Geoff Johns

Geoff Johns

Yazar
7.8/10
5 Kişi
·
12
Okunma
·
0
Beğeni
·
96
Gösterim
Adı:
Geoff Johns
Unvan:
Çizgi Roman Yazarı
Doğum:
Detroit, Michigan, ABD, 25 Ocak 1973
Geoff Johns (Ocak 25, 1973 doğumlu) bir Amerikan çizgi roman ve televizyon yazarı, film yapımcısı ve televizyon yapımcısıdır. DC Comics'de Başkan ve Şef Yaratıcı Görevlisidir; 2010'dan bu yana ikinci sırada yer almıştır. Farklı medyada yaptığı en dikkat çekici eser DC Comics karakterleri Green Lantern, Aquaman, Flash ve Süpermen'i kullanmıştır. The WB / The CW'nin Smallville, Arrow ve Flash adlı eseri ile tanınır.
Carr D'Angelo ve Jud Meyers ile birlikte Northridge, California'da Earth-2 Comics'i ortak olarak alan bir çizgi romancı perakendeci
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
168 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Çizgi roman dünyasında yeniyseniz hangi karakterlerin DC'ye hangilerinin Marvel'e ait olduğunu benim gibi karıştırıyor olabilirsiniz. Ben de kendime uzun zamandır bu ayrımı yapabilmek adına bir yöntem bulmuştum. Karakter komik ve eğlenceli ise Marvel, ciddi ve karanlık tarafları varsa da DC. Bu yüzdendir ki, Iron Man, Spider Man, Death Pool, Guardians of Galaxy, Thor&Loki gibi tüm sevdiğim karakterler Marvel'danken, Superman gibi mesafeli, Batman gibi karanlık ve Wonderwoman gibi de duygusuztüm karakterler DC'dendir. Ve yine bu sebeptendir ki, Marvel'i hep DC'den daha çok sevmişimdir.
Buna tek istisna Flash... Dizisi hayatıma girdiğinden beri Barry Allen bizim aileden gibi oldu, saflıkları, Iris West takıntısı, zeki ve bilimsel tarafları ile, "yaşayan en hızlı adam" olmasına rağmen her şeye geç kalışı ile kalbimi kazandı ve en sevdiğim süper kahramanlardan biri oldu.
Ancak çok yakın zamanda öğrendim ki Flash sadece benim için önemli bir karakter değilmiş, tüm DC ve hatta çizgi roman dünyası için oldukça önemli bir karaktermiş...

Flash ilk olarak 1940 yılında başlamış ve ilk Flash'ımız Jay Garrick imiş. Superman gibi bir uzaylı ya da Batman gibi bir milyarder olmadığı için, halkın içinden bir genç olduğu için kısa sürede okuyucu tarafından benimsenmiş ve çizgi roman satışları patlamış. Bu dönemler çizgi roman tarihinde altın çağ olarak bilinirmiş. Jay amcanın bu dönemde hızlı koşmak dışında fazla bir özelliği yokmuş aslında...

Sonra ikinci dünya savaşının bitmesi ile ve ana kötü Hitler yenilince 1449 yılında popüleritesi oldukça azalmış çizgi romanların, satışları düşmüş... 1956'da ise eski popüler kahramanları yeni tarzlarla tekrar piyasaya çıkarmak istemişler. Bir kaç başarısız denemenin ardından yeni bir tasarım, kostüm ve kimlik ile Barry Allen'i Flash olarak yaratmışlar ve bir anda inanılmaz sevilmiş. (Bu arada Barry Allen ismi, çizgi romanın yaratıcısının en sevdiği iki talk show sunucusu, Barry Gray ve Steve Allen’ın birleşiminden oluşmuş :) ) Barry Allen'in tutması ile bir anda diğer tüm kahramanlar da yenilenmiş ve ve piyasa canlanmış... Yani Barry ile çizgi romanların gümüş çağı başlamış böylece...

Ancak Flash kısa sürede yeni arkadaşlar edinir, öncelikle eşi Iris West Allen'in küçük yeğeni Wally West de Barry gibi elektrik çarpması sonucunda hızına kavuşarak Kid Flash olur. Bu andan sonra da uzunca bir süre birlikte koşup birlikte kötülerle savaşırlar. (Hatta derginin bir sayısında Flash, kendi evreninde çizgiroman olan Flash evrenine giderek orada Jay Garrick ile tanışıp beraber savaşmışlar)

Ve 1986'da büyük bir dünya savaşında Barry evreni kurtarmak için kendini feda eder ve ölür... Bunun üzerine Wally büyüyerek Flash'ın kostümünü alır, yeni Flash olur. Ama maceraların kaldığı yerden devam etmesi için de yeni bir Kid Flash gereklidir... Bu yüzden de 25. yüzyıldan Allen'in torununu zaman gezgini olarak bu güne getirerek Kid Flash olarak Wally'nin yanına vermişler.

Gel zaman git zaman DC evreni yaşlanmış, kahramanlar ölmüş dirilmiş.sanırım en son Hal Jordan (Green Lantern), Bruce Wayne (Batman) falan da ölmüş ve işler sarpa sarmış... Derken DC çalışanları evreni yenidenn resetlemeye karar vermişler ve New 52 adında yepyeni bir evren çıkarmışlar 2011'de... Ve bu yeni evreni de eskisine bağlayabilmek için Flash'ın zamanda geri giderek Flashpoint yapabilmesini kullanmışlar... Ancak bunun için de, Barry Allen'i geri getirmişler :)

Yani aslında Flash, hem gerçek hayatta hem de DC evreninde devirleri açıp kapayan süper kahraman olmuş... (Yazının tamamına https://kahramangiller.com/...man-dosyalari-flash/ adresinden ulaşabilirsiniz, kendi çapımda özetlemeye çalıştım)

Bu uzun ön bilgi sonrası gelelim New 52 öncesi, yani Flash'ı Flashpoint yapıp da evreni restlemesini sağlayacak olaylar zincirini anlatan dört kitaplık mini seriye.
Bu dört kitap sırasıyla "Yeniden doğuş"(Rebirth), "Kötülerin kuşkulu ölümü" (The Dastardly Death of the Rogues), "Flashpointe giden yol" (The road to Flashpoint) ve "Flashpoint"tir... Sonrasında zaten new 52 evreni ve bu evrendeki yeni hikayeler başlıyor.

Rebirth, yani bu mini serinin ilk kitabı, bizi taaa1986'ya yani Barry'nin ölümüne götürür ve o süreçte nerede olduğunu, yeniden hayata döndüğünde karşılaştıklarını anlatır. Aslında hikayenin çok çok önemli olmadığı, sadece 1986 dünyasında Flash'ın ve dostlarının, ailesinin, kitabın ana kararkterlerinin kim olduğunu anlatmak için yazılmış bir kitap. Hikayesini Geoff Johns'un yazdığı ve Ethan Van Sciver'ın da çizdiği bu kitap olduka renkli, canlı resimlerle süslü akıcı ve keyifli bir hikaye sunuyor.
160 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Çok güzeldi! 4 kitaplık mini serinin son ve en güzel kitabıydı bence. Kurgusunu çok sevdim, bildiğimiz süper kahramanların kötü ya da zayıf versiyonlarını gördüm. İyilerin her zaman her koşulda iyi olabileceklerini anladım... Ve annelerin her yerde, herkes için anne olabildiğini gördüm.

Dikkat, buradan itibaren içerik ile ilgili detay bilgi barındırır.

Sevgili, canımız ciğerimiz Barry'miz kendisini bir anda bambaşka bir evrende bulur. Bu evrende sadece annesi hayattadır ancak onun dışında her şey berbat bir hal almıştır. Güçleri bile yoktur Barry'nin... Zoom'un kendisi ile oyun oynadığına inanan Barry Zoom'u yenip her şeyi eski haline getirmek için Justice Lugue'deki en iyi arkadaşı Batman'a koşar...
Ve sonunda, içinde bulunduğu dünyayı korumak ve artık yavaş yavaş hafızasından silinen gerçek evrenini yeniden bulmak için Barry koşar...

Ve... New 52 başlar...
228 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
New 52 evreni öncesinde yazılmış olan 4 kitaplık mini serinin ikinci kitabında Flash, gelecekten gelen polislerle mücadele eder. Bu polisler, aslında Azınlık Raporu filmindeki mantıkla çalışır. Ellerindeki tarihi kayıtlara göre geri gidip suçları işlenmeden engelleyerek, suçu tamamen engellemeye çalışırlar. Dolayısıyla Flash'ın henüz işlemediği bir suç için onu yakalayıp mahkemeye götürmek için gelirler. Tabi işler göründüğü kadar basit değildir ama fazlası süpriz bozar :)

Bu kitaptaki olayın en önemli noktası aslında Flash'ın geleceğin göreceli ve değişebilir olduğunu anlamasını sağlar. Daha evvel bir kaç kez küçük olaylarda geçmişi değiştirmeyi denemiş ancak hep başarısız olmuş, zamanın akış iradesine karşı yenik düşmüş, o yüzden yeni bir gelecek ve evren yapabilmenin imkansız olduğunu sanan kahramanımız, gelecekten gelen bu polis ekibinin yaptığı işi görerek aslında tarihi akışı değiştirmenin mümkün olabileceğini görüyor.
120 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Zekice bir kurgu, çizimler enfes yine... Diziyi de izlemiş biri olarak oldukça tanıdık bir hikaye...

Dikkat, devamı içerik hakkında bilgi barındırır.

Bu kitapta Zoom'u, diğer bir deyişle Flash'dan yüzlerce yıl sonra doğacak olan ana düşmanı Eobard Thawn'ı tanıyoruz. Çocukluğunu, hırslarını, Flash takıntısını anlıyoruz. Barry, Wally ve Bart'a, paralel bir evrenden gelen, karizmatik bir kostüm içerisindeki Barry allen da destek veriyor. (Acaba dizideki Savitar bundan mı esinlendi diye düşünmüyorum değil)
Barry'nin bu bölümde öğrendiği bazı şeyler psikolojik bir çöküşe götürür kendisini ve sonunda... Barry koşar :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Geoff Johns
Unvan:
Çizgi Roman Yazarı
Doğum:
Detroit, Michigan, ABD, 25 Ocak 1973
Geoff Johns (Ocak 25, 1973 doğumlu) bir Amerikan çizgi roman ve televizyon yazarı, film yapımcısı ve televizyon yapımcısıdır. DC Comics'de Başkan ve Şef Yaratıcı Görevlisidir; 2010'dan bu yana ikinci sırada yer almıştır. Farklı medyada yaptığı en dikkat çekici eser DC Comics karakterleri Green Lantern, Aquaman, Flash ve Süpermen'i kullanmıştır. The WB / The CW'nin Smallville, Arrow ve Flash adlı eseri ile tanınır.
Carr D'Angelo ve Jud Meyers ile birlikte Northridge, California'da Earth-2 Comics'i ortak olarak alan bir çizgi romancı perakendeci

Yazar istatistikleri

  • 12 okur okudu.
  • 7 okur okuyacak.