Gail Carriger

Gail Carriger

Yazar
5.1/10
11 Kişi
·
13
Okunma
·
1
Beğeni
·
320
Gösterim
Adı:
Gail Carriger
Unvan:
Arkeolog, Yazar
Doğum:
Bolinas, Kaliforniya, ABD, 4 Mayıs 1976
Gündüz güneşinin aydınlık ışığında,Sophronia yeni arkadaşı ilgili başka bir şey fark etti.Çocuğun suratı kirli değildi,o siyahiydi.Daha önce hiç siyahi biriyle tanışmamıştı.Ama Soap'un normal bir erkek çocuğundan farkı yoktu!
Etrafına bakındı. "Aranızda kilit açmayı bilen var mı?"
Pillover, "Sen de casus olacaksın!" diye söylendi.
"Yalnızca bir aydır eğitim alıyorum! Hem artık reverans yapabiliyorum ve kirpik kırpıştırma becerilerim de aynı şekilde gelişti."
"O zaman kirpiklerini kırpıştırarak kilidi aç bakalım."
339 syf.
·6 günde·2/10
Görgü Okulu Birinci Kitap

Kitabın ön ve -özellikle- arka kapağı çok güzel. Kapağa bakınca prensesliğe uygun olmayan bir kızın görgü okuluyla baloya hazırlanacağı, balo da bir erkekle tanışacağı ve serinin böyle devam edeceğini düşünüyordum.

Sonuç, Sophorina yaramaz bir kız. Ailesi uysallaşsın ve kız kardeşinin balosuna hazırlansın diye onu görgü okuluna gönderiyor. Ama görgü okulu, görgü okulu değil. Daha çok casusluk üzerine ve öğretmenleri kurt adam, vampir gibi doğa üstü yaratıklar. Sophorina'nın macerasını okuyoruz.

Aşk Tüm Zamanların İçinden Geçer gibi düşünüp sonuna kadar katlandım.

Kitapla ilgili bir diğer sorun ise yazım yanlışları ve tırnak işaretinin kullanımı. Kapağa bakıp 'Gerçekten Pegasus kitabı mı?' diye düşündüğüm çok oldu. Kitabın aksiyon sahnelerinden de çok koptum. Yazarın dili zayıf ve sıkıcı.

Canım yazar Marie Lu kitap için "Harry Potter'ın mükemmel bir steampunk versiyonu." demiş. Harry Potter gibi mükemmel bir seriyi nasıl bu kitapla karşılaştırdı anlamıyorum. Kitap steampunk yönüyle de zayıf...

Kitapta bir diğer sevmediğim şey ise Soap'ın siyahi bir insan olması ile ilgili insanların gösterdiği tepki. Baş karakter göstermedi ama.

Robotların icat edildiği teknolojinin ilerlediği şimdiki zamanın telefonu için kitap yazılmış. Yazar konuya karar vermiş ama aksiyonu ne için yapacağına karar verememiş...

Bir de hani bazı kitaplar da ufak da olsa aşk serpiştirilmesi gerekir. O da yoktu.

Hiç sevmedim. 2 puanı da birkaç ters köşesi ve yazarın emeği için verdim.
339 syf.
·8/10
Vampirler,kurt adamlar,robot hizmetçiler
,zeplinler'in ... iç eteklikler,korseler ,kabarık elbiseler ,düzgün yapılan reveranslar,mendiller,kirpik kıprıştırma ve yelpaze sallama tekniklerinin olduğu Viktorya dönemi Britanyalıların fantastik dünyasına hoşgeldiniz.
339 syf.
·Beğendi·6/10
Kitap yetersiz olmaktan son yüz sayfada kurtuldu. Konusu şöyle, 1800'lü yıllarda daha bir noktadan başka noktaya hızlı iletişim sağlanamamışken bir malzeme var prototip adında, onu bulurlarsa iletişim sağlanacakmış, mış mış mış. Gerçekten mi, yani kitapta baya baya uçan okullar, iş yapan robotlar, robotik hayvanlar var ama bizim bugün ismini telefon,  telgraf, faks dediğimiz şey yok ve bunu saklayan bir kızın ağzından da hiçbir şekilde laf alınamıyor mu? Saçmaydı, sıkıcıydı, iki de bir "Ha, ne, bir dakika ne olmuştu ki?" falan dedirtti. Kitabın üçte ikisi sıkıcıydı ve yüzeyseldi. Yani kitabın işlediği konu güzel (yukarıdaki ikilemi saymazsak) ama çok hafif hafif anlatılmış. Sophronia'nın tırmanış yetenekleri beş defa anlatılacağına, zaten sayfa sayısı orta ve harf büyüklükleri olan kitapta daha kaliteli sahneler görebilirdik. Onun  dışında, kapağına aldanıp almıştım 2016'da. Yani tasarımı, içi falan çok güzel ama asıl kısım kitabın içeriğiyle ilgili ve ana karakterimizin on dört  yaşında olmasından ötürü öyle ahım şahım dövüş sahneleri falan görmedik. Arka kapakta yazan o ilgi çekici "Düzgün reverans yapabilmek bir başkadır. Düzgün referans yaparken bıçak fırlatabilmekse bambaşka." Arkadaşlar kitapta kan görüncr bayılan bir karakter dahi vardı. Bu kitap nasıl olmalıydı size söyleyeyim; ana karakter en azından on beşinin sonlarında olmalıydı. Kitapta güzel, kaliteli dövüş, aksiyon, bıçaklar, Scarlett Johansson tipli kadınlar görmek isterdim. Bu kitap fantastik türünde ama nasıl bir fantastik, uykudan önce on yaşındaki çocuklara okuyabileceğiniz türden. Ben bu kitabı önermiyorum, bana kalırsa gereksizdi. Kitabın ikincisi yazarın ana dilinde yayınlandı mı bilmiyorum ama iyi yorumlar duymadığım takdirde ikinci kitaba bir şans vermeyi düşünmüyorum, her ne kadar o son yüz sayfası beni içine ne kadar çekmiş olursa olsun.
339 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Oooo sonunda steampunk türünde bir genç-yetişkin kitabıyla karşılaştım. Açık konuşmak gerekirse keyfime diyecek yok ;) Yine güncelleme mağduru bir kitabım olmasına rağmen birkaç gün geçse de fikrim değişmedi, iyiki okumuşum dedim bu kitabı... Bu aralar yine tekrara düştüğümüz, hep aynı türler aynı konular içeren kitaplara boğulmuşken bir nefes almış oldum.

Bu arada kızımız Sophronia tam bir eğlence yumağı, o dönem için de türünün tek örneği. Hatta o kadar nadir bulunacak düzeydeki bulunduğu dönem için, annesi sonunda dayanamayıp onu uygun olmayan davranışları nedeniyle kolay kolay kimsenin kabul edilmediği Görgü Okulu'na göndermeye karar veriyor. Sophronia başta gitmeyi hiç istemese de okulun Görgü Okulu adı altında sadece görgü kurallarını ve hanımefendiliği öğretmediğini, aslında onlara casus olmayı öğrettiğini farkettiğinde her şey onun için de bizim için de eğlenceli hale dönüşüyor. Yeni arkadaşlar, vampir öğretmenler, kurtadamlar, hava korsanları derken öyle bir maceranın içine çekiliyorki sanırım bu okuldan ayrılmayı hiç istemeyecek ;)

Herşey iyi güzel, kitap steampunk türünün de hakkını veriyordu bişey diyemem. Çoğu kısım okurken oldukça ilgimi çekti ama yapmayın Allah aşkına 14 yaş nedir?? 16'nın 18'in suyumu çıktı yahuu!! Yaş konusu beni çileden çıkarttı yalan değil. Gerçi 14 yaşın, o dönemin gereklerini yansıtabilmek için kullanıldığını düşünüyorum. Malum daha tanıtılmamış töreni bile olmamış kızımızın ama yine de bunca macera 14 yaş için olmuş mu? Yaş konusu çok saçma geldi bana... Bunun dışında türe önyargılı olmazsanız kitabı seveceğinizi düşünüyorum. Herkese iyi okumalar :)
Gerek kitap adından gerek tanıtımdan süikast, ajan vs konulu sandım, bildiğiniz çocuk kitabı çıktı. Haliyle fazla dayanamayarak yarım bıraktım. İleride belki güzeldir ben okumamışımdır, bilemiyorum ama yazarın anlatımı da çok basit kalmış. Takdir sizin.
339 syf.
·3 günde·3/10
Kitaba adaptasyon sürecim biraz uzun sürdü. Çünkü olaylar 1851 yılında geçiyor; madamlar, matmazeller, reveranslar, lordlar, kabarık elbiseler, kirpik kırpıştırmalar havada uçuşurken, evlerde robotlar hizmetçilik görevi görüyor. Yani kurgulanan dünyayı benimsemekte biraz zorlandım. Ama adapte olduktan sonra devamını merak ederek okudum. Ana karakterimiz Sophronia, 14 yaşında haşarı bir kız, erkek çocuğu gibi. Annesi de onu hizaya getirmek için Matmazel Geraldine'in Seçkin Bayanlar İçin Görgü Okulu'na gönderiyor. Ama bu okul annesinin tahmin ettiği gibi bir okul değil. Burada hem bir hanımefendi olup hem de nasıl casusluk yapılacağı öğretiliyor. Dersler biraz yüzeysel geçildi aslında. Öğretmenlerden biri kurt adam biri de vampirdi. Üstüne üstlük okul sabit bir bina değil. Devamlı hareket halindeki bir hava aracı. Anlayacağınız gariplik üstüne gariplik. Sophronia başlarda çok şaşırsa da zamanla okula alışıyor. Sanki bana da aynısı oldu, başta kitabın kurgusunu epey yadırgadım ama sonra taşlar yerine oturdukça daha okunması kolay ve sürükleyici bir hal aldı. Kurgunun ilginç olduğu aşikar ama çok da beğendiğimi söyleyemem. Bazen sıkılıp kapattım, bazen merakla diğer sayfaya geçtim.
Yazar, o dönemde insanlar arasındaki sınıf farkına da değinmiş. Bu beni çok rahatsız eden bir konu. İşçi sınıfına mensup olanlar hakir görülüyor, zenciler hakir görülüyor. Sonra, neymiş efendim sosyeteye takdim balosu! Bu zımbırtı yapılmayınca insanın esamesi okunmuyor. Biriyle tanıştırılmadan konuşmak görgüsüzlük sayılıyor falan filan... Saçmalık! Ama malesef böyle bir dönem geçmiş, bunu dizi, film ya da kitaplarda görüyoruz. İnsanları sınıflara ayırmak ne büyük cahillik?! Bir de bunu yapanlar aydın, burjuva diye geçinir. Konudan saptım gibi ama yazar, kahramanımızı bunları umursamayan bir karakter olarak çizmiş. O yüzden Sophronia'yı sevdim. Yine de tavsiye edeceğim kitaplar arasında yer almayacak. Okuyacak olanlara keyifli okumalar dilerim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gail Carriger
Unvan:
Arkeolog, Yazar
Doğum:
Bolinas, Kaliforniya, ABD, 4 Mayıs 1976

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 9 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.