Hilmi Demir

Hilmi Demir

Yazar
9.3/10
6 Kişi
·
12
Okunma
·
0
Beğeni
·
270
Gösterim
Adı:
Hilmi Demir
Unvan:
Türk Akademisyen, Yazar
"Bütün dinler gibi İslam da medeniyetini doğduğu değil göç ettiği topraklarda kurmuştur. Şam, Endülüs, Bağdat, Semerkant ve İstanbul İslam medeniyetinin başkentleri olmuştur."
160 syf.
·77 günde·Puan vermedi
Genel olarak dini gruplarda radikalleşme kavramı ve özel olarak Gülen Örgütü’nde radikalleşme kavramının işlendiği bir eser.
Hem konuya ilgi duyanların hem de bu örgüte karşı bilfiil mücadele edenlerin okuması gereken bir kitap. Devamı için bakınız : https://millidusunce.com/...atin-radikallesmesi/
136 syf.
·64 günde·Puan vermedi
İmam Maturidi hakkında yazılmış kapsamlı bir eser değil. Daha çok gençlere ya da konuya uzak kişilere tanıtmak amacıyla hazırlandı. Serinin başka kitapları da mevcut. Tartışmalı konulara girmeden öğrenmek isteyenler için güzel bir kaynak.
136 syf.
·Beğendi·8/10
İmam Maturidi:
( Ebu Mansur ya da Muhammed b. Mahmud/ 850-944)

Hanefi geleneğinin kelami boyutunu yorumlayan, çağdaşlarının aksine kelami problemleri, yaşadığı havzanın kültürel ikliminin de etkisiyle (Maveraünnehir-Semerkand) akli delillerle çözümleyen, daha somut, daha teknik ve daha felsefi izahlar getiren İmam Maturidi et-Türkî, Ehl-i Sünnetin en büyük müctehid imamlarından biridir.

Hanefi-Maturidi düşünce sistemi üzerine yükselen İslâm medeniyeti, bu sayede vicdani, hikemi ve irfanı bir yön kazanmış, vicdani yön siyasetin adalet üzerine ve hukuk sistemi içinde kurulmasına, hikemi yön din ile bilimin, teoloji ile metafiziğin bir potada eritilmesine, irfanı yön ise insanın kendisini ve zaaflarını keşfetmesine ve kemâle ermesine zemin hazırlamıştır.

Bu kitap; "Teolojik Akılcılığın" ilk temsilcilerinden birisi olan ve dine kazandırdığı yenilikçi ve evrensel yorumlarla geleneğin dar ve karanlık surlarını parçalayıp gün ışığıyla buluşturan İmam Maturidi et-Türkî'nin kısa hayat hikayesini, yaşadığı çevreyi ve fikirlerinin ana eksenini çevreleyen bir başlangıç kitabı olarak okunmalıdır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hilmi Demir
Unvan:
Türk Akademisyen, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 12 okur okudu.
  • 8 okur okuyacak.