İbrahim Sertkaya

İbrahim Sertkaya

Yazar
9.4/10
7 Kişi
·
14
Okunma
·
1
Beğeni
·
665
Gösterim
Adı:
İbrahim Sertkaya
Unvan:
Yazar
"Sizin gibi vatanperver millet çocuklarıyla dolu olan bu yurtta bu sapık insanların bir tehlike yaratacaklarına inanmıyoruz."

Adnan Menderes
... Mecliste durmadan gerginliği arttırıcı, sinir bozucu hareketler yaşanmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin stratejisi bunun üzerine kurulmuştu. Olaylarla Hükümeti zayıflatmak ve Menderes’in itibarını düşürmek.
... Menderes’in gayretleriyle siyasetin halkla bütünleşmesi sağlanmıştır. Dolayısıyla halk kitleleri gerçek demokrasinin sahibi olduğunu yaşayarak öğrenmiş, baskı rejiminin ağırlığından kurtulup, özgür olmanın verdiği rahatlıkla ülke yönetiminde söz sahibi olduğunun farkına varmıştır.
288 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Güzel bir araştırma eseri daha. Yazar, idam edilen başbakan Adnan Menderes'in doğumundan ve çocukluğundan başlayarak hem onun hem de Demokrat Parti ve Türkiye'nin hayat hikayesini anlatıyor. Askerliği, evliliği, siyasete girişi, Demokrat Parti'nin kuruluşu, seçimler, iktidara gelmesi, iç ve dış politikadan bahsediliyor. Ayrıca her yıl olan önemli olaylar da dipnot olarak veriliyor. Kurulan fabrikalar, yapılan anlaşmalar vs. En sonunda da 27 Mayıs ve idamına kadar olan süreç. İsmet İnönü ile olan rekabeti, beyefendi kişiliği ve daha pek çok şey anlatılıyor. Her ne kadar biraz taraflı yazılmış da olsa güzel bilgiler veren ve okunmaya değer bir eser.
288 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Ne yazık ki okul kitaplarından öğrenebileceğimiz yakın tarihimiz çok sınırlı. Bu nedenle bizim kuşağımızın büyük bir kısmı yakın tarihimiz konusunda cahil kaldık. Bende bunlardan biriyim. :(

Merhum Adnan Menderes'in hayatını hep merak etmiş biri olarak bu kitaba başladım. Kitap geçekten tüm merakımı giderdi. Olayları anlatış şekli ile de okunması çok kolay bir kitaptı. Sadece Sn. Menderes'in idamına yeterli kadar değinilmediği hissine kapıldım.

İyi Okumalar.

Yazarın biyografisi

Adı:
İbrahim Sertkaya
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 14 okur okudu.
  • 14 okur okuyacak.