Geoff Nicholson

Geoff Nicholson

Yazar
6.5/10
35 Kişi
·
71
Okunma
·
4
Beğeni
·
194
Gösterim
Adı:
Geoff Nicholson
Unvan:
İngiliz Roman Yazarı
Doğum:
Sheffield, Birleşik Krallık, 4 Mart 1953
İçinde Ütopya olmayan bir dünya haritasına göz atmaya bile değmez, çünkü o harita insanlığın her daim uğrayacağı bir ülkeyi dışarıda bırakmıştır.
Yeraltı mafyası bir adam, gizemli haritaları ve sırtlarında dövme bulunan şehrin kadınları. Harita ve antika eşyaların satışını yapan Zak isimli adam, bir gün kötü bir olaya sahne olur. Dükkanının müşterisi olan bir kadın, tuhaf bir adam tarafından otomobil ile kaçırılır. Ve bu olaya şahit olur Zak. Kaçıran adamın işbirlikçisi ise mafyadır. Bu mafya liderinin ise bir takıntısı vardır, o da eski haritalar ve dövmeler. Şehrin sokaklarından toparladığı kadınların sırtları ve vücutlarında birer dövme vardır. Mafya lideri bu dövmelerle haritaları ilişkilendirir. Eski yaşanmış tecavüz ve cinayet vakalarının yer belirlemesinde rol oynar. Zak ise bu olayın üzerine gider ve başı belaya girer. Tuhaf bir adam da bu hengamenin ortasında kalır.

Yazarın 16 kitabı daha varmış. Zaten Türkçe olarak 1 tane çıkmış. O da bu kitap. Gerekte yok diğerlerine şimdilik. Korku-gerilim tarzında geçen bu eser, aksine ne korku ne gerilim barındırıyor. Bazen insan böyle kitaplara denk geliyor ve okurken sanki et yemeğine tuz katılmayınca nasıl olur işte öyle oluyor. Sadece okuyorsun. Hiçbir duygu ve etkileşim olmuyor. Boş zamanlarda okunabilir ama çok da bir şey beklenmemeli.
Değişik tarzda yazılmış bir kitap olaylar ve isimler ilk başta karmaşık gibi geliyor ama daha sonra tamamen birbirine bağlıyor ve okuyucuyu sürüklüyor. Dedektifsel tarzda yazılmış bir roman okumanızı tavsiye ederim
Ekmek almaya diye girdiğim markette gördüm ve aldım. Bir solukta da okudum. Bağlayamadığım geçişleri vardı ama heyecan ve merakla bitirdim. Okunabilir:)
Bazı kitaplar, olaylara daha farklı bir açıdan bakmanızı sağlar. Okuyucunun öyle bir sokar ki hatasını gözüne, bir daha öyle bakmaya yanaşmaz.
İşte, Haritalı Adam'da benim için böyle bir kitaptı.
Çok mu etkilendim? Hayır. Beni derinden etkilemedi, sadece her kitapta olması gerektiği gibi, bana bir şeyler kattı.
Sırtlarında dövmeler olan kadınlar, haritacıda çalışan Zak ve onu maceraya iten Marilyn, kadınlara vurmamakla övünmeyen Billy, ironiler kraliçesi Carla...
Sürekli devam eden bir maceraya sahipti ve okuyucuyu kitaba sarıyordu. Bir bölüm daha, bir bölüm daha diyerekten bütün kitabı bitiyorsunuz.
Merak duygusu içinizde büyüyor, büyüyor ve sonunda gerçeği öğrendiğinizde kanlı bir patlamayla sönüyor. Ne demek ya? Oluyorsunuz.
Önerebileceğim, vakit geçirmek için okunulabilecek bir kitaptı.
Roman konu itibariyle bir hayli iyi olsa da anlatımın da ki düşüşler nedeniyle ivmesi zaman zaman düşüyor lakin yine de bir hayli keyifli ve okuduğuma değen bir tecrübe oldu.
Konu ilginç merak uyandırıyor . Okumaya başlayınca kurgu ve anlatım basitleşiyor. Sonuç ise sanki tam olmadı ama en azından elimizde suçu yükleyeceğimiz bir tek bu kaldı gibi bitiyor...
Dikkat spoiler içerir.
Wroblevski adında bir adam yardımcısı Akim ile beraber otopark işleten Billy Moore ile görüşür ve ona bir iş teklif eder. Bazı kadınları istediği adrese getirecektir. Kızı Carla'nın kendi yanında kalması için her şeyi yapabilecek olan Moore işi kabul eder. Ancak sırtına dövme çizilen bu kadınlardan birini alırken Zak Webster ve Marilyn Driscoll ile karşılaşır. Onları korkutur ama bu onların merakını artırmaktan başka bir işe yaramaz. Ray denilen patronu adına çalışan Zak ve Marilyn bu gizemi çözmeye çalışırlar ve Rosa adındaki bir dövmeciden ciddi bilgiler edinirler. Sırta çizilen dövmeler cinayet haritasıdır. Acaba katil kimdir ve bu cinayetleri neden işlemiştir? Bu haritaları kadınların sırtına çizen kimdir? Zak, Marilyn ve Moore bu işi çözebilecek midir? Keyifle bir solukta okunan bir roman.
"Tüm aslanlar korkaktır.Yani, bir sürü dolusu antilopa saldırdıklarında hep yalnız olanları,geride kalan zayıf olanları seçmezler mi ? Gidip de sırf ne kadar cesur olduklarını göstermek için buldukları en büyük,en sağlam antilopla savaştıkları falan yok"
Adana fuarında kalan listemdeki tüm kitapları almıştım ve geriye kalan paramı harcamak istiyordum o an önünden üç kez geçip baktığım ve sırf kapağından ve isminden etkilendiğim bu kitabı aldım!!

Okumaya kıyamadım aslında uzunce bir süre sadece baktım sonra dayanamadım ve bir gecede okuyup bitirdim. Olasılıksïzdan sonra en sevdiğim kitap!!
Sürükleyici bir kitap, fakat beklentilerimi yeterince karşılamadı. Güzel bir konu ama heba edilmiş. Çok daha güzel işlenebilirdi.

Yazarın başka kitapları da varmış ama Türkiye'de yayımlanmamış. Gerek de yok zaten. Takip etmeyeceğim yazarlar arasına bir tane daha eklendi. Tatsız tuzsuz, zevk vermeyen bir kitap. Yarım bırakmış olmamak için zorla bitirdim. Elinizde başka kitap yoksa ancak zorunluluktan okunacak bir kitap benim için.

Yazarın biyografisi

Adı:
Geoff Nicholson
Unvan:
İngiliz Roman Yazarı
Doğum:
Sheffield, Birleşik Krallık, 4 Mart 1953

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 71 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 39 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.