Frida Kahlo

Frida Kahlo

YazarÇizer
8.1/10
25 Kişi
·
76
Okunma
·
105
Beğeni
·
1.342
Gösterim
Adı:
Frida Kahlo
Doğum:
Meksika, 6 Temmuz 1907
Ölüm:
Meksika, 13 Temmuz 1954
6 Temmuz 1907'de Coyoacan, Meksika'da, Macar Yahudisi fotoğrafçı Wilhelm Kahlo ve Kızılderili asıllı Matilde Calderon Gonzales'in dört kızından üçüncüsü olarak dünyaya geldi.

Kahlo ilerleyen yıllarda doğumgününü 6 Temmuz 1907 değil de Meksika Devrimi'nin gerçekleştiği 7 Temmuz 1910 günü olarak ilan etti. Çünkü yaşamının modern Meksika'nın doğuşuyla başlamış olmasını istiyordu.Frida'nın annesinin doğumdan bi süre sonra sütü kesildi ve Frida'yı sütannesi emzirdi. Bu olay Frida'yı etkilemiş ve ilerde sütannesinin resmini yapmıştır.Frida Kahlo'nun annesine göre babasıyla arası her daim iyi olmuştu.

Frida Kahlo 6 yaşında çocuk felci geçirdi ve bu sebepten dolayı bir bacağı daha inceydi.çocuk felci hastalığında genelde hastalar solunum zorluğu nedeniyle ölür iken Frida ise sağ bacağı sayesinde kurtulmuştu. Bu yüzden uzun etekler giyen Kahlo, kendisine "Tahta Bacak Frida" denmesine oldukça içerliyordu.Başarılı bir öğrenci olan Kahlo geçirdiği hastalığı yüzünden tıp eğitimi almaya karar verdi. Mexico City'de Ulusal Hazırlık okulunun Tıp Eğitimi bölümüne kabul edildiğinde okulun tarihinde kız öğrenci kabul edilmemişken, Kahlo hazırlık sınıfına ilk kabul edilen kız öğrencilerden biri olmuştu.Kahlo'nun 17 Eylül 1925 te bindiği otobüs bir tramvayla çarpıştı. Frida'nın sağ bacağı on bir yerden kırılmış,ezilmiş,sol omzu çıkmış, leğen kemiği de üç yerden kırılmıştı. Çelik bir çubuk karnının sol tarafından girip cinsel organından çıkmıştı ve Kahlo'nun hayatından endişe ediliyordu. Hastaneden bir ay sonra, 17 Ekim 1925'te taburcu edildi.32 kez ameliyat edilen Frida'nın sakat olan sol bacağı kesilecekti. Resime bu ağrılarla ve ailesinin teşvikiyle başlayan Frida birçok otoportre resmetti. İlk portresini ilk aşkıAlejandro' ya armağan etti. artık iyileşmeye başlayan Kahlo 1927 yılı sonunda yürümeye başlamıştı ve politika çevreleriyle yakın ilişkiler kurmuştu. küba'lı önder Julio Antonio Mella ve Tina Modotti bu iki isimlerdendi. Kahlo, 1929 'da Meksika Komünist Partisi'ne üye oldu.

Frida Kahlo resim yaparken takip ettiği ressam Diego Rivera'yla tanışmak istiyordu. Frida ünlü ressamı ziyaret ettiğinde ona aşık oldu ve iki sanatçı 21 Ağustos 1929'da evlendi.Çift 1930 yılında Amerika'ya gitti ve Rivera'nın aldığı resim siparişleri bitene kadar orda kalma kararı verdi.Ard arda 2 düşük yapan Kahlo'nun evliliği de fırtınalı geçmeye başladı. Evlilikkleri 1939 yılında sonlandı fakat bir sene sonra yeniden evlenip Frida'nın çocukluğunun geçtiği Mavi Ev' e yerleştiler.Kahlo bu dönemde Andre Breton'un da desteğiyle New York'ta bir sergi açtı ve resimlerinin yarısı katıldı. Edward G. Robinson dört tablo satın aldı. Bu sergiyle uluslararası ün kazanan Frida, 1939'da Paris'te bir sergi açtı. Picasso ve Kandinsky gibi sanatçıların katıldığı sergide ; Louvre Müzesi, Kahlo'nun Çerçeve adlı tablosunu satın aldı.

Frida evliliği süresince başka erkeklerle birlikte olmuştu. Lev Troçki ile birlikte olan Frida , Troçki'nin eşinin bu ilişkiyi öğrenmesi üzerine ilişkilerini sonlandırmış ve eski eşinin yanına gitmişti.1941'de "Ben ve Papağanlarım" ve 1953'te "Maymunlarla Otoportre" isimli çalışmalarına imza atan Frida, aynı yıl 'La Esmeralda' adlı bir sanat okulunda öğretim üyeliğine başladı. 1950 senesinde daha önce olduğu ameliyatlar nedeniyle dokuz ay hastanede yatmak zorunda kaldı. Frida ülkesi Meksika'daki ilk kişisel sergisini ise 1953 senesinde açtı. Aynı yıl temmuz ayında sağ bacağı kesildi,akciğer ambolisi nedeniyle 13 Temmuz 1954'te hayatı sona erdi. Son çalışması ise "Yaşasın Hayat" isimli natürmort'tu.
"İnsan, diyorum; öyle durduk yere soğumuyor hayattan ve insandan. Susuyor ve sustukça biriktiriyor ve sonra ya içindekileri haykırıyor ya da sessizce uzaklaşıyor... Herkesten ve her şeyden..."
Eskiden dünyadaki en tuhaf insan olduğumu düşünürdüm ama sonra düşündüm ki dünyada çok fazla insan var, bu yüzden benim gibi bazı açılardan tuhaf hisseden ve defolu olan birileri olmalı. Onu hayal edebilirdim ve aynı şekilde onun da beni hayal ettiğini.
Eh, umarım oralarda bir yerdeysen ve bunu okuyorsan bil ki, evet, doğru, ben buradayım ve senin kadar tuhafım.
Bir gün oğlum olursa ona ilk öğreteceğim şey, gönül almak için uğraşmanın erkeklik gururundan hiç bir şey götürmeyeceğidir.
Gündoğumları, dostane kırmızılar, kocaman maviler, yapraklarla dolu eller, gürültülü kuşlar, saçlarda parmaklar, güvercin yuvaları.
80 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitap Frida'yı biraz olsun anlayabilmek açısından okunabilir. Bir saate biter. Derleyenlere teşekkürler fakat bazı yerlerdeki yazım hataları ve cümlelerin beni yorduğunu söylemek isterim. Belki Frida'nın cümleleriyle alakalıdır bilemiyorum.
Kitabı almayı düşünen varsa birçoğu İnternette okuduğumuz sözler zaten almasam olurmuş. :)
80 syf.
“HİSSETTİĞİN KADAR YALNIZSIN” aynen öyle Kitabın giriş bölümü kısa da olsa #fridakahlo’nun biyografisi ile başlıyor.İkinci bölüm sözlerinden oluşuyor.Üçüncü ve son bölümde mektuplarına yer verilmiş-özenle derlenmiş bir seçkidir.Ben çok beğendimBenim gibi #aforizma severler kaçırmasın derim #kitaptanalıntılar “Ayaklarım, uçmak için kanatlarım varken size niye ihtiyacım olsun?”
“Hiçbir şey kesin değildir. Her şey değişir, her şey hareket eder, her şey döner ve her şey uçar, uzaklara gider.” #hayallervekitaplar #zeplin #zeplinyayınları #aylakadamyayınları #okudumbitti #hissettiğinkadaryalnızsın
80 syf.
·1 günde·7/10
Frida Kahlo, aşkın, acının ve devrimin kadını...

Meksika'nın en büyük sanatçılarından biri olan Frida çocukluğu boyunca sağlık sorunlarıyla uğraşmıştır.
Gençliğinde katıldığı bir grubun lideri ile otobüste seyahat ederken kaza olmuş ve ağır bir şekilde yaralanmıştır. Bu kaza sonucunda çocuk sahibi olma yetisini kaybetmiştir.
Bu kaza onda hem fiziksel hem ruhsal acılar bırakmıştır.

"İçimde kırk kadın, kırkı da yabancı. Kırkı da öteki." (sayfa:21)

15 yaşındayken bir hazırlık okulunda Diego Rivera'yı(nakkaş) fresk üzerinde çalışırken görmüş ve arkadaşlarına bir gün onunla evleneceğini söylemiştir.

İleriki zamanlarda Kahlo ve Rivera evlenmiştir. Ancak çok farklı bir ilişkileri olmuş, ikisi de başka insanlarla ilişkiler yaşamıştır.
Bu durum Kahlo'yu çok üzer.

"Hayatımda iki büyük kaza oldu. Biri araba kazasıydı, diğeri ise Diego'ydu. Diego açık arayla en kötüsüydü.(sayfa:33)

Frida ve Rivera ayrılırlar. Ancak bir süre sonra tekrar evlenirler. İkinci evlilikleri tıpkı ilk evlilikleri gibidir.
Ayrı yerde ayrı hayatlar.

"Ben sakar bir insanım; her daim severim, severim, severim. Ve asla terketmem."(sayfa:25)

"Sevgilim, bir daha dünyaya gelseydim eğer, yine seni severdim. Diri diri çürüyeceğimi bilsemde."
"Her seferinde sırılsıklam aşık olarak, sana döndüm. Belki de aslında senden hiç gidememiştim."(sayfa:27)

"Seni sevmeye başladığım o günden beri acı çeken bir yüreğim var."(sayfa:28)

"Kurbağa sevgilim, Diegom. Bana dünyanın en büyük acısını yaşattın sen. Günden güne öldüm seni sevmeye başladığımdan beri."(sayfa:38)

Frida hasta olduğu zamanlarda resim çizmektedir. Ailesi onu bu konuda cesaretlendirmektedir.

"Hasta değilim. Kırgınım. Ama resim yapabildiğim sürece mutluyum."(sayfa:26)

Bir zaman sonra sürrealizm öncülerinden Andre Breton ile tanışır.
Frida'nın çizdiği resimler sürrealizm konulu olduğu sanılır.
Ancak o resimleri hakkında birşey bilmediğini ama kendisini resimleriyle ifade ettiğini söyler.

"Benim bir sürrealist olduğumu düşündüler ama değilim. Ben asla rüyaları resmetmedim. Kendi gerçekliğimi resmettim."(sayfa:36)

Frida fiziksel olarak zayıf olduğu için depresyon halindedir. Ölümünden önce uzun bir süre hastanede yattı.
47 yaşında gözlerini yumdu.

"Bedenim bir gün beni terk edecek. Oysa ben hep o bedenin kurbanı oldum; biraz asi de olsa bir kurban işte. Biliyorum aslında birbirimizi yok edeceğiz böylece mücadele sonunda ortaya hiçbir galip çıkmayacak. Düşüncenin sırf hasar görmemiş olmasından ötürü, tenden oluşan öteki maddeden kopabileceğini düşünmek ne hoş bir yanılsama."(sayfa:52)

"Keşke "deliliğin" perdesi ardındaki canımın istediği şeyi yapabilseydim. O vakit çiçekleri düzenlerdim tüm gün. Resmini çizerdim acının, aşkın ve duyarlılığın. Diğerlerinin aptallığına canımın istediği kadar gülerdim ve derlerdi ki; "Zavallı şey, delirmiş!" (Her şeyden öte kendi aptallığıma gülerdim.) Tüm dünyalarla anlaşma içinde olacak, içinde yaşadığım kendi dünyamı inşa ederdim. Yaşadığım gün ya da saat ya da dakika benim ve diğer herkesin olurdu. Benim deliliğim "gerçeklik"ten kaçmak olmazdı.(sayfa:55)

"Şu bitmek bilmeyen bir can çekişmeden ibaret olan hayatımla ilgili olarak şunu diyebilirim; ben ,uçmak isteyip de uçamayan bir kuş gibiydim.(sayga:39)

2002 yılında Frida Kahlo' nun hayatı "Frida" adlı bir filme konu olmuştur.

https://youtu.be/-CTM7FcY1LE
80 syf.
·Beğendi·9/10
Kitabı gördüğüm zaman birbirine zıt iki duygu yaşadım, hiç sevemediğim aforizmalar kitabı ve üzerinde çok merak ettiğim Frida Kahlo’nun uzun olmayan ve hayatını anlatan "basılı " ( internette olmayan ) bir metin.

Ancak bu kısa kitap beklentilerimi aştı ve önce detaylı bir şekilde Frida’nın hayatı sonra içinde ilginç bulduğum bir iki aforizma ve ardından Frida’nın mektupları .
İyiki almışım.
80 syf.
Bu tür kitaplar, aforizmalardan oluşan kitaplar, yazar ve eserlerini bilmeyenler için sığ kalacaktır. Yazar ve eserleri bilenler ise ancak hatırlamak için eline almalı.
Kitapların çevirileri değerli isimlere ait olmakla birlikte, aforizma kitapları kesinlikle kötü bir fikir:(((
80 syf.
·10/10
"İyileşmek mi? Fakat ben hasta değilim ki, paramparçayım. Aynı şey değil, anlıyor musun?"

Frida Kahlo'nun bitmek bilmeyen aşk serüveni aşk acısı...
Aforizmalar ve mektuplar ile anlatılmıştır frida kahlo'nun içsel hayatı lakin eksik yanlarıyla diyebiliyorum lakin okunabilecek bir kitap yüzeysel olsa da...
80 syf.
·2 günde·3/10
Aforizmaların Frida Kahlo’yu tam yansıtabildiğine inanmıyorum....
Yayın evinin özensiz baskısıda keza ayrı, yazım hataları ile dolu kitap... Serinin devamındaki kitaplarda aynı özenle basılmış...

Kağıt israfından öteye gidememiş bir kitap olmuş kanımca...

Yazarın biyografisi

Adı:
Frida Kahlo
Doğum:
Meksika, 6 Temmuz 1907
Ölüm:
Meksika, 13 Temmuz 1954
6 Temmuz 1907'de Coyoacan, Meksika'da, Macar Yahudisi fotoğrafçı Wilhelm Kahlo ve Kızılderili asıllı Matilde Calderon Gonzales'in dört kızından üçüncüsü olarak dünyaya geldi.

Kahlo ilerleyen yıllarda doğumgününü 6 Temmuz 1907 değil de Meksika Devrimi'nin gerçekleştiği 7 Temmuz 1910 günü olarak ilan etti. Çünkü yaşamının modern Meksika'nın doğuşuyla başlamış olmasını istiyordu.Frida'nın annesinin doğumdan bi süre sonra sütü kesildi ve Frida'yı sütannesi emzirdi. Bu olay Frida'yı etkilemiş ve ilerde sütannesinin resmini yapmıştır.Frida Kahlo'nun annesine göre babasıyla arası her daim iyi olmuştu.

Frida Kahlo 6 yaşında çocuk felci geçirdi ve bu sebepten dolayı bir bacağı daha inceydi.çocuk felci hastalığında genelde hastalar solunum zorluğu nedeniyle ölür iken Frida ise sağ bacağı sayesinde kurtulmuştu. Bu yüzden uzun etekler giyen Kahlo, kendisine "Tahta Bacak Frida" denmesine oldukça içerliyordu.Başarılı bir öğrenci olan Kahlo geçirdiği hastalığı yüzünden tıp eğitimi almaya karar verdi. Mexico City'de Ulusal Hazırlık okulunun Tıp Eğitimi bölümüne kabul edildiğinde okulun tarihinde kız öğrenci kabul edilmemişken, Kahlo hazırlık sınıfına ilk kabul edilen kız öğrencilerden biri olmuştu.Kahlo'nun 17 Eylül 1925 te bindiği otobüs bir tramvayla çarpıştı. Frida'nın sağ bacağı on bir yerden kırılmış,ezilmiş,sol omzu çıkmış, leğen kemiği de üç yerden kırılmıştı. Çelik bir çubuk karnının sol tarafından girip cinsel organından çıkmıştı ve Kahlo'nun hayatından endişe ediliyordu. Hastaneden bir ay sonra, 17 Ekim 1925'te taburcu edildi.32 kez ameliyat edilen Frida'nın sakat olan sol bacağı kesilecekti. Resime bu ağrılarla ve ailesinin teşvikiyle başlayan Frida birçok otoportre resmetti. İlk portresini ilk aşkıAlejandro' ya armağan etti. artık iyileşmeye başlayan Kahlo 1927 yılı sonunda yürümeye başlamıştı ve politika çevreleriyle yakın ilişkiler kurmuştu. küba'lı önder Julio Antonio Mella ve Tina Modotti bu iki isimlerdendi. Kahlo, 1929 'da Meksika Komünist Partisi'ne üye oldu.

Frida Kahlo resim yaparken takip ettiği ressam Diego Rivera'yla tanışmak istiyordu. Frida ünlü ressamı ziyaret ettiğinde ona aşık oldu ve iki sanatçı 21 Ağustos 1929'da evlendi.Çift 1930 yılında Amerika'ya gitti ve Rivera'nın aldığı resim siparişleri bitene kadar orda kalma kararı verdi.Ard arda 2 düşük yapan Kahlo'nun evliliği de fırtınalı geçmeye başladı. Evlilikkleri 1939 yılında sonlandı fakat bir sene sonra yeniden evlenip Frida'nın çocukluğunun geçtiği Mavi Ev' e yerleştiler.Kahlo bu dönemde Andre Breton'un da desteğiyle New York'ta bir sergi açtı ve resimlerinin yarısı katıldı. Edward G. Robinson dört tablo satın aldı. Bu sergiyle uluslararası ün kazanan Frida, 1939'da Paris'te bir sergi açtı. Picasso ve Kandinsky gibi sanatçıların katıldığı sergide ; Louvre Müzesi, Kahlo'nun Çerçeve adlı tablosunu satın aldı.

Frida evliliği süresince başka erkeklerle birlikte olmuştu. Lev Troçki ile birlikte olan Frida , Troçki'nin eşinin bu ilişkiyi öğrenmesi üzerine ilişkilerini sonlandırmış ve eski eşinin yanına gitmişti.1941'de "Ben ve Papağanlarım" ve 1953'te "Maymunlarla Otoportre" isimli çalışmalarına imza atan Frida, aynı yıl 'La Esmeralda' adlı bir sanat okulunda öğretim üyeliğine başladı. 1950 senesinde daha önce olduğu ameliyatlar nedeniyle dokuz ay hastanede yatmak zorunda kaldı. Frida ülkesi Meksika'daki ilk kişisel sergisini ise 1953 senesinde açtı. Aynı yıl temmuz ayında sağ bacağı kesildi,akciğer ambolisi nedeniyle 13 Temmuz 1954'te hayatı sona erdi. Son çalışması ise "Yaşasın Hayat" isimli natürmort'tu.

Yazar istatistikleri

  • 105 okur beğendi.
  • 76 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 74 okur okuyacak.

Yazarın sıralamaları