Güler Dikmen

Güler Dikmen

Çevirmen
8.3/10
23 Kişi
·
18
Okunma
·
0
Beğeni
·
25
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
384 syf.
·15 günde
Kitap Maksim Gorkinin otobiyografik üçlemesinin 2.kitabıdır. Olaylar Rusya’da Volga nehrinin civarında geçiyor. Olayların zamanı tam olarak bilinmemekle beraber 1800 lerin sonlarını konu aldığını varsaymaktayım.
Kitabın ana karakteri olan Aleksey’in çocukluktan gençlik yıllarına kadar olan süredeki ekmeğini kazanmak için farklı işlerde çalışmasını konu alıyor.Bu süreçte çok büyük zorluklar ile karşılaşır. Bu dönemde insanların kendi kafalarında yarattığı izole bir tanrı vardır. Öyleki; bir kişi çok büyük bir günah olduğunu düşündüğü ve tanrı tarafından cezalandırılabileceğini düşünürken başka bir kişi bu davranışın günahtan ziyade bir iyilik gibi düşünüp ödüllendirilebileceğini söyleyebilir. Y azar bu konu üzerinde eleştirilerde bulunmuştur ve insanların bu farklı yaklaşımdarı Alekseye iş yasamında birçok zorluk yaratmıştır. Örneğin incilden başka kitap okumasının çok yanlış olduğunun söylenmesi ve bunun için Alekseyi engellemeye çalışmaları gibi.
Aleksey zorlu şartlar altında çalışır. Bu zorlu işlerde çalışırken beraber çalıştığı ortamdaki toplumun alt kademesindeki karakterleri ve duygularını bize en iyi şekilde aktarır. Burada da yazarın sisteme karşı bir eleştirisini görebilirsiniz.
Alt kademede çalışan sınıftaki karakterler, çogunun dilinden tanrı kelimesi düşmeyen, küçükte olsa sürekli çalıştıkları yerden birşeyler çalarlar. Patronları bunu doğanın bir kanunu olarak görür aynı zamanda sokak kadınlarına,hayvanlara karşıda acımasız davranıldıgını görebiliriz. Değersiz herkesin zarar vermeye hakkı varmış gibi davranan bir alt tabaka sınıfı davranışları vardır. Belkide bu davranışları kendi ezilmişliklerinden kurtulmak çabalarında olduğu içinde bunu görebiliyor olabiliriz.
Alt sınıftaki insanlar dedikoducudur, eğitimsizdir, kitaplardan korkarlar ve şeytan işi oldupunu söylerler. Sadece ekmeklerini kazanmaya bakarlar, yeri geldiğinde hırıszlıkta yaparlar. Aleksey çocukluktan gençlik yıllarına kadar olan süreçte ona öğretilen ahlak ve dinin nasıl ters işlediğini görmüştür.
Gorki bu kitabında da sistem eleştirilerini görebiliriz. İnsanların zor hayatlarını o dönemin koşulları ile beraber okuyucuya aktardığını görüyoruz. Bence kitabın altında yatan gizli bir düşünce daha var. İnsanların hayatının nasıl tekdüze gittiğini ve fakirliği kabullenişi görebiliyoruz aynı zamanda bunun için hiçbirşey yapılmadığını anlayabiliriz insanlar sadece karnını doyurmak için çalışıyor ve zaman geçiyor, yaşlanan insanlar ise sıcak bir yerde sona yaklaşırsa kendisini şanslı sayıyordu. Bence Aleksey kitabın sonunda bunu anladığı için fikirlerinde daha cesur olma kararını alıp uygulamaya koyuldu.
359 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
1980 li yılların başında teyzeme doğum günü hediyesi olarak hediye edilen bu kitabı 2004 yılında ele geçirdim, bir günde bitirdim ve neredeyse 3 yılda bir kez okuyorum. Kontun muhteşem aşkı ve aşka direnen müthiş bir kadın. Şimdilerde ancak 2. elini bulmak mümkün olan bu kitaba en fazla 10 liraya sahip olabiliyorsunuz. Hırs, tutku, aşk, savaş, çaba, umut her şeyi bir arada bulabilceğiniz müthiş bir kitap.
384 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Anne babası öldükten sonra büyükanne ve büyükbabası tarafından büyütülen ve bu arada da sürekli çalışmak zorunda kalan Gorki’nin zor yaşamı ,bu sırada sürekli kitap okuma serüveni var kitapta.Konu belli ama nedense anlatımı hiç de kavrayıcı ve sarıcı değildi.Çok sıkıldım okurken.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 18 okur okudu.
  • 17 okur okuyacak.