Güler Çelgin

Güler Çelgin

Yazar
9.0/10
2 Kişi
·
4
Okunma
·
1
Beğeni
·
65
Gösterim
Adı:
Güler Çelgin
Unvan:
Profesör, Yazar
Şehirlerde belirli zamanlarda özellikle tanrılar için yapılan şenliklerde Homeros'un şiirleri okunuyordu. Bir rhapsodos bütün bir destanı okuyamadığı için, rhapsodoslar birbirlerinin bıraktığı yerden okumaya devam ediyorlardı. Ozanlar bazen değişiklikler veya eklentiler yaptıkları için bu durumu bir düzene bağlama gereği duyuldu. Solon bu amaçla yaklaşık İ.Ö. 600 yılında Homeros'un destanlarının yazılı bir esasa göre doğru bir sırayla okunmasını emretti.
Güler Çelgin
Sayfa 31 - Remzi Kitabevi
Tragedia sahnesinde bazı basit makineler kullanıldığını biliyoruz. Mekhane adlı bir aygıt, tanrıları yukarıda tutmak veya sahneye indirmek için kullanılıyordu (oyunların bir kısmında çözüm bir tanrının bu makine yardımıyla sahneye inmesiyle gerçekleşiyordu; buna «deus ex machina» adı verilirdi). Ekkyklema adı verilen tekerlekli bir platform ise yeni bir dekoru seyircilere göstermeye yarıyordu. Gök gürültüsünü taklit etmek için de bronteion denilen aletten yararlanılmaktaydı.
Güler Çelgin
Sayfa 72 - Remzi Kitabevi
Hayatının sonuna doğru, önce Magnesia'ya, daha sonra da (408 yılından sonra) Makedonia'ya Arkhelaos'un sarayına gitmiştir. 406 yılında orada av köpekleri tarafından parçalanarak öldüğü söylenir. Euripides, yalnız bir hayat sürmüştür. İki defa evlenmiş, fakat aradığı mutluluğu bulamamıştır. Tragedialarındaki kadın düşmanlığı belki de bu yüzdendir.
Güler Çelgin
Sayfa 87 - Remzi Kitabevi
Büyük Dionysia şenliklerinde dithyrambostan başka, komos diye adlandırılan neşeli bir gezinti alayı vardı. Bu grup alaylı sözlerle sokaklarda dolaşır, tanrıça Phales şerefine açık saçık şarkılar söylerdi, ilk önceleri hazırlıksız olarak yapılan bu tören alayı daha sonra geleneksel bir hal aldı.

Komedia kelimesinin etimolojisi de kome (köy) kelimesinden ziyade komos ve ode (şarkı) kelimeleriyle açıklanmaktadır. Aristoteles de komedianın bu gezinti alayı tarafından söylenen phallos şarkılarından çıktığını yazmaktadır.
Güler Çelgin
Sayfa 104 - Remzi Kitabevi
Sophokles’in çocuklarından biri olan Iophon ve torunu Genç Sophokles de kendisi gibi tragedia ile ilgilenmişlerdir. Iophon, babasının servetini idare edemeyecek durumda olduğunu ileri sürerek mahkemeye başvurmuş, fakat Sophokles, Oidipous Kolonos'ta (Oidipous epi Kolona) adlı oyununun bir koro şarkısıyla kendini savunarak yargıçları ikna etmiş ve davayı kazanmıştır.
Güler Çelgin
Sayfa 78 - Remzi Kitabevi
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Güler Çelgin
Unvan:
Profesör, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 4 okur okudu.
  • 9 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.