Haluk Ecevit

Haluk Ecevit

Yazar
9.0/10
10 Kişi
·
17
Okunma
·
3
Beğeni
·
631
Gösterim
Adı:
Haluk Ecevit
Unvan:
Yazar
Doğum:
Türkiye, 1983
Şubat 1983'te Yanıkağıl Köyü'nde doğdu. İlk Öğrenimini bu köyün ilkokulunda tamamladı. 2000 Yılında Çorlu Ticaret Meslek Lisesi'ni bitirişinin hemen ardından, Ankara Üniversitesi Çankırı Meslek Yüksek Okulunda Muhasebe Bölümü Ön lisans eğitimi gördü. Akabinde, Anadolu Üniversitesi AOF programından İşletme lisansı aldı. 2011 Yılından bu yana SMMM Sertifikasına sahip olan Ecevit, 2007 Yılında başladığı iş yaşamını, özel bir şirkette çalışarak sürdürmektedir.

Nisan 2015'te Trakya Köy İnsanını, bir çocuğun penceresinden anlattığı 'Maşatlığa Kırlayan Kızan' adlı Anlatı/Öykü türündeki kitabı ile edebiyat dünyasına merhaba dedi. Mayıs 2016’da ikinci kitabı olan ‘Canım Kardeşim’i yayınladı. Kendisi halen Yanıkağıl Köyü'nde yaşamakta ve yazmaktadır.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
178 syf.
·5 günde·8/10
Okunması kolay keyifli bir kitaptı. Kitabın geçtiği köy yaz aylarında hafta sonları sıkça gittiğim, evime 15 dakika mesafede olan, eşimin köyü Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesine bağlı Yanıkağıl Köyü. Eşim sayesinde kitaptan haberim oldu ve köy içinde tanıdığım, isimlerini duyduğum kişilerin kitapta birer karakter olması kitabın benim için okunma cazibesini arttırdı. Yazar Haluk Ecevit’in çocukluk zamanlarında anlattığı anıların, dedesinden, ninesinden dinlediği anıları kaleme aldığı bir anı anlatı öykü kitabı. Kitabın ismi biraz dikkat çekebilir ama albenisi olan bir ilgi çekeceğini hiç düşünmüyorum sanki kitap ismi içinde olan kelimeler bu kitap bana göre değil gibi bir hava veriyor sanki. “Maşatlık” Osmanlı zamanında gayrimüslimlerin gömüldükleri yere verilen isim, “kırlayan” ise yöre diline özgü bir kelime olup bırakıp gitmek, uzaklaşmak anlamına gelen bir kelime, “kızan” ise artık tüm Türkiye’nin de bildiği üzere küçük çocuklara daha 6 – 11 yaşları arasındaki çocuklar için kullanılan bir kelime. Yazar Yanıkağıl köyünün, köyünün geçmişinin, kendilerini anlatan, örf ve adetlerini anlatan hiçbir yazılı kaynak olmamasını sadece babadan oğula sözlü olarak aktarılan, dedelerden dinlenilen hikâyeler bulunduğunu düşünüp yazılı herhangi bir kaynak olmadığı için de böyle bir kitap yazmak istemiş ve onun için de kitabın adını tamamen yöreye, köyüne uygun şekilde vermiş. İçindeki tüm bölümlerde geçmişte Yanıkağıl Köyü’nde yaşanmışlar olaylar, kimileri işgal zamanında kimileri ise yazarın geçmişinden.

Betimlemeler çok başarılı olmasa da yöre halkının konuşması, onların diyaloglara verilmesi çok başarılıydı, başarısı o kadar fazla ki Trakya insanının cümlelerini okurken ister istemez okuma esnasında o içinizde oluşan ses tonu bile değişiyor ve o insanların ses tonları ile okuyorsunuz. Yazarı bu başarısı için tebrik ediyorum. Betimlemeler başarılı değilken çevre, insanın tarifi kısmında başarılı değil demiyorum aksine sadece anlatım ve merak seviyesini yükseklerde tutma konusunda biraz yetersiz ama tabii ki de yazarın daha ilk kitabı olduğunu düşünürsek bu durum kabul edilebilir bir durum. Kullanılan yöresel kelimeler de kitap içinde fazlası ile mevcut, peçka, abu, mintan, kızan gibi vb. geçen bu kelimelerin de bilinen anlamları da kitap arkasında 2-3 sayfalık sözlükçe olarak verilmiş ama keşke içinde bu kadar çok kelime kullanıldığı için kitap arkasında değil de dipnot olarak sayfa içerisinde verilseydi çünkü hemen hemen her bir sayfada o tarz kelime olduğu için kitabın arkasına bakmak, alfabetik sıralamada kelimeyi bulmak ve anlamını okumak kitabın okunma hızını bozuyor ve yoruyor. Kitap içinde genel olarak başlarda diyaloglar olmak üzere ve kişi isimleri ya da köy yerlerinden fazlası ile alışageldiğimiz kişi lakaplarında alfabemizden sadece 28 harf kullanılmış, bir Trakya köy kitabıı olduğu için “h” harfinin kullanılmış olması kitabın gerçekliğine gölge düşürürdü ve bu şekil olan diyalogları okumak çok keyifliydi.

Okursanız çok şey kazanmaz okumazsanız da çok şey kaybetmezsiniz, kazanacağınız ya da kaybedeceğiniz keyifli dakikaların haricinde sadece.
178 syf.
·8 günde·8/10
Okurken en keyif veren yanı, diyalogların tamamının Trakyaca verilmesi. Ama sakın!!! Trakya şivesi deyince aklınıza hemen Fıkralarla Türkiye’deki ya da başka yerlerdeki abartılı Bulgar macırı ağzı, Darbukatör Bayram’ın romancası falan gelmesin. Bu kitapta Trakya şivesinin orijinali var; “Ba adam aldın o meretleri getirdin başımıza, zatan yumurtlamayalar. Baka kızanı da korkuduyalar artık. O kabarık olan tavuklara da bi raat vermeye zatan. Yarın bi çaresine bak şunnarın!” Sözün özü, Trakya taklidi yapmayı ş’leri j yapıp, cümlelerin sonuna okkalı bir beyaa eklemekten ibaret sananlara duyurulur. http://www.umutcalisan.com/...an-haluk-ecevit.html
16 syf.
·Beğendi·10/10
http://birkitapbinyurek.blogspot.com.tr/...uk-ecevit-ceren.html

*CANIM KARDEŞİM*HALUK ECEVİT*
*CEREN YAYINCILIK*

Doksan senesi Ağustosunun on yedinci günü, sahildeki SSK hastanesinin bahçesinde bir araya gelip kümelenerek sohbetler eden sülale erkânından ayrı, gözlerimi denize dikmiş, omuzlarıma çöken sorumluluğun yükü altında eziliyordum.
Bir kardeş gelmişti bana. Hem de eskiden dedemin beni kandırdığı gibi "dereden tutma" ya da "leyleklerin getirdiği" bir bebek değil, basbayağı anamdan doğma kanlı canlı bir insan.
Artık kanmıyordum o masallara canım kardeşim, yedi yaşındaydım.
O sene okula başlayacaktım.
(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı: 160

Baskı Yılı: 2016

Dili: Türkçe
Yayınevi: Ceren Yayınevi

KİTAP YORUMUM
İçinde bulunan 16 hikayenin hepsi gerçek hayattan alıntılarmış. Bu kitabı benim nazarımda daha değerli kıldı. Bazıları bizzat yazarımızın yaşadığı anıları bazıları gözlemlere dayanan ya da sanırım araştırmaları sonucu elde edilen Anadolu insanlarının hikayeleri. Bütün hikayeler beni çok duygulandırdı ama en çok CANIM KARDEŞİM hikayesinde koptum. Bir ailenin önemini çok güzel anlatmış yazar orada. Çocukluğunun vermiş olduğu hataları gerçek sanmış sonra vicdanı ile yüzleşerek kardeşine ithafen yazdıkları ve özürleri. İnsan bazen büyümek zorunda kalır ya hani, kitaptaki tüm kahramanlar acılar ile yoğurulunca büyümek durumunda kalmışlar.

Kitabın bana öğrettiği ders vatan sevgisi bazen bizim hayatımızın önüne geçer ve doğru olan budur ve geçmelidir eğer vatanımız tehlikede ise, aileye verilen değer ve ailenin önemi, çocuklarımızı isteyerek hazır olarak dünyaya getirmemiz gerektiği, ve hayvan ya da başka canlılara verdiğimiz tüm zararları mutlaka ölmeden ödeyeceğimiz. Yazarımızın dili oldukça akıcı. Hikaye dediysem misyonu olan keyif alarak okuyacağız örnekler var karşınızda. Trakya diliyle yazmış yazarımız. İnsan okurken kendini daha saf daha temiz hissediyor. O masum köy halkının yaşamlarını okurken biz ne iş yaptık ki sanki diyoruz. Bence okuyun.

Değerli yazar Haluk ECEVİT’e eserlerini benimle buluşturduğu için teşekkür ediyorum.

DUYGU SONGÜL KAHRAMAN
178 syf.
Siz bu kitabın bir de sonunu okuyun!zaten bitirmek istemediğim ara ara birer hikaye okuyup kapattigim bir kitaptı. Fakat artık bitirmeli yeni kitaplara baslamaliyim demiştim. O son olmamaliydi.bitirdigime çok çok çok üzgünüm. Gram sıkılmadım harika bir kitap. Gerçekten okuyun. hep duymaya alışık oldugum sözler bu kez okurken ayrı bir güzel geldi. Seviyorum Trakya insanını beyaaa
16 syf.
·2 günde·8/10
Canım Kardeşim'de tıpkı Maşatlığa Kırlayan Kızan gibi yazarın ağırlıkla çocukluk ve köy hatıralarından bahsediyor. Ancak Canım Kardeşim'de (her ne kadar arada keyifli hikayeler olsa da) daha ziyade bir hüzün havası esiyor; pek çok hikayede içiniz burkuluyor. Anlatımda da bu kez daha az Trakya şivesi, daha çok edebiyat var. Diğer bir deyişle ilk kitap Maşatlığa Kırlayan Kızan Aluk'un yazdığı bir kitapken, Canım Kardeşim yaşı kemale ermiş yazar Haluk Ecevit'in yazdığı bir kitap olmuş. İki kitap arasındaki değişmeyen tek şey hikayelerdeki samimiyet, anlatımın özündeki sıcaklık...
178 syf.
·1 günde·6/10
Kitabı bir çırpıda okudum bitti bile. Büyük bir hevesle almıştım. Trakyayı çocukluğumu yaşattı bana yazar. Babannemizin dedemizin konuşmalarını duydum kulaklarımda okurken. Trakyalılara ve Trakyalılar gibi hissetmek isteyenlere şiddetle öneririm.
16 syf.
·Puan vermedi
Beni kah güldüren kah ağlatan bir kitaptı. Siz de muhakkak kendinizden bir parça bulacak her bir sayfada içiniz ısınacak. Trakya insanının komik ve cana yakın hâlleri bir kez daha Haluk Ecevitin usta kalemiyle bizlere sunulmuş eşsiz bir tablo gibi..
178 syf.
·31 günde·Beğendi·10/10
Haluk Ecevit’in okuduğum ikinci kitabı “Maşatlığa Kırlayan Kızan”. Öncelikle bir yazarın iki kitabı arasındaki farkları yazmak istesem konu sanki başka taraflara gidecek. Yaklaşık aynı zamanlarda yayınlanan iki kitap; Canım Kardeşim ve Maşatlığa Kırlayan Kızan. Ben Maşatlığa Kırlayan Kızan’ı daha çok beğendim, daha sıcak buldum, daha bir canlandı gözümde, daha bir kendimi buldum -ki hiç köyde yaşamamama rağmen.
Kitapta konuyu ele alışındaki seçkisi, konuya girmeden önceki hazırlık ve bilgi eskizleri sizi öyküye hazırlıyor. Okuyucu hazır olduğunda ise öyküyü anlatmaya başlayıp, son cümlesinde istediği yerde bükebileceği bir hamur haline getirmesini görmek büyük haz.
Kitap içeriğine gelecek olursak, bu kitabı da Trakya’ya özgü hatta büyük çoğunluğu direkt Haluk Ecevit’e özgü anılarla dolu. Yazımdan söze gelince, hafızasının karşısında eğilmemek işten değil. Tabii ki Araştırmasını tam anlamıyla yapmış ama hatırlayabildiği detaylara bakınca bu hafızaya bahsetmekten geçmemek elde değil.
Özellikle “Muhacirlik” adlı öykü sizden çok şey alıp götürecek.

Eline, kalbine, yüreğine ağlık Haluk…
16 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Haluk Ecevit 'in Canım Kardeşim kitabını az önce bitirdim.
Olayların ve kişilerin gerçek olması adını koyamasam da tedirgin bir şekilde okumamı sağladı.
Acaba dedim biz mi abartıyoruz bazı şeyleri. Yaşanan neyse, kiminleyse geçmedi mi?
Bunun dışında, neşeli bir hikayeden üzüntülü anlatıma geçiş salvoları keyif vericiydi.
Umut aşılayan anıları, eğlenceli Trakya insanları ve ders veren öyküleriyle hayatınızın herhangi bir döneminde karşılaşmanız gereken bir kitap.
Kalemine sağlık...

Yazarın biyografisi

Adı:
Haluk Ecevit
Unvan:
Yazar
Doğum:
Türkiye, 1983
Şubat 1983'te Yanıkağıl Köyü'nde doğdu. İlk Öğrenimini bu köyün ilkokulunda tamamladı. 2000 Yılında Çorlu Ticaret Meslek Lisesi'ni bitirişinin hemen ardından, Ankara Üniversitesi Çankırı Meslek Yüksek Okulunda Muhasebe Bölümü Ön lisans eğitimi gördü. Akabinde, Anadolu Üniversitesi AOF programından İşletme lisansı aldı. 2011 Yılından bu yana SMMM Sertifikasına sahip olan Ecevit, 2007 Yılında başladığı iş yaşamını, özel bir şirkette çalışarak sürdürmektedir.

Nisan 2015'te Trakya Köy İnsanını, bir çocuğun penceresinden anlattığı 'Maşatlığa Kırlayan Kızan' adlı Anlatı/Öykü türündeki kitabı ile edebiyat dünyasına merhaba dedi. Mayıs 2016’da ikinci kitabı olan ‘Canım Kardeşim’i yayınladı. Kendisi halen Yanıkağıl Köyü'nde yaşamakta ve yazmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 17 okur okudu.
  • 14 okur okuyacak.