Jean Ziegler

Jean Ziegler

Yazar
10.0/10
4 Kişi
·
15
Okunma
·
2
Beğeni
·
624
Gösterim
Adı:
Jean Ziegler
Tam adı:
Profesör Jean Ziegler
Unvan:
Yazar, Akademisyen
Doğum:
İsviçre, 19 Nisan 1934
1934 doğumlu Jean Ziegler, Bern Üniversitesi Hukuk ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde doktora yaptı ve 1967’de aynı üniversitede sosyoloji tezini verdi. Sorbonne’da 1977’ye kadar sosyoloji profesörü olarak çalıştı.
Ben başkasıyım; başkası benim. Karşımdaki, Ben’i tanımama olanak sağlayan bir ayna. Onun yok oluşu benim içimdeki insanlığı yok ediyor. Onun acısı, kendimi kollasam bile, acı çekmeme neden oluyor.
Para,parayı yaratır. Para iktidara egemen olmanın bir aracıdır. Egemen olma isteği, önüne geçilemez bir tutkudur; nesnel sınırlarla durdurulamaz.
Kim istemez ki iyi olmayı ? Ama şu acılı dünyada, İmkanlar sınırlı, İnsan alçak ve yırtıcı. Kim istemez, sözgelimi, Onurlu olmayı ? Bakalım, durumlar el verir mİ ? Hayır ; hiç bırakmazlar ki... ( Bertolt Brecht, Üç Kuruşluk Opera, Peachum’un şarkısı )
Globalleşme ya da küreselleşme; demek ki gerçekten dünyanın tümünü kapsayacak bir kalkınma biçimi değil. Tam tersine, büyük şirketlerin, bankaların, sigorta ve satış hizmetlerinin, finans pazarlarının yer aldığı iş merkezleri gibi dar alanların kalkınıp gelişmesini sağlayan bir olgu.
Afrika, Asya ve Latin Amerika yöneticilerinin sonu gelmez israfları galiba bir kurala bağlı : Ülke ne kadar yoksul ve ne kadar borç batağı içindeyse, Başkan, ailesi ve yalakaları o kadar lüks içinde yüzmekteler.
Küreselleşme, elinden silahları alınıp direnebilecek gücü kalmamış, daha şimdiden zayıf düşmüş toplumsal yapı üzerine kamçısını olanca gücüyle indiriyor.
Uluslar arası bir ticaret kuralı ihlalinin, bir insan hakları ihlalinden çok daha fazla önemsendiği bir dünyada yaşıyoruz.
İnsan, daha sağlam, daha kalıcı amaçlara yönelmediği ölçüde, doğası gereği uysal, eğilip, bükülebilir yapıdadır [...]. İnsan türü ne yapmak istiyorsa odur.
Tüm ideolojiler ikili bir işleve sahiptir : —Önce bir dünya tanımlarlar, ardından herkesin bu dünyadaki yerini bulmasını sağlarlar. Yani ideoloji hem gerçeğin bütünleştirici bir açıklaması, hem de her oyuncuyu harekete geçirici yapının tanımlamasıdır.
351 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Jean Ziegler BM’ye bağlı gıda örgütünde raportör. Bu yüzden kitabında değindiği çoğu konulara bizzat kendisi şahit olmuştur. Uluslararası kuruluşların yozlaşmışlığını kıyasıya eleştiriyor ve çıkarcı, bencil yüzlerini ortaya çıkarıyor. Dünyanın sahipleri kimlerdir? Neden dünyanın sahipleri onlardır? Nasıl sahip oldular? Ne zamana kadar sahip olacaklar? Tüm bunların karşısında da; Onlara direnenler kimler? Neden direnmek zorunda kaldılar? Ziegler hem soruları soruyor hemde hepsinin cevaplarını tarihsel süreçleriyle gözler önüne seriyor. Dünyanın sahip olduğu oluşum, bu oluşumun nasıl devam ettiği, nasıl tıkanıklıklar yaşadığı, bu süreçte devletler ve uluslararası kuruluşların rolleri, bu rollerin insanların yaşantıları üzerine etkisi gibi bir çok konu üzerinde ayrı ayrı durmuştur. Anlatım tamamen eleştirel bir tarzda diyebiliriz. Kurgu romanlarından sıkılıp gerçek hayata dönmek isteyen tüm okurlara tavsiyemdir.
304 syf.
Kıtalar arası şirketlerin dünya halklarına yaptıklarını anlatması açısından çok değerli bir kitap. Kesinlikle okumalısınız. Kitap dışından şöyle bir örnek vereyim: Dünyanın en büyük çikolata ve şekerleme üreticilerinden biris Nestle, aynı zamanda şeker hastalığı için en çok kullanılan ilacın da üreticisi. İşte kapitalizmin egemen olduğu böyle bir dünyada yaşıyoruz...
304 syf.
·Beğendi·10/10
Jean Ziegler kitapları okuduğunuzda dünya da ne oyunlar döndüğünü görüyorsunuz. Özellikle ''Dünyanın yeni sahipleri'' kitabını okumanızı öneririm. Buraya eklenmemiş.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jean Ziegler
Tam adı:
Profesör Jean Ziegler
Unvan:
Yazar, Akademisyen
Doğum:
İsviçre, 19 Nisan 1934
1934 doğumlu Jean Ziegler, Bern Üniversitesi Hukuk ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde doktora yaptı ve 1967’de aynı üniversitede sosyoloji tezini verdi. Sorbonne’da 1977’ye kadar sosyoloji profesörü olarak çalıştı.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 15 okur okudu.
  • 17 okur okuyacak.