J. M. Barlog

J. M. Barlog

Yazar
8.7/10
46 Kişi
·
81
Okunma
·
0
Beğeni
·
210
Gösterim
Adı:
J. M. Barlog
Unvan:
Yazar
''Onu mutlu eden her şey uçup gitmişti. Değer verdiği şeylerin elinden alındığını düşündükçe içini bir öfke kapladı.''
J. M. Barlog
Sayfa 30 - İthaki Yayınları
''Belki mesele geçmişe dönmek değildi. Belki önemli olan şu an yaşananlara yön vererek geleceği değiştirmektir.''
J. M. Barlog
Sayfa 230 - İthaki Yayınları
404 syf.
Savaş Tanrısı Kratos ve oğlu Atreus'un İskandinav diyarlarındaki hayatta kalma mücadelesini çok beğendim. Oyununu hiç oynamadım ve oyun ile çok bağlantılıymış kitap. Ama bana hiçbir ters etki yaratmadı. Oldukça zevk aldım okurken.

Şimdi ilk başta söylemek istediğim. İskandinav Tanrılarının hepsi yoktur kitapta bu biraz benim için hayal kırıklığı oldu ama olmaması kitabı kötü yapmıyor. Olsaydı 10 puanı alacaktı ama. :)

Atreus bir şeyleri ispatlamanın peşinde. Babası Kratos ise babacanca yanaşmıyor ama bir yandan da çok korkuyor oğlu için. Onu her şeyden çok korumak istiyor canavarlardan ve İskandinav Tanrılarından.
Ben fantastik okumayı çok severim, yazar bir yeri tasvir edince hemen kafamda kurmaya başlarım mekan olsun karakter olsun canlandırmaya çalışırım. Çok fazla ayrıntı vermese de yazar bence başarılıydı. Fantastik okurlar gayet rahatlıkla okuyabilirler.

Kratos ve oğlu ormanda kendi hallerinde avcılık ile uğraşırlar. Bir yandan da nasıl hayatta kalınır oğluna bunu öğretmenin derdinde. Troller, canavarlar ve Tanrılar ile karşılaşmak hiç kolay değildi onlar için.

Kratos kitapta daha çok biri ile savaş halinde ve sürekli onları görüyoruz.
Sürpriz olsun bu karakter... Bir düşünün kimler kimler var normalde. Odin, Thor, Loki, Heimdal bir çok İskandinav Tanrısını çoğu okur bilmektedir. Ve asıl savaş kimle olacak?
Benim istediğim olmadı :( Hayal kırıklığım burada oldu. Ama son derece güzel bir savaştı.

Gizem de var ve kitabın biraz başından sonra gizem başlıyor. Böyle olunca kitabın akışı müthiş ilerledi. Ben hiç sıkılmadım.
Kitabın sonuna kadar macera devam etmekte. Hikayesi ve kurgusu çok iyiydi.

Fantastik deyince bir Yüzüklerin Efendisi tabii ki olmaz ama çok güzel kitap God Of War.
Fantastik okurlar hiç kaçırmayın derim.
404 syf.
·8 günde·9/10
(iNCELEMEYİ OKUMADAN ÖNCE ÖNEMLİ BİR NOT: Bu kitap ps4 oyun uyarlamasının romanlaştırılmış halidir. Yani kelimesi kelimesine aynı çoğu yer. En ufak farklılık yok. ps4 oyununu oynadıysanız kesinlikle okumanızı tavsiye etmem. Çünkü aynı hikaye ve derinlikte aynı oyunda çünkü hikaye anlatma konusunda çok başarılı olduğunu gördüm. ancak benim gibi daha oyunu oynama fırsatınız olmadıysa öncelikle kitabı okuyun sonra oyunun keyfine varın. SAf aksiyon kitabı okumak zevkli. Sonrada oyundaki mekanikleri oynamak çok eğlenceli olacak )Şimdi Kratos Reis... Arkadaş bu kitabında tarzında daha önce hiçbir kitap okumadım. Ki bence bu kadar saf aksiyonun olduğu bir kitap zor gibi. Oradan oraya oradan oraya kesip biçe biçe gidiyoruz. Atreus reis hiç irite gelmiyor. Gerçi sonlara doğru atarlanınca ağzına şamar indersiniz geliyor, ama oraya kadar ki bölümlerde daha önce gram babalık görmemiş Kratos'un oğlu olmanın zorluklarını yaşıyor. Ah Kratos vahh Kratos nereden nereye.... Yani yaptıkları ortadayken şimdi babalık yapmaya çalışıyor gerçi yapamıyor o da ayrı :) Ama bu ilişkiyi okumak keyif veriyor. GErçi aksiyondan zaten doğru düzgün nefes alamıyor onlar da bizler de. Spoiler vermemek için kendimi zor tutuyorum ama şunu söyleyeyim külleri dökmek adına verilen savaşın hepsine değiyor. Sonu efsane müthiş kurgulanmış. Herşey cuk oturuyor. Kitabın eksikleri yok mu var puzzle bilmeceler anlatmada ve bazı olay betimlemelerde sıkıntı yaşanıyor. özellikle aletler konusunda buda çok az da olsa bir puan kırmama sebep oldu çünkü göze batıyor :) Haaa Mimir ve İki demirciyide unutmayalım çok güzel yan rol katmışlar. Freya ve Baldur'da rolünü gayet yerinde. Acilen Ps4 alıp oynamam lazım bu oyunu aynı senaryo bile olsa o baltayı atmak geri almak, aksiyonun içinde olmak... İnşaAllah oynamak nasip olur :) SPOİLER VERECEM İKİ KELİMEYLE OKUMAYIN ZEVKİNİN KAÇMASINI İSTEMİYORSANIZ. SADECE İKİ KELİME **********************KAOS KILIÇLARI***********************
404 syf.
·7 günde·10/10
Kratos, biricik eşi Faye'i Atreus ise doğduğu günden beri başından eksik olmayan onu donanımlı bir şekilde yetiştirmeye çalışan biricik annesini kaybetmiştir. Bu ölüm baba ile evladı bir araya getirir. Annesi onu geleceğe hazırladığı kadarıyla babasına teslim eder ve öldükten sonra yakılıp küllerinin en yüksek dağdan aşağı dökülmesini ister. Kitap işte bu dağın zirvesine giden yolculuk sırasında Baba-oğulun karşılaştığı maceralı olayları anlatıyor.

Kratos her ne kadar bir süre ailesinden uzak kalıp oğlu Atreus'a babalık yapmamış olsa da, Atreus baba sevgisi, ilgisi görmemiş olsa da Kratos bu açığını sahip olduğu ketumluğa ve sertliğe rağmen iyi kapatıyor. Genç Arteus çokça riske atsa da kendini Kratos oğlunun dikkatli olması için defalarca telkinde bulunuyor. Annesi tarafından özgüveni yüksek gir şekilde büyütülen Atreus aynı desteği babasından görmeyince bir süre mavi ekran veriyor. Her ne kadar bir oyun senaryosu olsa da Ebeveynlik açısından oldukça güzel noktaları var. Kratos'un sevdikleri için yaptığı fedakarlık ve değişim şaşırtıcı... Sürükleyici bir hikaye. Sürpriz bir şekilde bitiyor.

Keyifli okumalar dilerim
404 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Savaş Tanrısı Kratos'un oğlu Atreus ile eşi Faye'nin son arzusunu yerine getirmek için çıktığı zorlu yolculuğun anlatıldığı bir eser. Açıkcası roman diyemiyorum, çünkü bu bir PS4 oyununun roman uyarlaması. Daha çok oyunun senaryosu niteliğindeydi. Oyun şimdiye kadar karşılaştığım, video oyunlara bakış açımın değişmesine sebep olan en efsane oyunlardan birisi. Görseller, diyarlar, düşmanlar, devler, tanrılar.. Tüm bunlar oyunda çok güzel harmanlanmıştı. İşin roman kısmına gelirsek oldukça zayıf buldum. Bunun sebebi de muhtemelen hikayeyi oyundan dolayı biliyor olmam ve oyundaki görselliğin oldukça etkileyici oluşudur. Kitap betimlemelerde yetersiz kalmış. Geçişler oldukça hızlıydı ve bu okuyucuda bir boşluk hissi yaratıyor. Oyunda resmedilen Kratos, kitaptakinden daha sert, daha anlayışsız, daha soğuktu ki zaten onu Savaş Tanrısı yapan özellikler de bunlardı (bunda da oyunda Kratos'u görmek önemli etken, dediğim gibi kitap çok betimlemede eksik kalmış). Kitapta daha minnoş bir baba halinde anlatılmış. Oyunu bilmeyen birisi için kitaptaki bir çok detay çok havada kalır bence. Oyun 10 üzerinden 10 ama kitap 10 üzerinden 4
404 syf.
·28 günde·Beğendi·9/10
Aklınıza gelebilecek bütün süper güçlü fantastik kahramanları, tanrıları ve yarı tanrıları unutun çünkü bu adam bir kahraman değil, anti kahraman.(Hatta anti Tanrı) Bir "adam" düşünün. Savaşa olan hevesi ve bitmek bilmeyen arzusu yüzünden güneyin tanrılarının
yıkım eli olması için, tanrıların kendi aralarında rekabete sebep olmuş ve yaptığı onca katliama, ilk savaş tanrısı Ares in oyuna getirmesi ile kendi ailesini de dahil edip yunan tanrılarına karşı isyan bayrağını çekmiştir. Tabi sadece kitabı okuyanlar bunu ve daha fazlasını malesef bilemezler.

Ben bir oyun fanıyım, Gow'un 2005 de çıkan ilk oyununu ve psp için çıkan ekstra oyunlarını oynamış biri olarak tabi ki ilk önce oyunu oynadım, bu sebeple oyuna göre konuşmam doğru olur.

Kitap son çıkan god of war oyununun tamamen özeti yer yer bazı yerlerde oyundan farklılaştırmış, bazı bölümleri de çeviriden dolayı çok küçük farklılıklar olduğunu söyleyebilirim. Ama oyunda ki bütün ayrıntıları yazmaya kalksalar yüzlerce daha sayfa yazmaları gerekirdi. Bazı bölümlerde ben bile anlama zorluğu çektim oyunu bitirmeme rağmen, ortamı kafamda canlandırabilmek için hayal gücüm yetmedi diyebilirim bu yüzden kitabın bölüm aralarında youtube dan bütün hikayeyi de tekrardan izledim dolayısıyla 1 ay da anca bitirebildim. Son oyunun Müzik bestecisinin değişmesi ile yunan mit. oyunlarında ki müzik kalitesini bulamadım, kitaptan önce böyle düşünüyordum, galiba kitap biraz bakış açımı değiştirdi, yeni yeni "harbi bu müzik de güzelmiş" dediğim müzikler oldu. God Of War sadece hikaye ve görsellik üzerine bir oyun olmadığı için beni bir kez daha kendine bağladı. Bu da benim ilk incelemem oldu.
404 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
İskandinav mitolojisine ait çok sürükleyici bir kitaptı. Hikaye baba ve oğulun annesinin isteği üzerine yola çıktıkları bir amaç uğruna savaşmalarını, duygudan biraz yoksun anlarını ve en önemlisi atreusun kendi benliğinin ortaya çıkmasını sağlamıştı. Mitolojik hikayelerden sıkılanların bile severek okuyacağı bir kitaptır. En önemlisi de herkesi öldürmeyi amaç edinmiş bir tanrı bile olsa sonunda vicdanı ortaya çıktığını gösteriyor.
404 syf.
·23 günde·Beğendi·8/10
Özellikle oyununu oynayabileceğim bir konsola sahip olmamamdan ve ilk 3 oyunu defalarca bitirmiş olmamdan dolayı kitabının da çıkacağını duyar duymaz ön sipariş verdim ve asla oyunun gameplay'ini izlemedim. Kitap kendine çok iyi çekiyor ve akıyor. Özellikle kitabı bitirdikten sonra ''acaba buraları oyuna nasıl aktarmışlar'' diyerek bazı yerleri ve savaşları inceledim. O bahsi geçen mekanlar kesinlikle çok iyi yazıya aktarılmış, izleyince farkına vardım. Ama savaşlara gelecek olursak:

Kitapta tabii ki oyunun yarısı kadar bile savaş yok. Neredeyse tamamen baba ile oğul arasındaki hikayeye odaklanmış durumda. Boss fight'lar dışında bir iki tek tük dövüş var hepsi o. Bunu bilerek almalısınız kitabı, hikayeyi merak ediyor ve Kratos ile oğlunun bu macera esnasındaki iç dünyalarını/düşüncelerini merak ediyorsanız alın, kitap bunu çok güzel veriyor.
404 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Oyununu oynamadım yalnız kitabı muhteşemdi. Mitoloji, fantastik ve macera sevenler kesinlikle okumalı güzel akıcı ve renkli bir dünya var. Bir solukta bitecek bir kitap.
404 syf.
·Beğendi·10/10
En az oyununu serisini oynarken aldığım zevki verdi diyebilirim çok güzeldi zaten oyundan birliğimiz için birde böyle ekstra şeyleri belirterek yazmaları daha bir efsane olmuş oyun müzikleri ile dinleyip okunmasını şiddetle tavsiye ediyorum
396 syf.
·9 günde·Beğendi·6/10
Kitabın hikayesi güzel Kratos ve Atreus'un düşüncelerine her vermesi gayet güzel olmuş ama büyük bir şekilde tasvir eksiği var.

Oyunu oynamadığım için bulundukları mekanlar ve çözdükleri düzenekler çok muallakta kaldı. Karakter tasvirleri de aynı şekilde. Daha çok oyunu oynayan kişiler için yazılmış gibi.

Yazarın biyografisi

Adı:
J. M. Barlog
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 81 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 72 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.