İbrahim Sertkaya

İbrahim Sertkaya

Yazar
9.0/10
2 Kişi
·
6
Okunma
·
0
Beğeni
·
437
Gösterim
“18 Temmuz 1932’de cami minarelerinden ezanın Türkçe okunması kararı alınmış ve Diyanet İşleri Başkanlığının yurt çapında müftülüklere gönderdiği bildiri ile yürürlüğe girmişti. Bu tarihten itibaren namaz ibadetine çağrı bütün cami ve mescitlerde Türkçe yapılmaya başladı.”
İbrahim Sertkaya
Sayfa 119 - Yağmur Yayınevi
Güzel bir araştırma eseri daha. Yazar, idam edilen başbakan Adnan Menderes'in doğumundan ve çocukluğundan başlayarak hem onun hem de Demokrat Parti ve Türkiye'nin hayat hikayesini anlatıyor. Askerliği, evliliği, siyasete girişi, Demokrat Parti'nin kuruluşu, seçimler, iktidara gelmesi, iç ve dış politikadan bahsediliyor. Ayrıca her yıl olan önemli olaylar da dipnot olarak veriliyor. Kurulan fabrikalar, yapılan anlaşmalar vs. En sonunda da 27 Mayıs ve idamına kadar olan süreç. İsmet İnönü ile olan rekabeti, beyefendi kişiliği ve daha pek çok şey anlatılıyor. Her ne kadar biraz taraflı yazılmış da olsa güzel bilgiler veren ve okunmaya değer bir eser.
Ne yazık ki okul kitaplarından öğrenebileceğimiz yakın tarihimiz çok sınırlı. Bu nedenle bizim kuşağımızın büyük bir kısmı yakın tarihimiz konusunda cahil kaldık. Bende bunlardan biriyim. :(

Merhum Adnan Menderes'in hayatını hep merak etmiş biri olarak bu kitaba başladım. Kitap geçekten tüm merakımı giderdi. Olayları anlatış şekli ile de okunması çok kolay bir kitaptı. Sadece Sn. Menderes'in idamına yeterli kadar değinilmediği hissine kapıldım.

İyi Okumalar.

Yazarın biyografisi

Adı:
İbrahim Sertkaya
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 6 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.