İlhan Aydın

İlhan Aydın

Yazar
8.1/10
20 Kişi
·
63
Okunma
·
2
Beğeni
·
155
Gösterim
“Sizin hiç babanız öldü mü?
Benim bir kere öldü kör oldum
Yıkadılar aldılar götürdüler
Babamdan ummazdım bunu kör oldum.”

Cemal Süreyya
Ocak 1990...
“Ölüyorum tanrım
bu da oldu işte.
her ölüm erken ölümdür
biliyorum tanrım.
ama, ayrıca, aldığın şu hayat
fena değildir
üstü kalsın..”
“Hayatımda iki şeye sahip olamadım: Para ve uşak. Paraya sahip olamadım, çünkü onu saklamaya değer bulamadım; uşağa gelince, ben bunların en kibirsiz olanı ile bir saat içinde senli benli olurum ve ikinci saate hangimizin efendi, hangimizin uşak olduğunu anlamakta aciz kalırım.”
Evliya Çelebi Seyahatname'de kış soğuğu ile meşhur Erzurum'u yöre halkından duyduğu hikaye ile anlatır:
"Erzurum'da kış öyle sert olur ki insanların dilinde bir darbımeseldir ki (hikayedir) bir dervişe sorarlar:
- Nereden gelirsin?
-Kar rahmetinden gelirim, der.
- O yer hangi diyardadır? derler.
-Soğuktan Ere-zulüm olan Erzurum'dur, der.
- Orada kışa rastladın mı hiç? derler. Derviş:
- Vallahi on bir ay yirmi dokuz gün orada kaldım, bütün halkı yaz gelecek dediler amma ben görmedim, der."

Evliya Çelebi
Aklıyla gerçeği, kalbiyle aşkı arayan, mutlak özgürlüğün peşinden ruhunu dolduran isyankarlık ve insan sevgisiyle koşan, gündelik hayatın bayağılığına küfreden, adaletsizliğe öfke yağdıran, ney'de can bulmuş meyde can vermiş sergüzeşt, divane, berduş, sanatkar ve dipsoman.
Evlenip bir yuva kurma hayalini hayatı boyunca taşıyan Haşim, güzel ve zengin bir kadınla evlenerek mutlu bir yuva kurmayı hayal etmiş; ancak, aşk hayatını “Beni sevenlerin hepsi güzel fakat züğürttü. Sevdiklerimin hepsi de zengin fakat bana kayıtsızdı. Hem zengin hem de bana ilgisi olan kızlar tanıyorum ki maalesef onlar da çirkinlerdi” sözü ile özetliyordu.
178 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Biyografi okumayı, hatta okuduğum yaşamlardaki ilginç bilgileri derslerimde kullanmayı çok seviyorum. Edebiyatta yer edinmiş kişilerin yaşam öykülerinin bende yeri çok ayrıdır. Okuyup az önce bitirdiğim bu kitap da bu anlamda şölen havasındaydı. En bilinen yazarların hayat hikayelerine farklı bir bakış açısıyla ancak tam kararında uzunlukta değinilmişti. Yazılırken epey emek harcandığı her satırından anlaşılıyordu. Ayrıca her biyografi kurgu metin tadındaydı. Kısacası ünlü yazar ve şairlerin hayatına kuşbakışı bir gezinti yaptım, çok keyifliydi. Siz de benim gibi biyografi sevenlerdenseniz mutlaka okumalısınız. #okudumokuyun #tavsiyemdir #edebikölelerebediefendiler #ilhanaydın #kutluyayınevi
178 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Gelmiş geçmiş en iyi biyografi kitabı diyebilirim... Sıkılmadan, büyük bir tutkuyla, bir çırpıda biten bir kitap. Kitapta ilgi çekici bir anlatım tekniği kullanılmış. Okuyucuyu daha ilk sayfalardan kendisine bağlıyor. Şiirlerini hep çok sevdiğimiz şairlerin ilgi çekici ve bir o kadar da zor hayat hikayeleri...Ne zorluklar altında ne kadar büyük eserler bırakmış şair ve yazarlar... Bugüne kadar okuduğunuz tüm biyografi türü kitapları unutun ve yeni bir sayfa açın: Edebi Köleler Ebedi Efendiler.
178 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Türk edebiyatının pek çok iyi ismini güzel bir üslupla anlatan eseri okurken büyük keyif aldım.Bu türe uzak olan insanlarin bile zevkle okuyacağına inanıyorum. Edebiyatın ebedi efendilerinin hayatlarını öyle ilgi çekici ve akıcı bir şekilde anlatmış ki hiç bitmese dediğim anlar çok oldu. Her isimde yeni bilgiler öğrendim,onları daha çok merak edip daha çok sevdim. Ele aldığı isimlerin yoksulluklarıyla,çektikleri acılarla hüzünlendim,şiirlerinden mısralarla ruhumu besledim,edebiyat dünyasına ne büyük emek verdiklerini adım adım izledim.Şüphesiz bu eseri böyle heyecanla okutan şey, edebiyatın önemli isimlerinin hayatlarını anlatmasının yanında yazarın akıcı üslubu.Eseri öyle güzel kurgulayıp üslubuyla süslemiş ki yer yer hikâye,roman tadı bile verebiliyor.
Eser tabi ki tam anlamıyla donanımlı bir biyografik kaynak değil bunu söylemek pek çok biyografi yazarına haksızlık olabilir ancak edebiyat tarihimizde yeri olan isimler hakkında az çok fikir sahibi olmak isteyenleri sıkmadan genel hatlarıyla bilgilendirmesi, bunu akıcı bir halde sunması da göz ardı edilmemeli.Kıymetli isimlerimizi okumak,tanımak çok önemli çünkü.
235 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Gayet sürükleyici bir kitap.Yazar ve şairlerin hayat hikayeleri çok önemlidir kanımca.Yazdıkları cümlelerin nasıl sancılı dönemler sonunda doğurulduklarını bilmek eserleri anlamak noktasında gereklidir.İncelediği sanatçı sayısı çok ve üniversitede dahi derslerde göremeyeceğiniz özel bilgiler yer alıyor kitapta.Tek eksik noktasının da kaynakça belirtilmemiş olduğunu düşünüyorum.İyi okumalar...
178 syf.
·18 günde·Puan vermedi
Edebiyat öğretmenleri için başucu olacak bir kitap. Cahit Sıtkı’dan Attila İlhan’a, Neyzen Tevfik’ten Mehmet Akif’e kadar edebiyat dünyamızın önemli isimleriyle ilgili pek çok şey öğrendim.
Keyifli okumalar..
178 syf.
·2 günde·10/10
Herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap. Şairleri, yazarları okurken bir kısmıyla daha da yakınlaşırken bir kısmıyla da uzaklaşıyorsun aslında. Kitap sayfalarını çevirirken sonuna nasıl geldiğini anlamıyorsun. Artık yazarların, şairlerin satırlarını okurken bir başka bakacağım eserlerine.
178 syf.
·Puan vermedi
Türk şiirinin mihenk taşlarının hayatlarını şiir gibi bir dille anlatmış yazar. Güzel akıcı ve çarpıcı yaşam hikayeleri sunmuş okura...Eline sağlık İlhan Aydın...
178 syf.
·Beğendi·10/10
Şairlerin ilgi çekici hayatlarını okumak gerçekten çok iyi deneyim oldu benim için. Okurken bazen gülüyo bazen üzülüyor çoğu zaman da hayretler içinde kalıyorsunuz. Okuyun derim bu kitabı. Çok beğendim açıkçası.
178 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Mehmet Akif Ersoy dan nazım Hikmet’e kadar bir çok şairin yazarın yaşamlarından kısa kesitlerden oluşan sıkmayan sade bir dille yazılmış bi otobiyoğrafi.
178 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bu kitap yazarlarlarımızın önceden neler yaptığını nasıl meşhur olduklarını çektikleri zorlukları anlatıyor Cumhuriyet döneminden birçok sanatçılarımız bulunuyor Türk yazarlarını öğrenmek isteyenler için iyi bir rehber kitapda bulunan bazı sanatçılar özdemir asaf , oğuz atay , can yücel , sabahattin ali , nazım hikmet , turgut uyar , attila ilhan

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 63 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 34 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.