Hamdi Bravo

Hamdi Bravo

YazarÇevirmen
9.0/10
3 Kişi
·
9
Okunma
·
2
Beğeni
·
144
Gösterim
Adı:
Hamdi Bravo
Tam adı:
Prof. Dr. Hamdi Bravo
Unvan:
Türk Akademisyen, Felsefeci, Yazar
Bizi daha sık üzüntüye sokmuş olanlar, iyiliklerimiz midir, kötülüklerimiz mi, isteyen ince ince hesaplayabilir.
Hamdi Bravo
Sayfa 48 - İmge Kitabevi
Foucault, Fransız felsefe geleneğinde düşüncenin doğasını araştıran tutkulu düşünürlerden birisiydi. Foucault, hayatının sonuna kadar kadın, insan hakları, eşcinsellik, hapishane, Vietnam Savaşı, İran Devrimi gibi konularla ilgilenmiş ve hep gündemde kalmıştır.

Ona göre, Çağdaş postmodern ve postyapısal olarak nitelendirilen bu çağda düşüncenin merkezinde artık özne kurucu değildir.
Hamdi Bravo
Sayfa 277 - Phoenix Yayınevi
416 syf.
·7 günde
"Bütün felsefeler Platon'a düşülmüş bir dipnottan ibarettir."

Gerçekten öyle midir? Mesela Aristoteteles'in erdem etiği ve orta yolcu politika kuramı, Platon'un vejetaryen cumhuriyetinin bir devamı mıdır.

Peki ya Konfüçyüs'ün terbiyeli, uyumlu toplumu için aynı şeyi söyleyebilir miyiz. Kimbilir belkide Weber'den çok önce doğunun uzak bir köşesinde oluşturulan ilk bürokrasidir.

Aristoteles'in bir köleci olıuşu ve kadını da aşağı görüşü biz modern insanları rahatsız eder mi? Yoksa ondan halen öğreneceğimiz şeyler var mıdır? Demokrasi, Aristokrasi, Oligarşi ne demektir?

Machiavelli'nin felsefesi bugün makyavelist deyip geçiştirdiğimz basitlikte midir? Yoksa bundan daha karmaşık ve aslında zamanına göre modern parlementer demokrasileri yankılayan bir tınıya mı sahiptir.

Peki ya Hobbes. Bu sert filozoftan, şu meşhur "Homo, homini lupus" deyimini dil dünyamıza kazandıran İngiltere'linin Leviathan'ı nasıl bir şeydir. Gerçekten de insanı sadece çıkarları ve kendini koruma içgüdüsü mü yönlendirir? İnsan bu yüzden bir toplumsal sözleşmeye dahil olmalı mıdır?

Locke'un feodal özgürlüğe dair yazıları neyi müjdeler? Rosseau'nun mülkiyetsizliği savunduğu Eşitsizlik Üzerine Konuşması modern kapitalist toplumda eşitsizliğin dibine vurduğumuz bir çağda bize ne söyler? Smith bir paragöz müydü? Marx'ın mesihçi materyalizmi işçilerin, emekçilerin ve yoksulların kalplerini nasıl fethetti ve halen dolaşmaya devam eden ürkütücü bir hayalete nasıl dönüştü? Mill'in iyimser liberalizmi uygulanabilir midir, uygulansa bile "bırakınız yapsınlar" hangi gruplar ve sınıflar için iyidir?

Durkheim ve Max Weber toplum söz konusu olduğunda yukarıda saydıklarımız dışında bize yeni olarak ne söylerler? Toplumu bir arada tutan şey nedir? Kapitalizm ve protestanlık nasıl evlenip büyük bir sermayenin gelişimine kaynaklık etmiştir?

Faşizm gerçekten Almanya'da mı doğmuştur. İtalyan faşizmi ve Alman Nazizmi arasındaki farklar nedir? Faşizm modern liberal demokratik dünya devletlerinde aşılmış bir şey midir yoksa halen kimi uygulamaların içinde örtük bir şekilde yaşamakta mıdır? Faşizmle Hegel, Nietzsche arasında bir bağ var mıdır?

Adolf Hitler Kavgam'da neyi anlatır, nasıl bir dünya çizer, nasıl bir toplum hedefler? Nazizmin etkileri bugün halen aşılabilmiş midir?

Mao Zedong Küçük Kırmızı Kitabında Çin komünistlerine neyi anlatır? Bugünkü Çin'i şimdiki güçlü noktaya taşımakta bir etkisi söz konusu mudur? Kadınlara ve yoksullara adanmış mütevazi yaşamı söz konusu politika olduğunda merhametli kalabilmiş midir?

Bu sorular eğer sizin kafanızda hemen cevaplanması gerekenler olarak belirdiyse bu kitabı siyaset felsefesine bir başlangıç olarak okumalısınız. Birçok yerde sayfa kenarlarına küçük notlar alarak, satırların altını çizerek zevkle okudum. Benim için güzel bir siyasal tarih yolculuğuydu.
270 syf.
·Beğendi·8/10
Kim olduğumuzu neden olduklarımızdan okuyan, övgüyü yapmaya muktedir eylemlerimizi yüzümüze çarpmak için araçsallaştıran bir eser. Yazar insanlığa olan "sitem"ini ince dokunuşlarla paylaşıyor

Yazarın biyografisi

Adı:
Hamdi Bravo
Tam adı:
Prof. Dr. Hamdi Bravo
Unvan:
Türk Akademisyen, Felsefeci, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 9 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 41 okur okuyacak.