1000Kitap Logosu
Gaius Julius Caesar (Jül Sezar)
Gaius Julius Caesar (Jül Sezar)
Gaius Julius Caesar (Jül Sezar)

Gaius Julius Caesar (Jül Sezar)

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.3
38 Kişi
93
Okunma
19
Beğeni
1.974
Gösterim
Tam adı
Gaivs Ivlivs Caesar
Unvan
Romalı askerî ve politik lider
Doğum
Roma, MÖ 12 Temmuz 100
Ölüm
Senato, Roma, MÖ 15 Mart 44 (55 yaşında)
Yaşamı
Gaius Julius Caesar (MÖ 140– MÖ 85), Gaius Marius'ın destekçilerinden ve Roma Cumhuriyeti diktatörü Jül Sezar'ın babası olan Romalı senatör. Sezar, Aurelii ve Rutilii ailelerinden gelen bir kadın olan Aurelia Cotta ile evlenmiş ve bu evlilikten her ikisinin de adı aynı olan Julia adlı kızlar ve MÖ 100 yılında doğan Jül Sezar dünyaya gelmiştir.[1] MÖ 91 yılında konsüllük yapmış olan Sextus Julius Caesar'ın kardeşidir[2] ve bu yüzden de Gaius Julius Caesar'ın oğludur. Sezar, cursus honorum uyarınca askeri tribün, quaestor, praetor, ve en önemli görevi olarak Asya prokonsüllüğü yapmıştır.[3] Sezar MÖ 85 yılında bir sabah ayakkabılarını giyerken görünürde bir sebep olmaksızın aniden ölmüştür. Bir başka Sezar, belki de Babası benzer bir şekilde Pisa'da ölmüştür.[4] Oğlu Jül Sezar hayatta kalmıştır.
MR and MRS  BARUTÇUOĞLU
Notlar: Galya Savaşı Üzerine'yi inceledi.
333 syf.
·
7/10 puan
Boşuna Sezar Değil
Bitirmem malesef uzun zaman aldı. Adı üstünde Ceasar'ın Galya savaşında yaşadıkları anlatılıyor. Ordu yönetimi, arazi kullanımının nasıl olması gerektğiyle ilgili cok güzel ayrıntılara yer veriyor. Açıkcası savaş ufakta olsa büyükte olsa bir an için bile ciddiyetsizliği affetmediğini görüyoruz. Ceasar her seferinde soğukkanlığıyla istihbarat ve arazi araştırmaları ve doğru manevralarıyla sonuca ulaşmayı gerçekten iyi biliyor. Okuması zor bir kitap olsa da girdiği büyük komutanlarla savaşlar size cok keyif verecek. Britanya seferi ve Vercingetorix bölümleri gerçekten harikaydı. Kitabın içinde yer alan çizimler ise zihninizde yer alanları cok güzel yansıtıyor. Daha fazla uzatmadan biraz az okunmuş bu kitap umarım tüm 1000kitap okuyucuları tarafından kitaplıklarındaki yeri alacaktır. Strateji ve tarih sevenler kaçırmasın.
1
16
Mert
Gallia Savaşı'ı inceledi.
208 syf.
·
4 günde
Gallia Savaşı, MÖ 58 - MÖ 50 yılları arasında Sezar önderliğinde Roma'nın Galya'ya karşı başlattığı seferleri anlatıyor. Galya bölgesi günümüzde Fransa, Belçika ve İtalya'nın kuzey kesimlerini kapsıyor. Seferin yapıldığı tarihlerde Galya bölgesi birçok klana bölünmüş durumda ve tek bir devletleri yok. Sezar, bu kitabı Roma'da politikadaki rakiplerine savaşın gerekliliğini anlatmak için yazmış çünkü Sezar'ın rakipleri Galya Savaşları'nı hazineye zarar olarak göstermek istiyorlardı. Sezar kitabı üçüncü şahıs ağzından anlatım tekniğiyle yazmış. Yani Sezar'ın kendi düşüncelerini okuyoruz ama başkası Sezar'ı anlatıyormuş gibi bir izlenim var. Kitapta Sezar'ın stratejik dehasına sık sık tanık oluyoruz ki bunda kitabı Sezar'ın yazmasının da etkisi elbette büyük :) Savaş hakkında genel izlenimlerimi kısaca anlatayım: - Sezar, ordusunu çok kolay bölebiliyor ve mobilize edebiliyor. Roma ordusu piyadeleriyle (lejyonlar) ünlüdür ama Sezar süvarilerden yararlanmasını da çok iyi biliyor. Roma ordusu bu sayede hem piyadesini koruyor hem de hızlı hareket edebiliyordu. - Sezar, Galya kabile liderlerine karşı kendisine ihanet etmedikleri sürece merhametli davranıyor ama ihanetleri de en ağır şekilde cezalandırmayı çok iyi biliyor. - Roma ordusu, hiç bilmedikleri topraklarda bile istihbarat faaliyetlerini sıkı tutmayı başarmış. Bunda Sezar'ın Galyalı liderlerle iyi geçinmesi de etkili olmuş. - Sezar genel olarak risk almayı seviyor ama bu riskleri istihbarata dayanarak alıyor ve bu sayede de başarılı oluyor. - MÖ 52 yılında tüm savaşın dönüm noktası, Alesia Muharebesi gerçekleşiyor. Sezar'ın stratejik bir deha olduğunu kanıtlayan bir muharebe bu. Sezar, Vercingetorix önderliğindeki (Vercingetorix, Galyalıları bir araya getirmeyi başaran belki de tek lider) Galya ordusunu Alesia'ya kadar takip ediyor. Vercingetorix ve ordusu Alesia'ya sığınıyor ve destek birlikler gelene kadar savunmaya çekiliyor. Galyalılara gelecek desteğin çok büyük olduğunu öğrenen Sezar, hemen ordusuna tüm Alesia'nın çevresine sağlam bir tahkimat kurdurtuyor. Yani Roma, savunma savaşında saldıran konumundayken birden kendisi savunan taraf oluyor. Tahkimatı Alesia'nın tüm çevresine kurdurduğu için Alesia halkı ve Galya ordusu dışarı çıkamıyor ve kıtlık çekmeye başlıyorlar. Gelen destek kuvvetleri de Sezar, kurdurduğu bu tahkimat sayesinde alt ediyor ve Vercingetorix de sonunda teslim oluyor. - Bu savaştan sonra Sezar İtalya'ya dönme niyetindeydi ama Galler tekrar isyana kalkışıyor. Yaptıkları bunca savaştan sonra bu sefer birlik olup isyan etmek yerine Sezar'ın ordusunu da bölebilmek amacıyla kabile kabile isyan ediyorlar ama bunda da başarısız oluyorlar. Son olarak, kitap elbette objektif bir bakış açısıyla yazılmamış. Ama zamanın Avrupa halklarını tanımada, dönemin savaş tarihini anlamada çok önemli bir eser olduğunu düşünüyorum.
Gallia Savaşı
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
26
Gökhan
Gallia Savaşı'ı inceledi.
329 syf.
·
5 günde
·
2/10 puan
Eserin orjinal adı, Commentarii de Bello Gallico'dur. Kitabın latince çok güzel belagat ve anlatım tarzına sahip olduğu söylenegelmiştir. Önemli bir tarihsel kaynak olarak kabul edilir. Eser sekiz cilttir, yedi cilt Caesar tarafından yazılmış, biri ise Caesar'ın ölümünden sonra Vibius Pansa tarafından yazılıp esere eklenmiştir. Eserde Caesar'ın stratejik dehası gözler önüne serilmiştir. Kendi dönemi için propaganda olarak kabul edebileceğimiz yüceltici bir anlatım söz konusudur. Caesar, özellikle askerlerinin cesaretinden çokça bahsetmiştir, gururlu bir şekilde kendisine bağlı askerlerin kahramanlıklarını anlatmıştır. Savaşın bir sanat olduğu izlenimi uyandırmaktadır, tüm faktörlerin hesaba katıldığı bir mücadeledir; istihkam, hava şartları, savaşın yapıldığı alan, teçhizat, gıda, mühimmat, diplomasi, casusluk, moral... Kısacası her türlü etken hesaba katılır, hataya yer yoktur. Eser, Caeser tarafından anlatılır fakat Ceaser kendisinden "O" diye bahsetmektedir. Bu genel olarak huyudur, Caesar; "Ben şöyle düşünüyorum" demez...."Caesar şöyle düşünüyor" der. Büyüksün Caesar! Kitap değerli bir eser, latince orjinalinin anlatımının da çok takdir edildiğini söylemiştim. Tabi ben bu anlatıma maalesef şahit olamadım. Ayrıca eserin önsözünde "eserin Yunanca aslından tercüme edildiği" yazmaktadır. Yunanca aslından? ibaresi tuhaftır. Eserin aslı Latincedir. Çeviri ile alakalı bir şey demek istemiyorum, kitaba verilen puandan anlaşılabilir. Profesyonel bir çalışma yapacaksanız, Türkçe çevirisini önermiyorum. *Bello Gallico'nun Hamit Dereli tarafından 1955 yılında tercüme edilen bir versiyonu bulunmaktadır. Ferit Ragıp Tuncor Arşiv ve Dokümantasyon Kütüphanesi'nde 5678 demirbaş numarası ile kayıtlıdır, araştırmak isteyenler bu çeviriye de bakabilirler. Ayrıca, Doğubatı yayınevinden çıkan, Samet Özgüler tarafından çevirilmiş bir başka versiyonu da bulunmaktadır. Orjinal dille yazılmış aslına ise: amazon.com/Caesaris-Commentari... Linkinden ulaşılabilir.
Gallia Savaşı
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
23
Uğur Özbenli
İç Savaş'ı inceledi.
188 syf.
·
10 günde
Caesar'ın Galya savaşları arifesinde yurda dönüşü ile başlayan ve ilk triumvirlik ardından Pompeius ile arasında geçen iç savaş sürecini anlattığı eseri. Caesar'ın hitabet yeteneğini yazıya da aktardığını görürüz. Galya'dan büyük zaferlerle yurda dönen Gaius Julius, daha önce sadece bir kere Sulla tarafından geçilen yasak nehir Rubicon'u Lejyonu ile geçer ve iç savaşın fitilini ateşler. Nehri geçerken gelmiş geçmiş en güzel sözlerden olan "alea iacta est"i yani "ok yaydan çıktı" der. Dünyanın gelmiş geçmiş en zengini olan Marcus Crassus'un da desteğini alan Caesar, halka getirdiği hediyelerle bütün halkın da sevgisini kazanır. Yıllardır düşlediği Roma İmparatoru olma hayalini gerçekleştirmesi çok yakındır. Caesar manevi oğulları genç ve yiğit Octavianus ve Marcus Antonius ile de yönetimi ele alır ve kendisini prokonsul diktatör ilan eder. Başına meşeli tacı takmıştır ama Emperor olamayacaktır bu, manevi oğlu Octavianus'a nasip olacaktır. Denizlerde en iyi komutan olan Pompeius, Caesar'a karşı çıkar ve triumvirlik dağılır. Pompeius da tıpkı Caesar gibi imparator olmak ister ama karşısındaki Caesar ondan daha kudretlidir çünkü insani duygulardan arınmış neredeyse tanrı kudretine ulaşmayı hedeflemiştir. İç savaşı kazansa da Caesar için, Cumhuriyet taraftarları Preator Brutus, Casca ve Cassius tarafından suikasta uğramadan evvel bütün her şeyi hazırdı. Caesar iç savaşı çok iyi yönetmiştir çünkü kendisinden önce Lucius Cornelius Sulla ile Marius arasındaki ilk savaşı iyi tahlil etmiştir.
İç Savaş
OKUYACAKLARIMA EKLE
4