Gülfem Pamuk

Gülfem Pamuk

Yazar
7.8/10
12 Kişi
·
23
Okunma
·
2
Beğeni
·
168
Gösterim
Adı:
Gülfem Pamuk
Unvan:
Türk Yazar
Onun yüzü yedi defa otuz iki harfti. İki gözü otuz iki harfi gösterirdi, boyu seksen sekizdi. İki sözü yetmiş iki konuşmaya bedeldi. Yüzü sanki nazil olan sahife ve kitapların tamamıydı.
Bu diyardan göçtükten sonra, adım baki kalsın diye bir hevesim yoktur. Varsın, benim adımda tarihin silik sayfalarında kaybolup gitsin. Böylesi daha güzel... Hiç yaşamamış, hiç doğmamış gibi silinip gitmek.
... İstanbul'dan ayrılma nedenini sorduğumda, "Orada her geçen gün biraz daha hızlanıyorum ve iç sesimi kaybediyorum," demişti. "Bir şeyleri yetiştirememe kaygısı o kadar yerleşmiş ki içime, bir tür karakter özelliği veya meslek hastalığı gibi yakamda taşıyorum. Acelem olmasa da yavaşlayamıyorum, yavaş düşünemiyorum, yavaş yürüyemiyorum; yavaş yaşamak fazla mesai gibi geliyor..." demişti. Sabahları hep bir stresle uyandığından, erken kalkarsa mutsuz ve sinirli, geç kalkarsa pişmanlık içinde güne başladığından bahsetmişti.
Ölümüm üzerine ne bir yaprak kıpırdar, ne gök gürler, ne ağıt yakan olur, ne de "Oh oldu zalime," diyen. Cenazemde üç beş kişi, ağızlarda üç beş dua, göçüp giderim işte. Dedim ya; vasatlık benim kaderim...
318 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Tek kelimeyle bayıldımm.. Efsane bir kitap. Sizi bilmediğiniz birçok ilim ve büyük sanatkar Siyah Kalem’le tanıştırıyor. Hurufilik, Kalenderilikle ilgili çok güzel bilgiler var. Yazar romanı bi şuanki zamanda bir de geçmiş zamanla ilişkilendirerek yazmış ve harika olmuş. Her sayfasında bir merak. Acaba ne olacak? Siyah Kalem kim? Hikayesi nasıl?? Vb. Bu kitabı okumak aklımda hep vardı. Okul tatil olsun da okusam.. iyiki okumuşum. Yer yer ağır gelebilir roman, Türk Dili ve Edebiyat okuyanlar romanı daha da iyi anlayacaktır eminim. Herkese öneririm iyi okumalar .:)
318 syf.
·1 günde·9/10
Kitab-ı Siyah Kalem; hukuk eğitimi almış başarılı bir akademisyenin, son derece başarılı ilk roman denemesi... Tarih, sanat ve edebiyatın mühürlü konularına değinmesi, kurgu ve dilin su gibi akıcı, berrak ve etkileyici olması dışında kitabı asıl çekici kılan; 15. yüzyılda Maveraünnehir coğrafyasında yaşadığı varsayılan tarihin en esrarengiz ressamı olarak literatüre geçen Mehmed Siyah Kalem`in eserlerine ve yaşamına esrarengiz bir kurgu ile ışık tutuyor olması. İnsanların ve cinlerin ustası olarak adlandırılan bu figür ressamının eserlerinden ve kitabın nakış gibi işlenmiş kurgusundan etkilenmemek mümkün değil.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gülfem Pamuk
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 23 okur okudu.
  • 12 okur okuyacak.