İlker İngiz

İlker İngiz

Çevirmen
8.3/10
46 Kişi
·
178
Okunma
·
0
Beğeni
·
91
Gösterim
Adı:
İlker İngiz
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
125 syf.
·1 günde·9/10 puan
Brecht'i oldum olası sevmişimdir. Realist dili, korkusuz cümleleri ve o sade üslubuyla benim hayalimdeki edebiyat dünyasında her zaman yeri farklı olmuştur. Bana göre Brecht karanlık dünyamızda kalemiyle, sözcükleriyle ve cümleleriyle haksızlıklarla savaşan bir kahraman. Her şeyi olduğu gibi anlatan gerçekleri yüze vuran ve at izini it izine karıştırmaktan korkmayan bir garip adam.

Oyunlarındaki karakterler bana çok gerçekçi geliyor,karakterleri için yazdığı tiradlar cümlelerde kalmıyor içimize de yansıyor ve daha sonra iç ses olarak kendini dışa vuruyor. Kendimizi karakterlerle empati yapmaya davet ediyor.

Eeee... Doğal olarak bu özellikler arka arkaya dizilince ortaya sıradışı bir okuma zevki çıkarıyor Brecht.

İnsanların hep bahsettikleri şu olay var ya kitabın içine girmek işte bu olay Brecht kitaplarında gerçekten de var olan bir durum. İnsan kendisini olay örgüsünün içine ikinci bir göz olarak yerleştiriyor olaylara müdahale edemese de bütün benliğiyle olayları yaşıyor.

Brecht'in bu oyununda ironi ile karıştırılmış bir kara mizah turtası var. Ortada bir turta var evet ama meyveli değil. Ortadaki turta bol ironik ve mizahi. Bu turta yenir mi yenmez mi bilmiyorum fakat çok güzel sindirilir ve bu durumdan eminim.

Bu turtamızda 30 yıl savaşları, sefillik, savaş ve barış konuları malzeme edilmiş. Savaşın kötü yanları barışa giydirilmiş ve tam tersi olarakta barışın iyi yönleri savaşa mal edilerek ortaya bir garip ironi kalıbı çıkarılmış. Savaş varsa trajedî de vardır doğal olarak ama olay örgüsündeki trajedi, anlatım ve karakter özellikleri yoluyla bir küçük kara mizah serpintisine dönüştürülmüş. Sonuçta her trajedik olayın bir de komik yönü vardır ve sanırım Brecht bizi bu trajikomik ikilemden yakalıyor.
125 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Savaşın ortasında kalmış satıcılık yapan dul bir annenin çocuklarının yaşamı ve hayatlarını idame ettirecekleri para arasında kalması ikilemi ile bize dünyanın en kutsal bağı olan annelik bağını, şefkatini, sevgisini sorgulatan ve hayatta kalma mücadelesiyle tüm çocuklarını birer birer kaybeden cesaret ananın çelişkilerle, kanla, savaşla geçen yaşamını anlatan muhteşem bir oyundur. "Savaşlar erkek icadıdır kadınlar ve çocuklar ise onların çıkar oyunlarının birer kurbanı..."
Deliler Cumhuriyeti
Deliler Cumhuriyeti Seks Hakkında Bilmek İsteyip De Sormaya Asla Cesaret Edemedikleriniz...'i inceledi.
126 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Woody ALLEN'in ilginç bir cinsel mihazı var. Okuması keyifli. Çok durgun giderken bir anda kahkaha attirabiliyor. Klasik mizah tavrının ötesinde bir mizahi tavır istiyorsanız Allen'i okumalisiniz bence.
46 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Bulunması çok zor bu çevirimin burada bulunması beni çok sevindirdi.
Bu kitap aslında birçok farklı konuda yazılar içeren bir kitabın bir bölümü. Gençlere sadece ne okumalarını değil, nasıl, neye göre okumaları gerektiğini anlatan, keyifli bir kitap.
Erhan
Erhan Seks Hakkında Bilmek İsteyip De Sormaya Asla Cesaret Edemedikleriniz...'i inceledi.
126 syf.
·8/10 puan
İlk önce kitabını (senaryo) okuyup uzun yıllar sonra seyretmeye nail olduğum bir Woody Allen klasiği. Şu aralar sıkça gördüğümüz benzerlerinin, hayatımıza Woody Allen'la girdiğini anlayabileceğiniz absürt hikayeler serisi. Bu kesmezse "Evet ama Bir Lokomotif "ya da "Parayı Al ve Kaç " (Bir Hırsızın itirafları galiba kitabın adı) gibi film/ kitaplara da bakabilirsiniz. Sonuçta Woody Allen hala film çekmeye devam ediyor ve güzel şeyler hala var.
125 syf.
·1 günde
Brecht, 1938'de Almanya’da Hitler’in giderek güçlenmesinin büyük bir savaşın gelişini haber verdiğini düşünür. Bu nedenle de bir radyo oyunu olan Cesaret Ana ve Çocukları'nı yazmaya başlar. Almanya tarihinin karanlık bir dönemi olan, 1618 ile 1648 tarihleri arasında yaşanan Otuz Yıl Savaşları’nı tarihsel arka plan olarak kullanarak "yabancılaştırma" sağlamayı amaçlar. (Bu dönem, kültürel, ahlaki ve ekonomik açıdan Almanya’yı gerileten bir süreçti. Katolik ve Protestan monarşiler birbirlerine düşmüşlerdi.) Cesaret Ana -Anna Fierling- geçimini savaştan sağlar, kazancı değişkendir; barış olasılığı belirdi mi kazancı düşer, savaş başladı mı artar. Ancak Cesaret Ana, savaş zamanlarında kazandığı paraların bedelini çocuklarıyla öder; sırayla üç çocuğunu kaybeder.

Brecht, Cesaret Ana’yı, kazancı için çocuklarını feda eden olumsuz bir karakter olarak sunar. O, ticaret güdüsü ile çocuklarını yitirmiş, ama savaştan yine de bir şey öğrenmemiştir. Brecht, Cesaret Ana savaşın kötülüğünü öğrenmemiş olsa bile oyunu izleyen seyircilerin bir şeyler öğrenebilecekleri inancını olmasa da umudunu taşıyordu.

1945'te İkinci Dünya Savaşı bittiğinde seyirci oyunun uyarılarını anlamış mıydı orası yoruma açık.
Mehmet Kesdal
Mehmet Kesdal Seks Hakkında Bilmek İsteyip De Sormaya Asla Cesaret Edemedikleriniz...'i inceledi.
126 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10 puan
Woody'nin bir oyun kitabı.Bu kitabın filmi de yapıldı.Oldukça neşeli ve zaman zaman kahkaha fırtınasının estiği bu kitabı bir çırpıda okuyup,günlerce güleceksiniz.
ilker ingiz
ilker ingiz Seks Hakkında Bilmek İsteyip De Sormaya Asla Cesaret Edemedikleriniz...'i inceledi.
126 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Türkiye'de bir zamanlar film festivali kapsamında gösterilen, çeşitli kısa hikayelerden oluşan, adından da anlaşılacağı gibi cinsellikle dalga geçen harika bir senaryo. İlk baskılarında kapaktaki çizimi büyük usta Kemal Gökhan Gürses tarafından yapılmıştı. İçinden bir bölüm 1990 ya da 1991 yılında Dünya Tiyatrolar Gününde Mehmet Beyazıt Lisesi tiyatro topluluğu tarafından sahnelendi. Başrolünde günümüzün ünlü oyuncusu Fırat Tanış oynadı. Maalesef çevirisi pek iyi olmadığı için metin Türkçede okuyucuya çok iyi geçmiyor. Çevirmenin bugün utanarak okuduğu çevirilerinden biri.
125 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Bir annenin savaş ortamında bir yandan çocuklarını korurken, bir yandan da savaştan kazanç elde etmeye çabalamasını ve sonuçta her ikisini aynı anda elde edemeyeceğini acı bir şekilde öğrenmesiyle sonuçlanan bir başyapıt. Savaş hakkında yoğun evrensel mesajlar içeren, tüm dünyada birçok kez sahnelenen bir tiyatro oyunu.

Yazarın biyografisi

Adı:
İlker İngiz
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 178 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 104 okur okuyacak.