Helmut Eisendle

Helmut Eisendle

Yazar
7.0/10
2 Kişi
·
7
Okunma
·
0
Beğeni
·
287
Gösterim
Adı:
Helmut Eisendle
Unvan:
Avusturyalı filozof, psikoloji ve felsefe yazarı
Doğum:
Graz, 12 Ocak 1939
Ölüm:
Viyana, 20 Eylül 2003
Aklınız ve erdemleriniz dünyanın iyiliğine hizmet etsin kardeşlerim: Her şeyin değeri sizin tarafınızdan yeniden belirlensin! Bu yüzden savaşçı olasınız! Bu yüzden yaratıcı olasınız.
Akıl dübyayı terk etti ve dünya bunu ona ödetiyor. İnsan nereye doğru gittiğini hergün büyüyen bir açlıkla öğrenmeye çalışırken, dur durak bilmeden geleceğin ne gibi olanaklar getireceğini de sordu kendisine. Diğer taraftan insanoğlu korkunç gündelik bir hayat yaşıyor, öyle ki sanki gün binlerce yıldır doğrudan günlük ihtiyaçlar tarafından yönendiriliyor, tıpkı eski çağlardaki avcılar, ot toplayıcılar, ateş sönmesin diye etrafında bekleşen kadınlar gibi. Buna rağmen günlük, aptalca kehanetler ve fallar uyduruyor ve bunlara güveniyor. Çünkü politikacılar, hükümdarlar, devlet adamları, iktidar sahipleri ve demagoglar tarafından böyle şartlandırılmış.
Mantıklı bir devlet düzeni ancak aydınların ve aklını kullanmaktan geri kalmayan bir halkın, hükümey ve parlamento kararlarını denetlemesiyle mümkündür.
Çok garip ama can sıkıntısı ilk başta bize sakin ve durağan bir özellik gibi görünse de bir şeyleri harekete geçirme gücüne sahiptir. O da dışa vurduğunuz düşüncelerdir.
Akıl dünyayı terk etti ve dünya bunu ona ödetiyor. İnsan nereye doğru gittiğini hergün büyüyen bir açlıkla öğrenmeye çalışırken, dur durak bilmeden geleceğin ne gibi olanaklar getireceğini de sordu kendisine.
142 syf.
İki konuşkan ve kafa açan karakter Vicq d'Azur ve Tyson ile beraber kendinizi de 3. konuşmacı ve karakter olarak eserin içerisine ekliyorsunuz kitabı okurken. Atışmalarına, kavgalarına müdahil olmamak elde değil. Helmut Eisendle çok keyifli, roman tadında bir düşünce kitabı oluşturmuş, okuyan kesinlikle pişman olmayacaktır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Helmut Eisendle
Unvan:
Avusturyalı filozof, psikoloji ve felsefe yazarı
Doğum:
Graz, 12 Ocak 1939
Ölüm:
Viyana, 20 Eylül 2003

Yazar istatistikleri

  • 7 okur okudu.
  • 10 okur okuyacak.