1000Kitap Logosu
Halit Deringör
Halit Deringör
Halit Deringör

Halit Deringör

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.3
8 Kişi
8
Okunma
2
Beğeni
137
Gösterim
Unvan
Türk gazeteci, futbolcu ve yönetici
Doğum
Kadıköy, İstanbul, 17 Temmuz 1922
Yaşamı
Halit Deringör (d. 17 Temmuz 1922, İstanbul), Türk eski millî futbolcu ve spor yazarı. 1922'de İstanbul'da doğan Deringör, futbola 10 yaşında başladı. 1938'de Fenerbahçe Genç Takımı'na geldi. 1941'de A Takımı formasını giydi. 1952 yılına kadar Fenerbahçe formasını taşıdı ve aynı yıl futbola veda etti. Oynadığı 330 resmi maçta 107 gol kaydetti. Deringör, futbolu bıraktıktan sonra Bursa Acar İdman Takımı'nda 9 yıl antrenörlük yaptı. 5 kez millî oldu. 20 yıl Cumhuriyet gazetesinde spor yazarlığı yapan Deringör halen, Aydınlık Gazetesi'nde spor yazarlığı yapmaktadır.
Etem UÇMAK
Fenerbahçe Cumhuriyeti ve Cumhurbaşkanları'ı inceledi.
303 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Fenerbahçe tarihine bir bakış. Fenerbahçe Başkanlarının görev yaptığı dönemlerde neler başardıklarının anlatımları yer alıyor. Ve tabii ki bir ayrım ifadesi olmayan kendine münhasır bir yönetim şeklinin isimlendirmesi Fenerbahçe Cumhuriyeti. BU isim ise doğaldır ki Cumhuriyet değerlerine sahip çıkan bir Spor Kulubünün kendine olan yerinde bir yakıştırması. Diğerlerinin belki de çekemediği ve nereden çıktı bu Fenerbahçe Cumhuriyeti demelerine bir cevap. Elbette ki vazgeçilmezimiz TÜRKİYE CUMHURİYETİ, bunun beraberinde olan bir Fenerbahçe Cumhuriyeti asla bir ayrımcılık değildir. Aksine Türkiye Cumhuriyetinin destekçisi ve tamamlayıcısı bir Spor Kulübü ve en büyük sivil toplum kuruluşudur.
4
Fox Mulder
Fenerbahçe Cumhuriyeti ve Cumhurbaşkanları'ı inceledi.
288 syf.
·
7 günde
Fenerbahçe tarihinin en büyük oyuncularından biridir Halit Deringör. 10 sene formasını giydiği takımdan 30 yaşında ayrılmış ancak daha sonra antrenör olarak da Fenerbahçe'ye hizmet etmiştir. Ayrıca spor yazarlığı da yapmış olan bu büyük futbolcu 14 Mart 2018'de hayatını kaybetmiştir. Halit Deringör kitapta çocukluk sevdası olan Fenerbahçe'yi anlatıyor. Yine bir efsane olan Müzdat Yetkiner (Miço Müjdat ile karıştırılmaması gerekir.) ile beraber Fenerbahçe Kulübü'ne nasıl adım attığını, takım arkadaşları, kulübün başkanları ve yöneticileri hakkındaki ilginç ve komik olayları, kulüp içindeki grup çekişmelerini anlatıyor. Halit Deringör; iyi bir insan, iyi bir Fenerbahçeli, iyi bir spor yazarı. Hem bu büyük futbolcuyu, hem de Fenerbahçe'yi yakından tanımak isteyenlerin okuması gereken bir kitap.
2