İlknur Peder

İlknur Peder

Yazar
5.5/10
2 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
8
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
207 syf.
·Puan vermedi
Bu kitabı yazarının bir seminerinden çıktıktan hemen sonra aldım. İlknur Peder'in psikolog olduğu için kitabı psikoloji temellerinde olan bir kitap olacağını düşünmüştüm, kitabın kendi hayatından hikayelerden oluştuğunu öğrendikten sonra bile almaktan vazgeçmedim çünkü kendisi oldukça sevmiştim.

Gelgelelim kitabına, kitap engelli bir bireyin hayatında oluşan veyahut oluşabilecek olan durumlarla alakalı hayat hikayesinden oluşmakta. Engelli olmanın birey olmanın önüne geçmediğini hem kitabında hem de kendisinin seminerinde iyice görmüş oldum. O günden de bahsetmek istiyorum. Salondayım konuşmacıyı bekliyoruz, her nasılsa gittiğim her konuşmacıyı araştıran ben İlknur Hanımı araştırmamışım. Sahnedeki perdeye de Dünya Engelliler Günü münasebetiyle bir slayt yansıtılmış, ortaya çekilmiş sıraya da bir kadın oturtulmuştu. Kollarının olmayan bir kadındı bu. ( Başlangıçta kollarını tişörtün içine soktuğunu düşünmüştüm) Daha sonra konuşmacanın o olduğunu öğrendiğimde bir dumura uğradım. Aslında şaşırmamam lazımdı fakat benim çevremde gördüğüm engelli bireyler hayata küskündü, gördüğüm kadın ise tam tersine azimli, hayata tutunan bir kadındı. Bu kadın konuşmaya başladı, hipnotize olmuşcasına seyrettim bu kadını ve bir kere bile gözüm onun kollarının olmayaşına takılmadı. Anlatışı ve anlattığı konu da pek bir ilgi çekiciydi, pek tabii tadından yenmeyen bir konuşma oldu biz dinleyiciler için ve ben o gün tam manasıyla engellerin sadece birer toz zerreciği kadar ehemmiyetsiz olduğunu kavradım. Engeli engel yapan içtekilerdir yeter ki yaşama dört elle sarılalım. Kendimizi, insanları, her bir canlıyı sevelim. O vakit aşılamayacak tek bir engel dahi kalmaz.
207 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Hayata tek bacağı ile merhaba diyen güçlü bir kadının yaşam mücadelesini okudum. Kız çocuğu ve engelli olduğu için okula gitmesini gerek görmeyen okul yöneticilerine rağmen o açık öğretimden tüm okulları okuyup psikolog olmuş.
Kitabında iş dolayısıyla gittiği gezilerde yaşadığı maceraları anlatmış çünkü kendileri macera sever..
Hayat ona engeller koysa da o umursamadan hepsini aşmış önce kendini sevmiş sonra insanları tabiki karşılığını da bulmuş her gittiği yerde sevgiyle karşılanmış..
İçindeki konulardan bahsetsem okumanıza gerek kalmaz diye düşünüyorum onun için yazmıyorum kitabı alın ve ilknur ablayı siz tanıyın zorlukları nasıl aştığını el alem ne der sözünü nasıl umursamadığını görün..
Kolları ve tek bacağı olmamasına rağmen o harika bir yüzücü cesaretli bir bayan bence ondan alacağınız çok şey olacak..
Cesaretine ve öz güvenine hayran kaldım bir kez daha..