Hüseyin Hilmi Işık

Hüseyin Hilmi Işık

YazarÇevirmen
9.0/10
760 Kişi
·
1.727
Okunma
·
141
Beğeni
·
5,7bin
Gösterim
Adı:
Hüseyin Hilmi Işık
Tam adı:
M. Sıddık Gümüş
Unvan:
Türk Öğretmen, Albay, Kimyager, İslam Âlimi, Yazar, Çevirmen
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 8 Mart 1911
Ölüm:
İstanbul, Türkiye, 26 Ekim 2001
Bazı Kitaplarında ''M. Sıddık Gümüş'' takma ismini kullanmıştır.

Türkiye'nin İlk Kimya Yüksek Mühendisi.
1911 yılında, İstanbul Eyüp Sultan'da doğdu. İlk öğrenimini, Eyüp Sultan Reşadiye Numune Okulu'nda yaptı. Halıcıoğlu Askeri Lisesi giriş imtihanlarını pekiyi alarak kazandı. 1929 yılında, Askeri Liseyi bitirdi. Eczacılık Fakültesi'ne girerek askeri eczacı oldu. Gülhane Hastanesi'nde bir senelik stajını birincilikle bitirip, üsteğmen olarak Askeri Tıbbiye Okulu'na müzakereci tayin edildi. Bu sırada Kimya Fakültesi'ne kaydoldu. Yüksek matematikçi Von Mises'den, mekanik profesörü Prager'den, fizikçi Dem Ber'den, teknik kimyayı Goss'dan okudu. Kimya Profesörü Arnd'ın yanında çalıştı. Takdirlerini kazandı.

Arnd'ın yanında 6 ay travay yapıp Penylciyan - Nitromethan - Methyl esteri cisminin sentezini yaptı ve formülünü keşfetti. Dünyada ilk olan bu başarılı çalışması, İngilizce olarak Fen Fakültesi Dergisi'nde ve Almanya'da çıkan (Zentral Blatt) kimya kitabının 1937 tarih 2519 sayısında, Hüseyin Hilmi Işık isminde yazılıdır.

Hüseyin Hilmi Işık, 1936 senesi sonunda 1-1 sayılı Türkiye'nin ilk kimya yüksek mühendisi diplomasını aldı. O sene Türkiye de ilk ve tek kimya yüksek mühendisi olduğu günlük gazetelerde yazıldı. Bu başarısından dolayı, askeri kimya sınıfına geçirildi. Ankara Mamak'ta zehirli gazlar kimyageri yapıldı. Burada 11 sene kaldı. Auver Fabrikası Genel Direktörü Mer Zbached ve kimya doktoru Goldstein ve optik mütehassısı Neumann ile yıllarca çalıştı. Onlardan Almanca da öğrendi. Harp gazları mütehassısı oldu.

1947'de Bursa Askeri Lisesi'nde kimya öğretmeni, sonra eğitim müdürü oldu. Burada ve sonra Kuleli ve Erzincan Askeri Liseleri'nde uzun seneler kimya öğretmenliği yaparak yüzlerce subay yetiştirdi. Kıdemli albayken 1960 yılında emekli oldu. Sonra Vefa, Cağaloğlu, Bakırköy Sanat Enstitüleri gibi çeşitli okullarda matematik, kimya öğretmenlikleri yaptı. Hayatı boyunca siyasete karışmadı.

Çeşitli din, fen, tarih ve kültürel yayınları vardır. Almanca, Fransızca, Arapça ve Farsça dillerini çok iyi bilirdi. Bir kızı, bir oğlu olup, damadı Enver Ören ve torunu A. Mücahid Ören'dir. Rahmetli oğlundan Ferruh Işık isminde bir torunu daha vardır. Muhterem eşi hayattadır.

Hüseyin Hilmi Işık, hayatı boyunca insanlarla iyi geçinmeyi, güzel ahlak sahibi olmayı, fitnelere karışmamayı tavsiye etti. Yetiştirdiği binlerce öğrencisi, ülkeye faydalı hizmetlerde bulundu. 26 Ekim 2001 tarihinde vefat etti.
Nasri
Nasri Şevâhid-ün Nübüvve: Peygamberlik Müjdeleri'ni inceledi.
480 syf.
·Puan vermedi
Otobüs yolculuğu yaparken mola verdiğimizde 3.5 liraya almıştım bu kitabı , maddi yönün tam tersinedir manevi yönü :) peygamber efendimiz doğumundan önce (s.a.v) , doğduktan sonra alamet ve mucizeleri bir çok örnekle anlatılmış.İnancı daim olan dostlarımızın alemlere rahmet olarak gönderilen nebiyi birde bu açıdan görmelerini tavsiye ederim.Ayrıca bir çok Allah dostunun rahmetle ve Nusret'le şereflendirilmeside anlatılmıştır.
Göktuğ Çağrı Bozkurtoğlu
Göktuğ Çağrı Bozkurtoğlu İngiliz Câsûsunun İ'tirâfları ve İngilizlerin İslam Düşmanlığı'ı inceledi.
128 syf.
·8/10
Thomas Edward Lawrence dünyaya gelir.
Sanırım bu ismi duymayan yoktur.
Meşhur adıyla Arabistanlı Lawrence...

Arapların, Osmanlıya karşı kışkırtılmasında ve bağımsızlıklarını kazanmasında etkili olan isim.

Tarihteki en klas İngiliz ajanlarından bir tanesi.

Diğer ajanların yaptıkları şeyleri kendi yapmış gibi hatıralarında ele alması bunun temel sebebi olabilir.

Velhasıl kendileri ;

Motorsiklet tutkunu, ki ölümüde bir motosiklet kazası sonucu 46 yaşında gerçekleşmiştir.
*
Okuduğumuz kitaba gelince...

İngilizlerin Osmanlı İmparatorluğu ve İslamiyet'i yıkmak için sergiledikleri oyunları İngiliz Casusu Hempher'in itiraflarıyla anlatan, yer yer ilginç ve anlamlı anekdotlarla kan donduran, özellikle emperyalizm , misyonerlik gibi konuların ön planda olduğu anlamlı bir çalışma olmuş.

Neden okumalıyız ?

Çünkü günümüzde Lawrence'lar ve Hempher'ler hala yaşamakta...

Keyifli okumalar dilerim.
480 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Açıkta, gizlide, geçmişte, gelecekteki günahlarımızı Rabbim önce affetsin.

Burada sadece İSLAM DİNİ üzerinden değil, hristiyanlığın, yahudiliğin, diğer dinlerin aralarındaki kıyaslarla yazılmış. İNCİLLERDEKİ, TEVRATLARDAKİ HURAFELERE değinen bir kitaptır.

İSLAM'ı kan emici olarak tanıtan MİSYONERLERİN DİNİNİN GERÇEK YÜZÜNÜ, Hristiyanlıkta hakka dönen, hakkın bu din olduğu bilen, bilipte ucundan dönenleride işaret ediyor.

İngilizlerin İSLAM ÜZERİNDEKİ PROPAGANDA silahı olarak kullandığı mezhepler. Ve dini hükümler hakkında EHL-İ SÜNNET OLMANIN ÖNEMİ'e değinen Hem İTIKADİ HEM AMELİ olarak hadislerle Hz.PEYGAMBER (S.A.V) müjdesi.

En önemlisi kitaptaki kaynak kitaplar. Iclerinden okuduklarim olduğundan dolayı geniş muhakeme altında daha çok fikri olarak düşünmemi sağlayan OKUYUN dediğim kesin kitaplardan biridir.
480 syf.
Dini olmayan insanın ruhu boşalır.
Dinsiz insanın tövbe etmek gibi bir şansı olmadığı için vicdanıyla hesaplaşma yapmak zorunda kalır ve bu zorundalık, onu acizken çok daha aciz, sefil bir hâle sokar. İşte en çok da bu yüzden HERKESE LAZIM OLAN İMAN...
***

Din tarihine bakıldığında mabedi ve mabudu olmadan yaşamış bir millet göremezsiniz. Çünkü ACİZ insan, kendinden daha üstün meziyetlere sahip bir kuvvet arayışına girmiştir. Hak olan yegâne ma'budun ALLAH olduğunu bilmeyenler, binlerce Tanrı bulmuşlardır.
***

İmanı ayakta tutmanın çok zor olduğu şu dönemlerde gafil Müslümanların gözlerinin açılması şart. Görüyoruz ki, İslamiyet'i içeriden yıkanlar olduğu gibi apaçık Anti-İslam, misyonerler ve İslamiyet'i yalan, uyuşturucu, uydurma, şeytana tapan bir din gibi gösteren birçok İslam düşmanı mevcut. Bu parazitlere karşılık üzerimize düşen önemli vazifelerden biri de ilim öğrenmek.


Kitabı okudukça kaç kez Müslüman olduğuma şükrettim bilmiyorum. Ama şunu bir kez daha ispatlarıyla çok iyi anladım ki hak din İSLAM'dır.

Çoğu kişi, dinlerindeki noksanları görmesine rağmen İslamiyet'i seçmiyor. Çünkü MÜSLÜMAN DEĞİLSEN, MÜSLÜMAN SENİN DÜŞMANINDIR!
İslamiyet'i vurmak için fırsat kollayanlara karşın böyle kitapları okumak çok faydalı olacaktır. Ayrıntılı ve aydınlatıcı içeriğe sahip, okurken sıkmayan bu kitabı da *herkese* tavsiye ederim...
1248 syf.
Hüseyn Hilmi İşık bu kitabı hazırlamak için, duyduğuma göre, 30 yılını vermiş.Kitabın içindeki her hangi bir bilgiye kolayca ulaşabilme "ayarı" da yapılmıştır ayrıca.Türkçe'nin en güzel ve imla kuralları açısından en doğru kullanıldığı bir kitap. Tam samimiyetle söyleye bilirim ki, on numara. Çünkü, pek kitap okumuşluğum olmadığı için daha iyisini görmedim.
Görmüş olduğum en doğru kaynak kitap. İçerisinde kaynaksız tek kelime bulunmamakta ve kaynak olarak muteber İslam Alimlerinin kitapları gösterilmekte. Kitapların dünyanın neresinde, hangi kütüphanede ve hangi rafta olduğunu hatta rafta ki sırasına kadar belirtilmekte. Okuyan talihli kimse asla pişman olmaz. İslamiyyeti doğru öğrenir
Yasemin Guner
Yasemin Guner İngiliz Câsûsunun İ'tirâfları ve İngilizlerin İslam Düşmanlığı'ı inceledi.
128 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bu kadar ince bir kitabı, bu kadar uzun sürede bitirmem gerçekten utanç verici. Bunu es geçtim yıllardır evimde olup da okumamam ayrıca şaşılacak bir durum.
Çoğu insanın evinde bu kitabın mevcud olduğunu düşünüyorum. Bizde tam 4 adet mevcud çünkü. Kitaba gelicek olursak bu zamana kadar rafda eskittiğim için çok üzüldüm. Içindeki bilgiler o kadar değerli ki, okudukça islam dinine olan bağlılığınız artıyor.
Televizyonlardaki dini kanallara baktığımızda hep doğru söylediklerini zannediyoruz. Hiçbir zaman sorgulamıyoruz. Dini gittikçe zamana uydurmaya çalısıyorlar. Ama biz bilmiyor muyuz ki din değiştirilmez veya hükümler hafifletilmez. Bunu farkına vararak sürekli din hususunda araştırma yapalım. Eline her mikrofon tutuşturulup dini anlatan insanlara kanmayalım. Bu kitap eğerki evinizde varsa hiç beklemeden okuyun lütfen. Sağlıcakla kalın.
1248 syf.
·148 günde·Beğendi·10/10
Dinini doğru ve tam olarak öğrenebilmek için okunması gereken ve eşi benzeri olmayan bir kitap. 'Bu kitapta Ehl-i sünnet
velcemaat itikadına uygun olmayan hiçbir
bilgi, hiçbir söz yoktur. Dini ve milli bilgilerinizi bu latif, benzeri bulunmayan, belki de ileride bir benzeri yazılamayacak olan bu kitaptan alınız.' (Esseyid Ahmed Mekki Üçışık)
592 syf.
·Beğendi·10/10
İslâm dîninin güzel ahlâkına ulaşmak için kurtulmak gereken 40 kötü ahlak ve bunlardan kurtulma çarelerinin anlatıldığı bu kitâbda aynı zamanda (Mızraklı İlmihâl) diye bilinen Muhammed bin Kutbüddîn İznîki hazretlerinin kitâbı esas alınarak yazılan Îmân ve ibâdet bilgilerini içeren Cennet Yolu İlmihâli bulunmaktadır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Hüseyin Hilmi Işık
Tam adı:
M. Sıddık Gümüş
Unvan:
Türk Öğretmen, Albay, Kimyager, İslam Âlimi, Yazar, Çevirmen
Doğum:
İstanbul, Türkiye, 8 Mart 1911
Ölüm:
İstanbul, Türkiye, 26 Ekim 2001
Bazı Kitaplarında ''M. Sıddık Gümüş'' takma ismini kullanmıştır.

Türkiye'nin İlk Kimya Yüksek Mühendisi.
1911 yılında, İstanbul Eyüp Sultan'da doğdu. İlk öğrenimini, Eyüp Sultan Reşadiye Numune Okulu'nda yaptı. Halıcıoğlu Askeri Lisesi giriş imtihanlarını pekiyi alarak kazandı. 1929 yılında, Askeri Liseyi bitirdi. Eczacılık Fakültesi'ne girerek askeri eczacı oldu. Gülhane Hastanesi'nde bir senelik stajını birincilikle bitirip, üsteğmen olarak Askeri Tıbbiye Okulu'na müzakereci tayin edildi. Bu sırada Kimya Fakültesi'ne kaydoldu. Yüksek matematikçi Von Mises'den, mekanik profesörü Prager'den, fizikçi Dem Ber'den, teknik kimyayı Goss'dan okudu. Kimya Profesörü Arnd'ın yanında çalıştı. Takdirlerini kazandı.

Arnd'ın yanında 6 ay travay yapıp Penylciyan - Nitromethan - Methyl esteri cisminin sentezini yaptı ve formülünü keşfetti. Dünyada ilk olan bu başarılı çalışması, İngilizce olarak Fen Fakültesi Dergisi'nde ve Almanya'da çıkan (Zentral Blatt) kimya kitabının 1937 tarih 2519 sayısında, Hüseyin Hilmi Işık isminde yazılıdır.

Hüseyin Hilmi Işık, 1936 senesi sonunda 1-1 sayılı Türkiye'nin ilk kimya yüksek mühendisi diplomasını aldı. O sene Türkiye de ilk ve tek kimya yüksek mühendisi olduğu günlük gazetelerde yazıldı. Bu başarısından dolayı, askeri kimya sınıfına geçirildi. Ankara Mamak'ta zehirli gazlar kimyageri yapıldı. Burada 11 sene kaldı. Auver Fabrikası Genel Direktörü Mer Zbached ve kimya doktoru Goldstein ve optik mütehassısı Neumann ile yıllarca çalıştı. Onlardan Almanca da öğrendi. Harp gazları mütehassısı oldu.

1947'de Bursa Askeri Lisesi'nde kimya öğretmeni, sonra eğitim müdürü oldu. Burada ve sonra Kuleli ve Erzincan Askeri Liseleri'nde uzun seneler kimya öğretmenliği yaparak yüzlerce subay yetiştirdi. Kıdemli albayken 1960 yılında emekli oldu. Sonra Vefa, Cağaloğlu, Bakırköy Sanat Enstitüleri gibi çeşitli okullarda matematik, kimya öğretmenlikleri yaptı. Hayatı boyunca siyasete karışmadı.

Çeşitli din, fen, tarih ve kültürel yayınları vardır. Almanca, Fransızca, Arapça ve Farsça dillerini çok iyi bilirdi. Bir kızı, bir oğlu olup, damadı Enver Ören ve torunu A. Mücahid Ören'dir. Rahmetli oğlundan Ferruh Işık isminde bir torunu daha vardır. Muhterem eşi hayattadır.

Hüseyin Hilmi Işık, hayatı boyunca insanlarla iyi geçinmeyi, güzel ahlak sahibi olmayı, fitnelere karışmamayı tavsiye etti. Yetiştirdiği binlerce öğrencisi, ülkeye faydalı hizmetlerde bulundu. 26 Ekim 2001 tarihinde vefat etti.

Yazar istatistikleri

  • 141 okur beğendi.
  • 1.727 okur okudu.
  • 204 okur okuyor.
  • 926 okur okuyacak.
  • 36 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları