Hayati Ülkü

Hayati Ülkü

Yazar
7.5/10
2 Kişi
·
4
Okunma
·
2
Beğeni
·
304
Gösterim
Islâm dini son dindir. Hiçbir millete ve kavme mahsus değildir. Bütün beşeriyete aittir.
Tabiidir, umumidir ve fitri bir dindir.
Ammarın babası Yasir , bacaklarından iki ayrı deveye bağlanıp develer ters yönlere sürülerek parçalanmış; kocasının bu şekilde vahşice öldürülmesine dayanamayıp müşriklere karşı söz söyleyen Sümeyye, Ebu Cehil'in attığı bir ok darbesiyle öldürülmüştü.
Anne ve babası vahşice öldürülen Ammar, gördüğü işkencelere dayanamamış, müşriklerin istedikleri sözleri söylemişti. Ellerinden kurtulunca ağlayarak Hazreti Peygambere durumu anlatmış, Rasulullah da "Sana tekrar eziyet ederlerse, kurtulmak için yine öyle söyle." demişti.
Muhakkak bilmelisiniz ki her müslüman diğer Müslümanın Kardeşi dir.
Bütün müslümanlar eşittirler.
Hayati Ülkü
Sayfa 242 - Çelik yayın evi
1158 syf.
·21 günde·Beğendi
Daha önce siyer ve osmanlı develtinin tarihini okuyanlar için çok iyi bir başlangıç. Konuları kısa ele alınmış . Kitabı bitirdikten sonra daha kapsamlı daha derin anlatan kitapları tavsiye ederim .
Islam tarihini bilmek bir müslüman için en büyük şereftir.
Yıllar önce tarih öğrenimim esnasında İslam tarihi dersimiz için kaynak olarak faydalandığım oldukça kıymetli bir eser.İslamiyet öncesi Arap yarımadasının durumunu anlattıktan sonra Efendimiz sav. ve dört halife dönemi hakkında kıymetli bilgiler içermektedir.Emevi ve Abbasilerden bahsettikten sonra Selçuklu ve Osmanlı'ya çok kısa değinilmiş.Abbasilerden sonraki bölümlerinin o kadar ehemmiyeti yoktur aslında.Özellikle Osmanlı tarihinden bir fragman gibi geçiştirilerek bahsedilmiş.Son bölümde ise günümüz Müslümanlarının durumunu anlatıyor.Günümüz derken benim okuduğum kitap en az kırk yıl öncesine ait tabi.Yeni baskıda ilave yapılmış mıdır, bir güncelleme olmuş mudur hiçbir fikrim yoktur bu hususta...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 4 okur okudu.
  • 11 okur okuyacak.