İbn Eca

İbn Eca

Yazar
8.2/10
6 Kişi
·
11
Okunma
·
1
Beğeni
·
38
Gösterim
Adı:
İbn Eca
Tam adı:
Muhammed b. Mahmud b. Eca et-Türkî
İbn Hacer el-Askalânî'nin öğrencisi olan İbn Ecâ'nın Memlûk ordusunda kazaskerlik görevi yapmış olması ve gerekse elçilik vazifesinde bulunmuş olmasından dolayı Memlûk devler teşkilatı ve teşrifatına vakıf bir kimse olduğu görülmektedir. Bu sebeple müellifin eserinde vermiş olduğu bilgiler Türk tarihi açısından çok öneme sahiptir..
Siz doğruyu izah ettiniz ama kim bunu anlayıp kabul edecek ki Siz hakkı söylediniz ama dinleyen kim.
İbn Eca
Sayfa 67 - Ötüken Yayınları, İbn Eca Şehsuvar şiirle sesleniyor
Onun bize düşmanlığı başkasının sadakatinden daha sevimlidir. Çünkü o bizdendir birçok yönden bize aittir.
İbn Eca
Sayfa 66 - Ötüken Yayınları, Şam Naibi Berdibeğ hakkında
140 syf.
·3 günde·6/10
Kitap Memlükler, Dulkadiroğulları ve Akkoyunlular arasındaki siyaseti birinci ağızdan çok güzel anlatıyor. Ayrıca dönemin Güney ve Doğu Anadolu şehirleri ile ilgili güzel bilgiler yer almakta. Bu sebeplerle o dönemle ilgilenen (15. yy.) ilgilenen tarih öğrencilerinin faydalanabileceği bir eser. Fakat kitabın çevirmeni kendi yazdığı giriş mahiyetindeki bölümlerde ve ayrıca metinde kullandığı dipnotlarda çok fazla tekrara düşmüş ve okuyucuyu sıkmış bazı yerlerde bu yüzden puanını biraz düşük verdim. Bana özellikle giriş mahiyetindeki bölümler çok acele ile yazılıp üzerine çok fazla düşünülmemiş gibi geldi.
140 syf.
·10/10
İbn Eca benzerlerinin aksine bir Türk seyyah... Onun 15. yüzyıldan günümüze gelen sesi TV'lerden bugün sıkça duyduğumuz Suriye coğrafyasının kadim şehirlerinin isimlerine tekrar aşina olmamızı sağlıyor. Onun Mısır'dan Tebriz'e ve Anadolu içlerine yapmış olduğu ziyareti birçok tarihi bilgiyi talibine ulaştırıyor. Dönem üzerinde araştırma yapanların es geçemeyeceği kadar kıymetli bilgiler kitabın satırları arasında... Tabii İbn- Eca'nın Memluk temsilcisi olarak yapmış olduğu diplomatik hamleler okunmaya değer... Memluk, Dulkadiroğlu ve Akkoyunlu ilişkilerinin 15. yüzyılın ikinci yarısındaki durumu hakkında fikir edinebileceğimiz bu güzel eser iyi ve özverili bir çalışma...

Yazarın biyografisi

Adı:
İbn Eca
Tam adı:
Muhammed b. Mahmud b. Eca et-Türkî

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 11 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 10 okur okuyacak.