Gülşah Ercenk

Gülşah Ercenk

Çevirmen
8.5/10
69 Kişi
·
135
Okunma
·
0
Beğeni
·
9
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
237 syf.
·2 günde·Puan vermedi
"Hayalim, bir gün her insanın sahip olduğu yeteneklerinin farkına varıp kendi mutluluğunun sorumluluğunu eline alması. Çünkü hayatta hiçbir şey çocukluk düşlerini gerçekleştirmekten daha önemli olamaz...
Yolunuz açık olsun, Raphaëlle."

Şeklinde bir önsözle (bu güzel dileklerde bulunan bir insan ne kadar kötü bir kitap yazabilir ki zaten? :)) başlıyor bu tatlı niyetine elinize alabileceğiniz kitap.

Modern kişisel gelişim kitaplarının yalın ve bilimsel 'şunu yapın, bunu yapın' dilinden vazgeçip ana kahramanımızı bir "Rutinolog" ile tanıştırıp bu öğütleri bir kurgu eşliğinde roman tadında bize sunmuş, yazar.
Evet bilmediğiniz bir şeyi söylemiyor belki ama inanın unuttuğunuz ve hatırlamanız gereken onlarca şeyi size hatırlatıyor!
Çok hoş fikirler de yok değil açıkçası. :)
Esasen kitabın adını bile bir kağıda yazıp mottonuz olarak duvarınıza yapıştırabilirsiniz.
Çünkü doğru olan ve yazarında asıl vermek istediği mesaj bu!
İKİNCİ HAYATIN TEK BİR HAYATIN OLDUĞUNU ANLADIĞINDA BAŞLAYACAK!

..
Kitap incelemesi bahane dostlar, siz bu lafı hatırlayın ve hayata tutunun kâfi.

Hayatın tadını en derinden hissetmenizi dilerim.
Unutmadan, hayatın tadını çıkar! lafına gülüp geçmeyin bir yerde işittiğinizde. Tat kelamından anladığımız yalnızca tatlı şeyler olmasın. Ekşi, acı, tuzlu, kimi zaman baharatlı günlerimiz de olacaktır. Şekerli günlerimiz de. Tüm tatların hakkını verin!

Hayatta en güzel tatları tatmanızı diliyorum.
Sevgiyle...
420 syf.
·9/10
Bazı kitapların yüreği sarıp sarmalayıcı bir yanı vardır. Öyle ki konuk olunan her bir satırında o kitabın okuru olmaktan bir adım öteye geçip, o kitabın bir sakini olmaktan, kendinizi tatlı duyguların kollarına bırakmaktan alıkoyamazsınız. Çünkü buram buram hayat kokar böylesi kitaplar; hüznüyle olduğu kadar sevinciyle, acılarıyla olduğu kadar umutlarıyla, velhasıl yaşanan her ne olursa olsun bundan ders çıkarmanın verdiği tecrübeyle ince ince işlenmiştir. Bazen sayfa sayfa bir hayatın, bazense sadece hayatın vurduğu yerden yeniden ayağa kalkmanın izdüşümünü benliğinde barındırır. Samimiyeti, sarıp sarmalayıcı yanı da buradan gelir işte! Senin, benim, bizim olan hayatların, yaşanmışlıkların ve kim bilir belki de yaşanacakların izlerini, çıkarılacak dersleri, bizi biz yapacak tecrübeleri içinde barındırmasından...

Sevgili Virginie Grimaldi'nin değerli kaleminden Büyüdüğün Zaman Anlayacaksın eseri de yüreği sarıp sarmalayıcı o sıcacık kitaplardan biri. Yeri geldiğinde yüzünüze bir gülücük konduracak, yeri geldiğinde yanağınızdan süzülen bir gözyaşı olacak, kimi zamansa umudun, yeniden doğuşun şarkısını mırıldandıracak, aşkın, sevginin, dostluğun, birbirinden farklı kuşakların birbirlerinin hayatlarına dokunuşunun öyküsünü okurun anlatacak; velhasıl biraz zaman ve sevginin yaralara ne denli merhem olabileceğini gösterecek, o her daim kulağımızın aşina olduğu 'büyüdüğün zaman anlayacaksın' nasihatinin altını dolduracak sıcacık bir roman.
Tek bir telefon ile gelen haberle dünyası bir anda başına yıkılan Julia, Tamaris Huzurevi'nde geçici süreliğine psikolog olarak işe başladığında hayata yeniden başlayabileceğinden, düştüğü yerden ayağa kalkabileceğinden ve son derece isteksizce geldiği bu huzurevinin ona katacaklarından habersizdi elbette.O sade tutunabilecek, uzaklaşabilecek, kendisiyle baş başa kalabilecek bir yer arıyordu. Büyük bir acı yaşamıştı ve iyileşmeye ihtiyacı vardı. Sahi insan çok büyük acılarla karşı karşıya kaldığında, hatta güvendiği, sevdiği insanları en ihtiyacı olduğu zamanda yanında bulamadığında ne kadar yıkılır? Bu enkazın altından sağ salim çıkıp hayatını, fakat en önemlisi de yitirilen güven duygusunu yeniden inşa etmesi ne kadar zaman alır? Julia Tamaris'in kapısından girdiği gün, sekiz ay sonra kapıdan iyileşerek, acılarıyla yüzleşerek, düştüğü yerden tekrar ayağa kalkarak, en önemlisi de heybesinde pek çok tecrübeyi biriktirerek ve biraz daha büyüyerek çıkacak. Peki, bunu nasıl başaracak? İşte orası kitabın keyifli ve bir o kadar da doyumsuz sayfalarında gizli.

Her bir satırında samimi dili ve sarıp sarmalayıcı hikayesiyle kendinizi Tamaris Huzurevi'nin ya da diğer bir değişle bu güzel bir ailenin ferdi gibi hissedeceğiniz, tatlı dedeler ve ninelerle keyifli vakitler geçireceğiniz, kuşaklar arasındaki iletişimin ve dostluğun tazeleyiciliğini tadacağınız; velhasıl okudukça aslında biraz daha büyüdüğünüzü hissedeceğiniz bu kıymetli esere gönül kitaplığınızda yer açmanızı tavsiye ediyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun :)
237 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Camille mutlu olmak için gereken her şeye sahipken neden kendini mutsuz hissediyordu?
.
.
.
Fırtınalı bir günde Camille trafik kazası geçiriyor ve tesadüfen rutinolog Claude ile tanışıyor. Camilleye mutluluğu vaat ederek kartını veriyor ve sonrasında ise yaşanan şeyler oldukça şaşırtıcı ve güzel. .
.
.
Ben kitabı çok beğendim. Kişisel gelişim kitabı ama farklı buldum. Yani daha önce okuduklarimdan farklı. Camille'nin ailesi, rutinoloğu ve kendi etrafında dönen çok mu çok beğendiğim güzel bir hikâye. Camille ile beraber siz de sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz. Kitap çok güzel. Dili zaten oldukça akıcı. Tavsiye ediyorum kesinlikle. :)
237 syf.
·6 günde·5/10
Motive edici tarafları var ama bana göre sıradan bir kitap. Romanlaştırılmış bir kişisel gelişim kitabı. Bana çok birşey katmadı şahsen. Çok boş vaktiniz varsa okunabilir.
237 syf.
·3 günde·7/10
Oldukça farklı bir kitap diye başlamak istiyorum yorumuma. Her ne kadar pembeli bir kapak tasarımı olsa da kitabın, içerik açısından romantizm ile ilgisi yok. Aslında kitap hikaye tarzında yazılmış kişisel gelişim kitabı. İşin özü hayatı farkedip, rutin yaşam biçimini irdeleyen, anın önemini vurgulayarak gönül penceresini aralamayı, sabır ve kendine inanmanın gücünü oldukça akıcı bir üslup ile anlatan hoş bir kitap. Anlatı şekli de kaza sonucu çıkmaza giren Camille 'nin rutinolog olduğunu söyleyen Claude ile tanışması ile başlar ve akış , örneklemeler diyaloglu mini sohpet tarzı seanslar, ilginç ve komik görevleri Camille 'e vermesiyle devam eder
237 syf.
·1 günde·Beğendi·5/10
Kişisel gelişim kitaplarının romanlaştırılmış biçimi diyebiliriz aslında..Dışarıdan her şeyin yolunda görüldüğü hayatların da çıkmaza girme/rutine dönüşme ihtimalleri vardır.Hele ki günümüz dünyasında.Hep daha fazlasını istemek,geçip giden şeylerin hızına yetişememek,kendimiz haricindeki herkesi memnun etmeye odaklanmak ve sonucunda elde kalan “mutsuzluk”.Kitap bu mutsuzluğu tersine çevirme üzerine Camille’in yaşamı örneğinde tavsiyeler sunuyor.
237 syf.
ankara da bir rutinolog var mi henuz arastirmadim ama eminim ki benzer sartlarda oldugumu varsayarsak ve rutinologun olmadigini varsayip bir psikologa gitsem bu kadar oneriyi kabarik seans ucretlerini odedigim halde edinemezdim, okunasi bir kitap.
237 syf.
·150 günde·Beğendi·10/10
Şahane, BAyıldım, Bence herkesin okuması ve uygulaması gereken bir kitap, Kişisel gelişim ama öyle bir yazılmış ki roman tadında herkesin az, çok başından geçen şeyler var içinde ve uygulamalar çok pratik ve kolay, ben uygulamaya başladım bile,
237 syf.
·Beğendi·10/10
Hayatımızı olduğundan çok daha iyi ,keyifli bir hale getirmek ve mutluluğu yakalamak ve kaybetmemek tamamen bizim elimizde....Mutlulugumuzu daim kılmak için çok değerli yöntemlerle ilham vericek ,yol gostericek güzel bir kitap...sizde mutlaka okuyun ...
237 syf.
·5 günde·Beğendi
yaşama sebebine ihtiyacımız olduğunu anlatan bizi kendi ruhumuza döndürürken gerçekten istiyormuyum sorusuna cevap vererek cevapları da hayatımıza geçirebilmek için çeşitli yöntemlerle sabırla yılmadan devam etmemizin gerekli olduğunu savunan güzel bir eser tavsiye ederim...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 135 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 93 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.