Gregory Dart

Gregory Dart

Yazar
7.7/10
3 Kişi
·
9
Okunma
·
0
Beğeni
·
106
Gösterim
Stendhal için aşk, her şeyden önce yalnızlık demekti, bir öznellik haliydi; insanın kendi başına oynadığı bir oyundu.
Ah! Benim için ne tatlı bir azat edilme duygusuydu o. En sonunda her şeyin bittiğini hissettim.
her aşk mi başında karşılıksız bir aşktır; birçoğumuz için ilk gençlik aşkları, uzaktan uzağa yaşanan platonik, alakasız hedeflere yönelmiş ve çoğu gerçekleşmeyen arzulardan ibarettir. Bu tür gençlik aşklanmn gülünç olmalarının yanı sıra takdire değer bir yönü de var: Ergenlik ydlannda uzak bir nesneye saplanıp kalmak suretiyle, belki de, bilerek veya bilmeyerek, geleceğe, koşullarımızın tamamen değişime uğrayacağı ve hayatımızın gerçekten başlayacağı günlere olan özlemimizi ifade ediyoruz. Çoğu zaman, odaklandığımız bu nesnenin tam da uzak olması, bilinçaltımızda bu özlem konusunda sabırlı olmamız ve arzularımızın gerçekleşmesi için beklemek zorunda olduğumuz olgusunu kabullendiğimizin de bir kanıtıdır. Arzuyu tanımlayan şey sadece nesne değil aynı zamanda aradaki engellerdir. Peki o zaman niçin bu tür deneyimleri hayatımızın daha ileri dönemlerinde yaşadığımızda hoş görmek bu kadar zor oluyor? Yoksa büyümenin doğal bir parçası saydığımız için mi bu tür duygulan çocuksu şeyler olarak görüp gözden ırak tutmak istiyoruz? Ya da artık karşılıksız aşkı inşam geliştiren bir duygu olarak görmememizde modem kültürün bir etkisi olabilir mi? Acaba izleyerek taciz etme saplantısı, karşılıksız aşkın bencillik, gereksinimlerden doğan bir zayıflık, temelde gençlere özgü bir duygu olması
gibi bazı hakikatlerini açığa mı çıkartıyor, yoksa karşılıksız aşkı sadece bu tanım çerçevesinde düşünebilmemiz bizlerdeki bir yozlaşmaya mı işaret ediyor?
Flört, başka insanların varoluş olasılıklarını , onları bir anlama hapsetmeden ele alma şansı veren bir tür sosyalleşmedir. Flört, iki kişi arasında bir diyalogun başlamasını sağlar, ama bu arada belli bir mesafe de korunur.
Adam Phillips’in bu konuda yazdığı denemede de belirttiği gibi flört, söz vermeden birtakım vaatlerde bulunurmuş gibi yapmanın bir yoludur ve zaman kazanmak için kullanılan bir yöntemdir. Bazı kimseler için flört etmek acımasızcadır, çünkü flörtte kendinizi bağlamazsınız. Başkaları ise flörtü, bağlanmayı içermeyen, liberal ve hoşgörülü bir davranış olarak görür.
“Aşk hayatın nasıl?” diye sordum. Aramızda her zaman yap­tığımız bir muhabbetti bu.
“Pek parlak sayılmaz,” diye cevap verdi.
“Dün gece rüyam­da bir partide Ölüm ile sohbet ettiğimi gördüm, uyandığım za­man tek düşüncem telefon numarasını almayı unuttuğumdu.”
Birbirimize gösterdiğimiz ilgi hangi noktadan sonra gerçekten rahatsız edici olmaya başlar?
En karşılıksız aşk maceralarından bile alınacak dersler vardır. Sevdiğimizin yüzünde tek bir işaret veya anlamlı iz arayıp, onun davranışlarına ilişkin ayrıntıları tekrardan düzenleyerek kafamızda küçük bir aşk entrikası yaratmaya çalışırken, küçük şeylerin önemini hatırlar, görünümün altında yatan gizli şeyleri anlarız. Aşk, dünyayı farklı bir şekilde görmemizi sağlar veya neredeyse unuttuğumuz şeyleri hatırlatır. Stendhal için aşk, her şeyden önce yalnızlık demekti, aşırı bir öznellik haliydi; insanın kendi başına oynadığı bir oyundu. “Aşk,” der yazar, “kendisini, kendi ürettiği bir para ile ödüllendiren tek tutkudur.” Bir başka deyişle, bir alışveriş aracı haline gelmeden çok önce yapılan bir tür içsel simyacılıktır aşk.
İzleme yoluyla tacize ilişkin garip
şeylerden biri de şudur: Tacizciler
kurbanın izini sürmede başarısız da olsa, genellikle kurbanlarını kendi dinlerine döndürme konusunda başarılıdırlar
çoğu zaman. Böy­le bir taciz deneyimi yaşandıktan sonra, erişkinlerin cinsel
dün­yası insana tehlikeli ve yozlaşmış görünmeye başlar. Taciz, içi­mizdeki
püriteni ortaya çıkartır.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gregory Dart
Unvan:
Yazar
Doğum:
1967

Yazar istatistikleri

  • 9 okur okudu.
  • 6 okur okuyacak.