkıyor olsa da hiç bakmadım. Kitaplarından okumadım, dizinin ufacık bir kısmını dahi izlemedim. Dizi final yaptı, üniversite de düzenlenen bir konferansa Zarifoğlu' nun bir dostu, kızı Betül ve eşi Berat Hanımlar katıldı. Betül Zarifoğlu daktilo ile alakalı bir anısını anlatınca  bendeki Zarifoğlu merakı o gün başladı. Yedi Güzel Adam ile başlayan okuma serüvenim artık bulduğum her Zarifoğlu kitabına doğru devam etti. O dönem çıkan dergiler ard arda Zarifoğlu sayısı çıkardı, eşi ve çocukları ile röportajlar yapıldı. Belgeseller çekildi. Kitaplar tekrar tekrar baskıya girdi.

Aslında Zarifoğlu pek çoğumuzun hayatına dizi ile dahil oldu. Kurgu farklıydı.  Verilmek istenen mesajlar vardı. Hatta bir öğrenci konferans esnasında Berat Zarifoğlu' na gerçekten Zehra' nın olup olmadığını sormuş Berat Hanım da  karakter Zehra' nın gerçekten olmadığını ama Cahit Zarifoğlu' nun sevdiği bir kızın var olduğundan  bahsetmişti . Dizi bize demek ki o kadar gerçekçi geliyordu.

Sonrasında diziyi aralıklı bölümler halinde izledim. Yedi Güzel Adam' ı birkaç kez okuyup, şairi anlamayı denedim. Ama en çok hakkında kaleme alınan kitaplarla ona yaklaşabildiğimi hissettim. Mavi göklerin varlığına, çocukluğunun acı hatıralarına, kendi çocukluğunun kederinden kaçınarak çocuklara yazdığı kitaplara, okuyuculara seslenen bir adam. İnce, narin, zayıf, şiiri de güreş gibi tutan, isminin baş harflerinden saklanan, bağışlanmayı dileyen, insanlara " içlerine dönme" yi öğütleyen, uçmayı hayal eden, İşaret Çocukları ile doğan, Yedi Güzel Adam ile büyüyüp Menzillere varan, ordan son makama havf ve reca ile Korku ve Yakarış' a ulaşan, Necip Fazıl' ın Artist' i. Vasfı, namı, tanıyanı, bileni, dostu, yoldaşı çok. Ama işte zamanı geldiğinde, " son nefes" verildiğinde  "...artık kırlardaki çiçekler de onsuz açacak."
Mekanı cennet ola..

Hakkında en beğendiğim, şair hakkında daha çok öğrendiğim kitapsa A. Cahit Zarifoğlu
Çok güzel bir eser. Tavsiye edilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ferhat Toka
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 8 okur okuyacak.