Jeph Loeb

Jeph Loeb

Yazar
8.4/10
44 Kişi
·
91
Okunma
·
1
Beğeni
·
419
Gösterim
Adı:
Jeph Loeb
Tam adı:
Joseph "Jeph" Loeb III
Unvan:
Yazar
Doğum:
Stamford, Connecticut, ABD, 29 Ocak 1958
Uzun Halloween Joseph "Jeph" Loeb All Seasons ve Batman için Superman dahil olmak üzere sayısız çizgi roman yazarıdır.
Bana “Korkusuz Adam” demiştin ve en büyük korkumun sensiz bir dünyada yaşamak olduğunu anlamaya başlıyordum.
Bazı geceler, bir adama bütün gücünle vursan bile karşındaki yere düşmezmiş.
Bunun sebebi diğer dövüşçünün dayanıklı olması değilmiş. Kanlar içinde, yalpalıyor olabilirmiş ama bir şey onu ayakta tutarmış.
Çalan gongla kurtulmayı umarmış.
Kazanmanın en öne çıkan tarzı değilmiş ama en azından mesafeyi kat ettiğini söyleyebilirmişsin. Boksta bunun anlamı bir gramlık saygıya tutunmakmış. Eğer hala ayaktaysan, ikinci bir karşılaşma şansı bile elde edebilirmişsin.
Bütün olay bitiş gongu çaldığında nerede olduğuna bağlıymış.
Dediklerine göre, birini öldürdüğünde onun sadece o anda olduğu şeyi değil...
...gelecekte olacağı her şeyi de alıp götürürmüşsün.
Jeph Loeb
JBC Yayıncılık, Çeviri:İlke Keskin
168 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
6 bolumluk incecik bir kitap, normalde 1 saatte bitebilecek bir kitap. Ancak cizgi romanlar 1 satte de bitirebilecegi gibi 1 ayda da bitmeyebilir. Cunku cizgi romanlarda yazi kadar cizimler de onemlidir, normal bir romandaki tum tasvirler, tum edebiyat, tum sanat, cizgi romanlarda cizimlerde sunulmustur. Ve cizimlerdeki detaylari incelemeye kalkinca, bu tasvirler rus edebiyatinda yok dedirtiyor...

Frank Miller sonrasinda hic bir yazar onun yerini tutamaz derken okudum bu kitabi. Daredevil burda sari, cunku ilk kostumu (1960lar - Stan Lee) boyle. Bu kitap da aslinda 1960'lardaki Stan Lee olaylarinin yeniden yazilmasi. Ama bugunku Matt'in dilinden.

-Incelemenin ilerisinde supriz bozan niteliginde icerik mevcuttur.
Cunku kitap aslinda Matt'in yitirdigi sevgilisi Karen Page'e yazdigi, bir mektup. Ilk nasil basladigini, ilk tanismalarini, yine dogus hikayesini anlatir.

Karen'in olumu ile ilgili bir dipnot dusmek gerekebilir. Frank Miller sonrasi ve Jeph'in bu kitabi oncesi arada baska bir (ya da bir kac yazar) var ve cok basarisiz.. Onun kisminda Karen olmus ne yazik ki. okumayi dusunmuyorum ama ilgili resimler/ sayfa goruntuleri internette mevcut. (Pis Bullseye!)
320 syf.
·Beğendi·5/10
Macera çok kaliteli bir hikayeye sahip değil.
Bu hikayeyi okumamın sebebi sadece Jim Lee'nin muhteşem çizimleri oldu.
Bu kadar kaliteli çizimler, iyi bir hikaye ile desteklenseydi muhteşem olurdu. Bu hali ile hikayeye kurban gitmiş çizimlerden ibaret bir kısa hikayeden başka bir şey değil.
320 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Çizgi romanları çok severim ve benim için bir çizgi romanda en ön planda olan hikayesidir ve Batman Hush’da hikaye gerçekten çok sağlam.Ben zaten sadece DC Comics ile ilgili çizgi romanlar okuyorum ama Gotham beni çok fazla içine çeken bir yer diyebilirim.Çizimler de gayet başarılıydı,ben bir kusur göremedim açıkçası.Çizgi roman severlere kesinlike tavsiye ederim,okuyabileceğiniz en iyi DC çizgi romanlarından biri olabilir hatta.
376 syf.
·Puan vermedi
Ünlü yönetmen Christopher Nolan’ın 2000’li yılların başına damga vuran Kara Şövalye üçlemesini bilmeyeniniz yoktur muhtemelen. Bu filmler yalnızca Batman’e sinemada kaybettiği itibarını geri kazandırmakla kalmamış, aynı zamanda yeni nesle de Kara Şövalye sevgisini de aşılamıştır. Üçlemeyi şöyle bir düşündüğünüzde insanın aklına gelen ilk şeyler Heath Ledger’ın kaotik Joker’i, önceki Batman filmlerine nazaran daha karanlık olan atmosferleri ve tabii ki Christian Bale’in oyunculuğu oluyor. Ama bu filmlerin bir diğer güzel yanıysa asla tamamen Batman hakkında olmamalarıdır. Daha çok Gotham hakkındadır ve o şehrin insanlara yaptıklarıyla…

Bunun en güzel örneğine ikinci film olan Kara Şövalye’de (The Dark Knight), Bölge Savcısı Harvey Dent’in yavaş yavaş Two-Face’e dönüştüğü olaylarda tanık oluruz. “Ak Şövalye” olarak bilinen, adaletin temsilcisi olarak görülen Dent’in yaşadığı elim olaylar sonucunda giderek kötü yola düşmesi, yüzünün yarısını kaybetmesi ve en sonunda kendi yasalarını uygulayan bir intikamcıya dönüşmesi filmde çok başarılı bir şekilde işlenmiştir.

İşte o filmde Harvey Dent’in yaşadıkları aslında bu incelememize konu olan Batman: Bitmeyen Cadılar Bayramı’ndan (The Long Halloween) esinlenerek hazırlanmıştır. Christopher Nolan’ın her röportajında sık sık belirttiği üzere, bu çizgi-romanın filmin senaryosundaki payı çok ama çok büyüktür. Ve JBC Yayıncılık sağ olsun, artık biz Türk okurlar da bu meşhur mu meşhur macerayı kendi dilimizde okuma şansına sahibiz. Şimdi gelin, sayfaların arasında bizi ne gibi cevherlerin karşıladığına hep birlikte bir bakalım.

M. İhsan Tatari

İncelemenin tamamı: https://kayiprihtim.com/...ar-bayrami-inceleme/
320 syf.
·Beğendi·8/10
Normalde Batman karakterini sevmem. Pek çizgi romanını almamıştım şu ana kadar. Fakat Hush’ı şiddetle tavsiye ettiler. Gerçekten de haklılarmış. Okunulması gereken bir Batman cildi kesinlikle. Bütün cilt boyunca Hush isimli maskeli kötümüzün Batman üstüne oynadığı oyunları okuyorsunuz. Bu oyun içerisinde Batman’in ezelden beridir var olan Villian’ların neredeyse hepsi içinde. Joker, Killer Croc, Harley Quinn gibi kötü adamların hepsi büyük bir oyunun parçası.
Ardı ardına olaylar gelişiyor ve aksiyon neredeyse hiç kesilmiyor. Sürekli konu ile paralel giden Flash Back sahneleri var ve Flash Back sahnelerin çizimi çok hoşuma gitti.
Normal çizimlerin de kesinlikle övülmesi gerek. Neredeyse her sayfa bir duvar kağıdı olabilecek kadar kaliteli ve özenle çizilmiş. Kötü çizilmiş panel neredeyse göremedim. En ufak kareyi bile detayla çizmişler.
Çizimler harika, kurgu harika. Üstelik Batman’in yandaşlarının da bir çoğunu görme şansına eriyoruz. Görmeyi beklemediğim bazı karakterler bile hikayede boy gösterdi.
Bir Batman hikayesinde tatmayı beklemediğim duyguları tattım. Bir film gibi akıp gitti. Tasarımlar da kendi başına harikaydı. Kostümler ve surat tasarımlarından bahsediyorum.
İlk okuyacağınız Batman hikayesi bu olmasın ama beş hikayeden biri bu olmalı. Giriş için değil ama gelişme için çok uygun bir eser. Bunu deme sebebim de azıcık Batman külliyatını bilince hikayeyi okumasının daha zevkli olduğu.
Sadece sonu pek tatmin etmedi beni. Hush’ın gerçek kimliği şaşırtsa da, son sayfada aldığım his tam bir tatmin olma hissi değildi. Daha iyi bir final beklerdim.
Bir de Catwoman ile aşklarını diğer okuyucular pek yermiş olsa da ben sevdim. Hatta birçok çizgi roman aşkına göre gayet iyi işlenmişti. Neden sevmemişler anlamadım.
Favori kısmım Robin’in kaçırıldığı sahne oldu. Merak etmeyin, spoiler değil. Okuyunca anlarsınız. Samimi söylüyorum. Eğer Batman nedir biliyorsanız az çok, gidip okuyun. Pişman olmazsınız.

Yazarın biyografisi

Adı:
Jeph Loeb
Tam adı:
Joseph "Jeph" Loeb III
Unvan:
Yazar
Doğum:
Stamford, Connecticut, ABD, 29 Ocak 1958
Uzun Halloween Joseph "Jeph" Loeb All Seasons ve Batman için Superman dahil olmak üzere sayısız çizgi roman yazarıdır.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 91 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 17 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.