Fethi Abdulkadir

Fethi Abdulkadir

Yazar
8.0/10
1 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
6
Gösterim
Adı:
Fethi Abdulkadir
İslam, ümmetin ortak inancıdır, ümmetin hayrı ve felahı da onunla mümkündür. Çünkü İslam, toplulukları seferber edip enerjisini birleştirecek en güçlü olgudur.
Nitekim uluslararası sistem bir yandan kalkınma, bilim, teknoloji ve hayvan haklarını korumakla övünğrken;diğer yandan 6.400.000'den fazla mültecinin açıkta kalmasına ses çıkarmayan medeniyetin tiksindirici iki yüzlülüğünün örneğini sergilemektedir.
Filistin'in özgürlüğüne kavuşması için cihat etmek onurlu her ferdin göğsünde taşıyacağı bir nişan, şeref ve vazife olarak kalacaktır.
*İngiliz asıllı bir Yahudidir.
*Filistin'i yahudileştirmek, göç kapılarını açmak ve topraklara el koymak için çalışmıştır.
*Kudüste bulunan ibrani üniversitesinin kurucusudur.
*Arapça ve İngilizce in yanına ibraniceyi de resmi dillere eklemiştir.
* Döneminde paraların ve damgaların üzerine filistin'in yanına Arapça ve İngilizce olarak "İsrail Toprakları" ibaresini yazmıştır.
*Filistin vatandaşların zorunlu vergilerini arttırmıştır.
* Osmanlı kanunlarını kaldırmış yerine Siyonizm projesini destekleyen yeni kanunlar getirmiştir.
* 1925 yılında görevi sona erdiğinde yahudiler yaklaşık olarak 1 milyon dönüm araziye sahip olmuştur.
Musa Kazım ve Hacı Emin El-Hüseyni'nin liderliğinde gerçekleşen İslami alımlara, milli seferberlik, siyasi eylemler ve kuvvetli isyanlar eşlik etmiştir. Bu devrimlerden Kudüs ayaklanması 1920'de, Yafa Ayaklanması 1921'de, Burak Ayaklanması 1929'da ve Ekim Ayaklanması 1933'te gerçekleşmiştir. Bunun yanı sıra Şeyh İzzettin Kassam'ın liderliğindeki "Mukaddes Cihat Birliği" kurulmuştu. Direniş hareketlerinin siyasi yüzünü Hacı Emin El-Hüseyni'nin liderlik ettiği Filistin Arap Yüksek Komitesi temsil etmekteydi.
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 29 Kasım 1947 tarihinde Filistin'in iki ayrı devlete bölünmesiyle ilgili 181 sayılı bir karar yayınladı. "Arap" ve "Yahudi" olarak ikiye bölünecek devletin taksimi %54'ü Yahudi devleti, %45'i Arap devleti ve %1'i uluslararası alan "Kudüs bölgesi" olacak şeklindeydi.
FKÖ'nün artan güç kaybıyla birlikte örgütün içinde Siyonist işgalle uzlaşmacı çözüm yanlısı olanlar Arap rejimlerin ötedeki kuruluşlara açıldılar. Bu bağlamda örgüt, 1988'in Kasım ayında yayınladığı kararla Birleşmiş milletlerin Filistin' in araplar ve yahudiler arasında paylaşması hakkındaki 181 nolu taksim kararını ve güvenlik konseyinin Kasım 1967'de yayınlanan ve Filistin davasını mülteci meselesi olarak görerek bu sorunu barışçıl yollarla çözmeye davet eden 242 sayılı kararını tanıdığını bildirmiştir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Fethi Abdulkadir

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.