Fikri Perver

Fikri Perver

Yazar
8.4/10
5 Kişi
·
8
Okunma
·
0
Beğeni
·
9
Gösterim
Kemal'in istediği şey,ihtiyacı olan şey geçmişi anımsamak değildi, ama tarih bazen tohumları başka bir dünyadan getirilmiş bir ağaç gibidir, başka bir dünyaya açılır...
Savaş yokluktu. Karanlık günler silsilesinin başlangıcıydı.Savaş ölümdü. Savaş insanların yüreğinde bir kötü gedikti, bu gediğin ötesinde kim bilir neler göreceklerdi...
Gerçekten de her insan bir anlam kuşağının renklerinden biriydi, o renkler ki biçimsizlikten biçim, parçalardan süreklilik, bölük pörçük olaylardan hikaye doğuruyordu.
Acı çekenlere yardım etmek için insanın kendisini de acı çekmesi şart değildi ama Kemal acı çekenlerin yanında yöresinde dolaşıp duruyordu.
Hani açtıktan tükenmiş birine yiyecek bir şey verirsin de sevinir ya öyle. Ağıt, türkü,destan da Kemal'i dirilten şeylerdi.
"Ağıt mi yaktın" dedi çerçi.
"Yaktım,unuttum.Anneme anlattığım gecenin sabahında uyandım ki aklımdan çıkıp gitmiş.Gökyüzünde gözlerden yiten bir kuşmuş da uçup gitmiş.
"Gider" dedi çerçi.Düşündü,sonra ekledi: " insan hafızasından şüphe etmelidir."
112 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Yaşar Kemal'i okumak ne kadar güzelse hayatını anlatan kitaplarını okumak da o kadar güzel... "Zilli Kurt" Yaşar Kemal'in kendi hayatını anlatmak isteyip ömrü yetmediği için yazamadığı eseri. Belkide yazar bundan dolayı bu ismi verdi esere.
Kısa ve yalın bir anlatımla Yaşar Kemal'in çocukluğunu, çektiği sıkıntıları, bir gözünden nasıl olduğunu, nasıl yazar olduğunu; Abidin Dino, Orhan Kemal gibi sanatçılarla olan dostluğu, Thilda ile olan evliliği, parasızlık yüzünden yazdığı İnce Memed'in yaklaşık 46 dile çevrilerek Nobel'e aday gösterilmesi ve daha neler neler...
Eksik bir çok konu olsa da Yaşar Kemal'in çocukluğunu güzel bir şekilde anlatması kitabın en güzel tarafı...
İşin ucunda Yaşar Kemal varsa o kitap her şeye değer...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 8 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.