Harun Tuncer

Harun Tuncer

YazarEditör
9.3/10
36 Kişi
·
124
Okunma
·
3
Beğeni
·
282
Gösterim
Adı:
Harun Tuncer
Unvan:
Türk Yazar
304 syf.
·2 günde
Tarih,tozlu bir kütüphane.
Sahifelerin çoğu da devletten müteşekkir şanlı bir kütüphane.
Karıştırmadan,ayrıntıya inmeden bilmek,konuya hakim olmak hiçbir olay da husulü mümkün olmadığı gibi tarihimizi tam anlamıyla öğrenmekte de pek mümkün olamayabiliyor. Kimi zaman göz önünde bulundurduklarımızdan ziyade arkaya iliştirilmiş,göz önünde olmayanlara da bakmak gerekiyor. Devlet dediğimiz kavram bir toprak üzerinde beraber yaşama hakkına sahip olmaktan çok aynı dili,aynı bayrağı aynı değerleri taşıdığımız efdal bir topluluktur. Toprak üzerinde hak sahibi olmak demek,aynı hissiyatı taşımaya vesile olmadığı gibi devleti için aynı muhabbeti göğsünde taşımaya da kaynak değildir.
100 yıllık yakın bir tarih.
Okul kitaplarından bildiğimiz nice anlaşma,nice Zafer,galibiyet ve mağlubiyet. Bunların ötesinde,
Tarih bildiğimizin dışında...
Duyduklarımız kadar duymadıklarımızda var.
“Ya Tarihin Yazmadıkları” kitabımızda Normal tarih kitaplarının dışında yazılmayan ama bu topraklardan şerefiyle geçmiş bir çok faidesi olmuş,eserleriyle dokunmuş,kendisi unutulmuş Cenap Şahabettin,Nabi,Şemseddin Sami gibi veyahut bir çok zarar yolunda köprü olmuş,köprünün ayağı olmuş hain ve zalim kimseler de var.
Yazarımız “ şahıslar olmasa ne vaka olur,ne de tarih...” diyerek şu 20 kişiye değinmiş
1-Ahteri
2-Nabi
3-Gelenbevi İsmail efendi
4-James William Redhouse
5-Sultan Abdülaziz ve katilleri
6-Çaylak Tevfik
7-Muhammed A. Russel Webb
8-Şemseddin Sami
9-Maximillian Berlitz
10- Ömer Lütfi Fikri
11-Cenap Şahabeddin
12-Süleyman Nazif
13-Snouck Hurgronje
14-Ahmed Selahaddin
15-Ahmed Vahid Moran
16-Vecihi Hürkuş
17- Ömer Nasuhi Bilmen
18- Ahmed Davudoğlu
19-Nüvit Özdoğru
20- Marmaduke Pickthalll
Okurken sıkmayan,biyografilerine değinip, özlü anlatımlar ile muhatabının vaktini değerlendirmesine fırsat veren,tarihe farklı bir açıdan,farklı olaylar ile değinen yazarımızın kitabı alâ bir bilgi yuvası. Tarih sanıldığının aksine,bir de görünmeyenler ile tarihtir. Birçok vakayı okuyucuyla buluşturan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.
304 syf.
Canımız, can pâremiz Çamlıca Kitap tarafından yayımlanmış, tarihin yazmadıkları ama bir şekilde tarihin gidişâtında önemli yer eden şahsiyetler hakkında çok güzel bir kitap. Çamlıca Kitap candır. Daim olsun.
264 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Abdülhamid Han'a yapılan onlarca suikast girişiminden sadece biri. Zamanını ve geleceği ince ince okuyan eşsiz bir siyasi dehanın elbette saltanat ve hilâfet tahtında oturmasına müsaade etmeyecekti islam düşmanları. Tahttan indirmek istediler, ihtilal yapmaya çalıştılar ama o her seferinde ülkesini ve tebaasını bu elim sondan korudu. Suikastın arkasında millet-i hayriye denilen ermenilerin olması türke türkten başka dost yoktur" sözünün kanıtı niteliğinde. "Kızıl Sultan" tabirleriyle tanıdığım Cennet mekan sultan Hamid Han'a sonsuz hürmetler..
Ne diyor Rıza Tevfik;
Nerdesin Şevketlim Sultan Hamid Han
Feryadım varır mı barigahına
Ölüm uykusundan bir lahza uyan
Şu nankör milletin bak günahına..
304 syf.
·Beğendi·10/10
Çok severek okuduğum bir kitap. Farklı bakış açısında farklı kimlikteki insanları okumak ayrı bir haz verdi bana. Tarih okumayı çok seven biri olarak çok zevkle okudum bu kitabı. Tarih severlere şiddetle tavsiye edilir
264 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Doğru bilgi doğru kaynaktan alınır...
Önsözü hiç bozmadan eklemek istiyorum. Araştırma-İnceleme-Tarih üçlüsünü hem bir edebi roman hem de sıkmayacak şekilde yazmayı başarıyorlar. Keyifle ve sıkılmadan okuduğum bir yazı ..
Mansur Yüksel
Mansur Yüksel İhtiyarlığa Övgü ya da Sultan Murad'dan Fatih'e Nasihat'ı inceledi.
56 syf.
·6 günde·10/10
Nasihat, malumdur ki ilahi bir terbiye usulüdür. Zira Kur'an-ı Kerim nasihatlerlerle doludur.
Efendimiz (s.a.v): "Din ancak nasihattir" buyurur.
Nasihatin hususiyetlerinden biri de kısa ve öz olmasıdır.
Hz. Hızır (s.a.v), Hz. Musa'ya (s.a.v) denize açıldıklarında şöyle demiştir: "Ey talib-i ilim! Dinleyen anlatandan çok yorulur. Bu sebeple konuştuğun zaman muhatabına bıkkınlık verecek kadar sözü uzatma." Bundan dolayı vecizelerin hepsi sade ve kısadır. Zira uzun ve karışık ifadeler, uzun süre hafızada kalmaz.
Nasihatin ehemmiyetine bu acizin bile şu kadarda olsa vukufiyeti varken, varın Cihan padişahı Sultan Murad Han'ın hakimiyetini siz tahayyül edin. Veyahut tahayyüle dalmak yerine bu kitaba dalın zira Sultan Murad Han İstanbul'un müstakbel fatihi olan oğluna, insanın bazı hasletlerini övüyor ve yüce fikirler, hoş işaretler, hayata dair öğütler aktarıyor. Sultan'ın ağzından insan hayatını safha safha özetleyen veciz bir eser. Kim bilir ihtiyarlığa bakış açınızı gençliğinizi değiştirmekle değiştirmenize vesile olur...
Müstefid olmanızı murad ederim keyifli okumalar.
304 syf.
·Beğendi·9/10
“Ya Tarihin Yazmadıkları” Araştırmacı yazar Harun Tuncer’in fevkalade gayreti ile yazılmış, kullanılan dil yönünden yanımızda Osmanlıca sözlükle okumamız gereken harika bir kitap. “Tarih bilmenin zaruret olduğunu idrak eden bir düşüncenin gayreti ile, tarihte yazılmamış, eksik yazılmış, yanlı yazılmış, yanlış yazılmış, 20 ye yakın insanın hayatını tekrar incelemiş olacaksınız. 304 sayfalık eser 12 sayfalık indeks ve anlatılmakta olan her kişinin sonunda yarım sayfadan fazla kaynakça ile bir başucu kitabı olmuş. Zaten Yedikıta dergisinin araştırmacılıkta ekol olmuş tarzı, Çamlıca yayınlarının kalitesi işe birleşince tarihi okumak ve öğrenmek içinde bulunduğumuz süreci daha iyi anlamamıza yardımcı olacak.
İncelenen Kişiler ile ilgili dikkatimi çeken en önemli nokta hepsinin anadillerinden başka 2 tane daha dil bilmeleri.....
“ Kitap ihtiyaçtır” ve “Doğru bilgi, doğru kaynaktan alınır” düsturu ile “Ya Tarihin Yazmadıkları” kitabını saat kaç olursa olsun. Elinizden düşürmeyeceksiniz. Keyifli okumalar. Kitapla kalın...

Yazarın biyografisi

Adı:
Harun Tuncer
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 124 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 57 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.