Gürcan Yaman

Gürcan Yaman

Yazar
8.9/10
17 Kişi
·
26
Okunma
·
15
Beğeni
·
814
Gösterim
Geçmişini unutma ki yaşanılanlardan ders çıkartabilesin, ders çıkar ki yaptığın hataları tekrar yapmayasın.
Sessiz çığlıklar atarak hayata tutunan ve tıpkı topraksız kayalıklarda kaya kovuklarına tutunan inatçı yosunlar gibi içinde, çok derinlerde bir yerlerde hayatta olması gerektiğini söyleyen fısıltılar onu canlı tutuyordu.
Türklere barbar diyen batılı devletler,yıllardır sömürge edindikleri topraklarda yaşayan yerli halkın dinlerini ,dillerini değişitirirken ,yurtlarından çoluk çocuk demeden koparıp kendilerine köle yaparken kendi barbarlıklarını görmezden gelmeleri beni çıldırtıyor .
Bilge Kağan'ın kitabelerinde soyuna anlatmak istediği şey, birbirimize ihtiyacımızın olduğuydu.


Uykuda bile uyanık olmamız gerektiğini anlatmıştı o zamandan bu zamanı.
".... Üç oklu mezar taşında yazılanlar ise Sibel'in kanını dondurmuştu adeta....
Hacı Üç Ok_Emir_Günhan
Cami, çeşmeler ve köprüler inşa etti.
Bütün ömrünü hayır işlerine verdi.
Ata yurdunun topraklarından gelen emaneti hep korudu.
.....
İki kıta arasına çok güzel bir sarmaşık çizilmişti.... "
208 syf.
·2 günde
Ahlat Mezar Taşlarındaki sessiz ağıtlar, ağıtlar arasına dedeler tarafından torunlarına iletilmek üzere serpiştirilen ve her kuşağın bir sonraki kuşağa aktaracağı kutsal bir göreve ilişkin gizemli emanetler ve yalnızca seçilmiş koruyuculara yolu gösteren şifreler üzerine arkelojik bulgu ve tarihi araştırmalar üzerine kurgulanan tarihi polisiye roman.
Dan Brown, İskeder Pala ve Ahmet Ümit tarzı sevenlerin bu kitabı severek okuyacaklarını düşünüyorum. Hatta özellikle Farsça ve Osmanlıca okuyabilenlerden yolu Ahlat'a düşenlere, tarihi Ahlat mezar taşlarına baksınlar derim. Kimbilir oradaki herhangi bir mezar taşındaki bir sır asırlara direnerek seçilmiş koruyucusuna geçmişten gelen sır mesajı iletmek üzere sizi bekliyordur. Ne diyelim, her yıl yapılan ( 23_25 Ağustos 2019) Ahlat şenlikleri gitmek için bahaneniz olsun....
Başarılar Gürcan Yaman
208 syf.
·34 günde·Puan vermedi
"Doğudan, Batı'ya gidecek olan kervanlar ertesi gün güneşle yola çıkacak, her bir ok diğer kurtların bilmediği bir yeri yurt edinecek ve büyüklerimizden bizlere bırakılan emanetleri hep koruyacak." diye yazıyordu Göktürk yazısında. .


Ahlat'ın tarihi eserini çok güzel bir şekilde anlatan yazarımız, tarihi eser kaçakcilarindan tarihi eserlerimizi bulup korumak için Uğur Hoca'nın güvenip görevlendirdiği Sibel ve Sibel'inde güvendiği arkadaşı (sevdiği ) Hakan ile Ahlat'a gidişiyle başlar ..

Ahlat'ın Selçuklu eserlerini (kümbetlerini) koruyucu görevi olan Abdurrahman Efendi'nin şu dizelerinden yola çıkarak aranan tarihi eserler:
"Çeşmelerden akan sular kesilmedikçe,
Derelerden gelen taşlar yerinde oldukça,
Ay ışığı yolunuzu aydınlatacak.
Su sizi yaşayan taşlara götürecek. "

Evet yaşayan taşları siz de merak ediyorsunuz değil mi?Ben bundan sonrasını anlatmak istemiyorum.Çunku okudukça zevk alacağınız bir eser ..Emin olun akıcı bir kitap ...

Kitap hem tarihi bir eser hem de arkeolojik bir kitap

Okumanızı tavsiye ederim.

" Burdan yazarımıza ve beni bu kitapla tanıştıran eşine saygı ve selamlarımı iletiyorum .İnşallah yazılarınızın devamını takip edeceğim. "
Zeps
208 syf.
·42 günde
Kitabı bu kadar geç bitirmemin sebebi elektriklerin kesilmesi falan değil.Aynı anda başladığım üç kitaptan biriydi kendisi.O üç kitabın arasına da neler girdi neler çok güzellerdi.

Kitabı bitirdikten sonra hatta okurken bile tarihi mekan ve bilgileri araştırma ihtiyacı duydum,siz de okuyunca tarih bilginiz benim gibi kıt ise ve araştırmacı bir ruha sahipseniz aynısını yapacağınızı düşünüyorum.Genelde 'yazarın okuduğum ilk kitabıdır' denir klişe olarak.Bu klişeyi yinelemek istiyorum.Aynı zamanda kitap yazarın ilk yazdığı kitaptır.

''Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulunan ve Anadolu’nun ’Orhun Abideleri’ olarak nitelendirilen Ahlat Selçuklu Mezarlığının UNESCO yedek listesinden asıl listesine alınacak olması sevinçle karşılandı.'' diye bir habere denk geldim araştırmalarım sırasında.Haber 2016 yılına ait.Kitapta olayların geçtiği tarih de 2016.Cami duvarına saklanıp emanet edilmiş üç çizgili bir taş ile başlayan serüvenin şifreleri kurguya polisiye de eklenerek çözülmeye çalışılıyor.Yazar ve kitabı yeni olduğu için spoiler vermek istemiyorum.Kitabın dili ve anlatımı kelime dağarcığı bakımından vasat olsa da,tarihi bilgiler ve kurguyu ben çok sevdim.40-50.sayfadan sonra olayların akışına kendimi kaptırdım ve sürükledi.Tek vasat tarafı aynı cümlelerin bazı bazı sayfalarda sürekli tekrarlanmasıydı.

Bitlis/Adilcevazlı arkadaşlarım Adilcevaz'ı her anlattıklarında merak eder,oraya gidip görmek,orada zaman geçirmek için sabırsızlanırdım.Hala da gidemedim ama bu gitmeyeceğim anlamına gelmez :) Bunun yanın da Ahlat'ı da kısacası tüm Bitlis'i iyi bir rehber eşliğinde gezme kararım kesindir.Van gölüne her baktığımda yazarı hatırlayacağım kesin.Kitapta o kadar çok Van gölü,Van gölü,Van gölü demiş ki,yazarın Ankaralı olmasına bağlıyorum bu göl,deniz hatta okyanus sevdasını :) Okumanızı tavsiye ederim.
208 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Bazı eserleri bir solukta okuyup nasıl bitirdiğinizi anlamazsınız ya öyle bir eser oldu benim için. Anlatımın güzelliği daha ilk başlardan kitabın derinliklerine çekiyor sizi.sonrasında serüvenin içinde buluyorsunuz kendinizi. Hakan ve Sibel yaşadıklarını sanki siz yaşıyormuşsunuz gibi oluyor.

Ahlat' ta geçen serüvende Ahlatla ilgili deyinilen bilgiler, yerin tarihi ve milli önemi çok güzel şekilde anlatılmış. Anlatımda esere serpiştirilen tarihi bilgiler, akıcı anlatım eserin güzel diğer yönleri. Kitaplığınızda bulunması gereken bir eser. Önerebilirim.
208 syf.
·Beğendi·10/10
Tarih romantizm ve polisiye..... Büyük bir hayal gücü ile yapılmış.......Mükemmel bir kitap.... Okumanızı tavsiye ederim...Elinizden bırakmayacağını bir kitap.... Devamını bekliyoruz...
208 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10
Tarihimizin Anadolu'daki izleri bir Türk yazar tarafından özellikle çocuklar için bir roman içinde hiç bu kadar samimi, akıcı ve sürükleyici anlatılmamıştır sanırım. 11 yaşındaki oğlum ve ben elimizden bırakamadık.
208 syf.
·20 günde·Beğendi·10/10
Müthiş sürükleyici, kitaptaki kahramanla ahlatta tarihin izlerini aradım. Çocuklar için de çok uygun bir kitap. Kitabın devamı mutlaka hemen çıkmalı. Sabırsızlıkla bekliyorum.
208 syf.
·65 günde·Beğendi·10/10
Gürcan Yaman, macera kurgusunu, tarih ile bir araya getiren sürükleyici bir roman yazmış. Bir ilk kitap olarak yazar güzel bir noktadan başlıyor. Gelecekte yazacağı metinlerin daha da değerleneceğinden şüphem yok. Ahlat gibi kültürümüzün temel taşı sayılabilecek bir bölge ile ilgili yazılan bu roman şehre olan ilgiyi de artıracaktır. Böylece yazar hem edebi hem de kültürel bir çabayı ortaya koymuş. Okunmalı.
208 syf.
Sayın yazarımız Gürcan Yaman'ı, arkadaşlarımla kahve içmek için gittiğim Kurtuba Kitap ve Kahvedeki imza gününe denk gelmem sonucunda tanıdım. İzdihamı gördükten sonra macchiatomu kenara bırakıp hemen bir kitap da ben almaya karar verdim. Pişman değilim. Bu kitabı herkese şiddetle tavsiye ediyorum.
208 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Okuduğum tarihi kitaplar icinde sonunu merakla bekledigim ve elimden birakamagim bir kitap oldu. Tarihin bu sekilde surekleyici kurgulanarak anlatilmasi etkileyiciydi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Gürcan Yaman
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 15 okur beğendi.
  • 26 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 31 okur okuyacak.