Joanne Harris

Joanne Harris

Yazar
8.1/10
195 Kişi
·
454
Okunma
·
11
Beğeni
·
2.117
Gösterim
Adı:
Joanne Harris
Tam adı:
Joanne Michèle Sylvie Harris
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Barnsley, Yorkshire, İngiltere, Birleşik Krallık, 3 Temmuz 1964
Joanne Harris, 1964 yılında Yorkshire'da doğmuştur. Annesi Fransız, babası İngilizdir. Cambridge de Saint Cetharire's Koleji'nde modern ve ortaçağ dilleri eğitimi almıştır. Leeds'de bir erkek ortaokulunda Fransızca öğretmenliği yapmıştır. 1989 yılında ilk romanını yazmıştır. Harris çeşitli üniversitelerce verilmiş Edebiyat Dalında Fahri Doktora Ünvanı'na sahiptir ve 2001 yılından itibaren kendini yalnızca yazmaya adamıştır.
"Bilgelik her şey değildir. Hayatta kalmak üçkâğıtçılık, Kaos ve dalavere yeteneği gerektirir."
Joanne Harris
Sayfa 27 - İthaki, 1.Baskı, Çeviri: Cihan Karamancı
"Fakat güç, beraberinde sorumluluk getirir. Sorumluluk da korku. Korkuyla da şiddet. Şiddetle de Kaos..."
Joanne Harris
Sayfa 28 - İthaki Yayınları 2. Baskı, Kasım 2019
"Bir düşmanla aranın nasıl olduğunu bilirsin. Sana ihanet etmeyeceğini de. Asıl sakınman gereken dostun olduğunu öne sürenlerdir."
- Gerçeği kendim öğrenmek zorunda kaldım.
+ Peki sana ne kadarını söyledi?
- Hay sormaz olaydım dememe yetecek kadar.
Joanne Harris
Sayfa 250 - İthaki Yayınları
340 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Harika bir doğum günü hediyesine mini bir inceleme olacak öncellikle iskandinav mitlerinin belirli efsanelerinden,tanrılarından vs. bir haberseniz ilk başta Neil Gaiman'ın İskandinav Mitolojisi kitabını okumanızı tavsiye ederim. Çünkü bu kitap ona göre biraz daha ağır mitleri sevmiyorsanız yada bilgi sahibi değilseniz keyiften çok işkenceye dönebilir. Neil Gaimanın kitabını okuduktan sonra aaa aynı sey farkli yorum lafını duymak istemem çünkü bilen bilir iskandinav mitleri yunan mitlerine göre daha kısır döngülüdür ama netice itibariyle baya özgündür. Bunu da belirtmek lazım.

Yakın tarihte Ben, Kirkeyi de okumuştum.
Loki de en az onun kadar güzel emin olabilirsiniz. Bilenler bilir bilmeyenler için söylemiş olayım Kirke NPR, Washington Post, Buzzfeed, People, Time, Amazon, Entertainment Weekly, Bustle ve Newsweek’e göre "Yılın En İyi Kitabı" Goodreads okurlarına göre 2018’in "En İyi Fantastik Kitabı" seçildi. Durumu siz anlayın Lokinin Müjdesinin devam kitabı olacak tez zamanda çıkarılmasını ümit ediyorum Loki sevgim tavan yaptı çok amin.

Dipnot : Sakın bir arkadaşa güvenme, bir akrabaya, bir bilgeye, dört bacaklılara, devlere, cücelere hatta elektronik aletlere ve internete.. Benim bu incelemeyi 3. yazışım her defasında gittiler yani. Esasen kimseye güvenmeyin.
335 syf.
·Puan vermedi
Birkaç yıl önce okumuştum. Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Sade ve kolay okunabilir bir kitaptı. Konusuna gelince; Orta yaşlı bir kadın olan roman kahramanı bir gün mahzende bir şişe şarap bulur. Tüm yaşamı; çocukluğundan başlayarak bir film şeridi gibi gözünün önünden geçer. Biraz sıkıcı olmakla birlikte, okunabilir bir kitap.
340 syf.
·3 günde·10/10 puan
Mitolojileri hep "iyi" kahramanların ağzından dinleriz, ya da üçüncü kişiler bizlere "iyilerin" kahramanlıklarını ve "kötülerin" oyunbazlıklarını anlatır genelde. Bu kitap tam bir ezber bozan.

İskandinav Mitolojisini öyle ya da böyle bir yerden tanıyoruzdur, tanrıları belki Marvel sinematik evreninde görmüşüzdür, belki çeşitli müzik gruplarında duymuşuzdur. Bu kitap da bir mitoloji kitabı aslında, tanrıları ve tanrı olmayanları, iyileri ve kötüler, suçları ve suçluları tanımanıza yardımcı olabilecek bir kitap. Ama diğerlerinden farklı olarak bu kitap "kötü" karakterin ağzından yazılmış, tanrıların Oyunbazı Loki'nin ağzından anlatılmış her şey.

Mütevazı Anlatıcımız, daha kitabın girişinde "tarihin çok yönlü" olduğunu ve diğerlerinin tarihi kendi yönlerinden anlattıklarını, aynı tarihi bir de ondan dinlememizi istediğini söyler. Kitabın amacı budur yani, Odin'in adaletini, Thor'un gücünü, Surtr'un lanetini bir de Loki'nin penceresinden okumamızı ister. Bir de bakmışız ki olaylar hiç de Herkesin Babası'nın anlattığı gibi değilmiş. Mutlu mesut yaşayan Aesir'in başına musallat olan bir Loki yokmuş ortada. Loki gelmeden önceden beri var olan bir fitne fesat varmış da Loki gelince her şeyi yüzlerine vurmuştur.

Bu kitabı okumadan önce mitolojiye giriş yapmanızı öneririm. Yukarıda dediğim gibi bu kitap mitolojiyi tanımanızı sağlar; evet ama, diğer kaynaklardan okuduktan sonra bunu okuyup aradaki farkları görmeniz daha değerli. Ayrıca bazı efsanelerin detaylı halini bilmeden bu kitabı okursanız bazı şeyler tam oturmayıp eksik kalabilir. Mitolojiye giriş kitabı olarak İskandinav Mitolojisi okunabilir.

Dil o kadar akıcı ve kelime-zaman seçimleri o kadar yerinde ki kitabı okurken gerçekten Loki'yle konuşuyormuşum gibi hissettim, bu başarılması gerçekten güç bir şeydir. Çevirisinde herhangi bir problem görmedim ama yazım ve noktalama hataları tabii ki vardı, İthaki bu konuda hiç şaşırtmıyor nedense.

Bitirdikten sonra yorumlara baktım da bu kitabın devamı yazılıyormuş. Kitap Ragnarök'le bitiyor, tüm mitolojik kitaplar Ragnarök'le biter ve bundan sonrasını bizim hayal dünyamıza bırakır. Bu kitabın devamıysa bu anlamda bir ilki yapmış olacak yani, okumak için sabırsızlanıyorum.

Keyifli okumalar.
340 syf.
·8/10 puan
Loki'yi sevmiyorsaniz sevdirecek zaten seviyorsanız daha çok sevdirecek bir kitap :)
Loki'nin ağzından anlatılmış, sürükleyici ve bence oldukça eğlenceli bir kitap
317 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10 puan
Ah nerden başlasam bilemedim açıkçası...
Loki'nin Müjdesi mit severler için mükemmel bir kitap. Kesinlikle okumadan geçilmemesi gerektiği kanısındayım. Fazlasıyla keyif alarak okudum.
♤ Kitabın başında verilen karakterler bölümünün fazlasıyla yardımı dokunduğunu söylemeliyim olmasaydı her şey birbirine girecekti bir şey anlayamayacaktım muhtemelen. En büyük artı yönlerinden birisi bu kısım.
Hikayemiz çoğu romandan farklı bir şekilde ele alınmış. Her zaman "iyi adamlardan" hikayeyi duymakla olayı anlayabileceğimize dair baş kaldırıda bulunmuş bir nevi, ki klasik olmayan şeyler her zaman daha değerlidir gözümde. Tanrıların Loki'ye yaptığı nankörlükler sonunda başlarına bela olmuş ve bu Ragnarök gibi kaçınılmaz bir sonuç doğurmuş. İşte kitabın tamamı zincirleme olayların sonucunu, Loki yani "kötü adam" olarak adlandırılmış kişinin başından geçen hadiseleri anlatmasıyla hikayelerin her zaman çift yönü olduğunu, anlamak için her iki tarafın dinlenmesi gerektiği mesajını veriyor sonuç olarak. Okurken sıkılmayacağınız bir eser olduğunu düşünüyorum. Umarım aklında okusam mi okumasam mı gibi soru işareti kalan okurlara yardımcı olabilmişimdir. ♡
340 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Gerçekten 8 aydır, yani okuduğumdan beri aklımdan hiç çıkmayan bir kitap oldu. İskandinav mitolojisi bu kadar güzel anlatılır mı arkadaş. Kitabı 2 günde bitirdim. Elimde olsa ve YKS'ye çalışmasam bir günde de bitirirdim. Loki karakterini oldum olası çok sevmişimdir. Bu kitapta ise onunla gerçekten tanışıyor, bir nevi arkadaş oluyorsunuz. Kitap bittiğinde ise arkadaşınızla ayrılıyorsunuz :(. Buradan yetkililere seslenmek istiyorum lütfen artık şunun ikinci kitabını türkçeye çevirin...
340 syf.
·8 günde·10/10 puan
https://www.instagram.com/mimirtells/ (Kitap incelemeleri, önerileri, eleştirileri ve alıntılar için.)

Puanım 5/5.

İskandinav mitolojisi benim her zaman favorim olmuştur. Her şeyin babası Odin, onun Mimir ile olan hikayesi (kullanıcı adımın nereden geldiğini anlamışsınızdır.) ve tabi ki Loki. Ah şu Loki yok mudur. Oyunbaz ve Yalanların Babası gibi birçok isme sahip kurnaz tanrı Loki.

Loki'nin Müjdesi, Loki'nin henüz daha Loki olmadan Kaos'taki hallerinden başlıyor. Çılgın Ateş'ten doğan Loki'nin Odin ile tanışması ve onunla kan kardeşi olması ile her şey değişmeye başlıyor. Asgard'da yaşamaya başlayan fakat oraya bir türlü ait olamayan Loki başlıyor bize hikayeler anlatmaya. Ders diyor bunlara hatta. Kitap boyunca bize kime güvenmen kime güvenmemen konusunda birçok ders veriyor örneklerle.

Asgard'da Thor, Freya, Frey ve Tyr gibi birçok ünlü tanrıya oyunlar oynuyor. E ne yapsın bu Loki? Kaos onun tabiatında olan bir şey. Her ne kadar uslu durmak istese de bir şekilde kaos yaratan Loki genelde o hikayelerin sonunda kahraman oluyor. Loki zaman geçtikçe daha da ünlü oluyor fakat yaptığı "şakaların" bir bedeli var. Bu şakalar üst üste birike birike dağ oluyor ve sonunda Ragnarok yani Dünyanın Sonu'na sebep oluyor. Kaos'tan gelen Loki uzun zaman sonra tekrar Kaos'a dönüyor.

Kitap tek kelimeyle mükemmeldi. Yazarın kullandığı dil çok samimi, zeki ve bir o kadar da komikti. Loki'nin bizzat kendi ağzından ünlü hikayeleri dinlemek çok hoştu. Loki o hikayeleri öyle güzel anlatıyor ki yaptığı şey her ne kadar kötü olsa da ona hak vermeden geçemiyorsunuz. Kitabın sonlarına doğru Kahin olarak daha çok rol alan Mimir'in olması da benim çok hoşuma gitti. Ayrıca Odin'in böyle çok da iyi birisi olmaması da güzel bir detaydı. Kısacası okumanız gereken güzel bir mitolojik/fantastik eser. Fakat okumadan önce İskandinav mitolojisindeki ünlü hikayeleri bilseniz iyi olur, bence daha çok keyif alırsınız. (Bunun için de Gaiman'ın İskandinav Mitolojisi adlı kitabını öneriyorum.) İyi okumalar dilerim herkese :)
340 syf.
·7/10 puan
Mitolojiye Ben, Kirke’den sonra başlayan ilgimden dolayı son zamanlarda art arda mitolojik kitaplar okuyorum. Fuardayken ilgimi çekmiş bir ara okurum demiştim. Gülden Girgin biz kızlarla okuyacağınız diyince ben de aralarına katıldım. Zaten Akhilleus’un Şarkısı’nı da Gülden Girgin ve kitapkolik_birkiz ile okumştuk. Bunu da iyi ki beraber okuduk çünkü sohbetimiz inanılmaz keyifliydi. Böylelikle Gülden Girgin , kitapkolik_birkiz , Kezban Sıtkı ve Cansu ile beraber okumaya başladık. Kimimizi kitap başlarda zorladı. Ben de bu kişilerden biriydim. Çünkü İskandinav Mitolojisi’ne dair bir bilgim yoktu. Kitabın başında mitoloji sözlüğü bulunsa da karakterlerin çokluğundan ve neredeyse bütün karakterlere ait olayların bulunduğundan kitaba adapte olmakta zorlandım. İskandinav Mitolojisi’ne dair biraz araştırma yaparak başlamak okumanızı kolaylaştırır. Ben de bu zorlanma sadece 40 sayfa sürdü. Geri kalan 270 sayfa aktı gitti. Hatta o kadar akıcıydı ki 24 saat içinde kitabı bitirdim. Normalde sevdiğim kitapları bu kadar hızlı bitirmeyi sevmiyorum ama elimden bırakamadım.Eğer siz de benim gibi İskandinav Mitolojisi’ne hakim değilseniz daha kolay okuyabilme adına biraz araştırmadan sonra okumanızı öneririm.
Konusuna gelecek olursak Marvel filmlerimden de tanıdığımız Loki’nin hikayesini okuyoruz. Hem de kendi ağzından. Loki filmlerde Thor’un üvey kardeşi olarak bize tanıtılıyor ama aslında Thor’un babası olan Odin’in üvey kardeşi. Yani anlayacağınız film tam bir aldatmaca.
Loki kendini Oyunbozan, Şanslı, Yalanların Babası, Çılgın Ateş olarak tanımlıyor. Pek de haksız sayılmaz. Sürekli bir kurnazlık, oyun peşinde. Hikayesini anlatmaya başladığında bizim onu haklı ve halsız görmemizi pek önemsemiyor. Başına gelenlerin dümdüz anlatıyor. Zaten kötü olmaktan mutlu olan biri.
Kitabı okurken çok eğleneceğinize eminim. Çünkü Loki ne kadar kötü bir karakter olsa da yaptıklarıyla okuyucuyu güldürmeyi başarıyor. Eğer kitaplığınızda varsa bekletmeden okuyun. Ben çok keyif alarak okudum. Sanırım devam kitabı da çıkacakmış, sabırsızlıkla bekliyorum.
340 syf.
·Beğendi·10/10 puan
İskandinav Mitolojisi'ne Loki'nin bakış açısı ile tekrardan bakmak çok farklı bir histi. Loki'nin gerekçelerini, güzel hikayelerini, aklından geçenleri, nedenleri ve sonuçları çok güzel anlatmış bu kitap. Baştan başlayıp Ragnarök'e kadar her şey gayet düzgün ve güzel anlatılmış. Tam anlamıyla on üzerinden onluk bir kitaptı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Joanne Harris
Tam adı:
Joanne Michèle Sylvie Harris
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Barnsley, Yorkshire, İngiltere, Birleşik Krallık, 3 Temmuz 1964
Joanne Harris, 1964 yılında Yorkshire'da doğmuştur. Annesi Fransız, babası İngilizdir. Cambridge de Saint Cetharire's Koleji'nde modern ve ortaçağ dilleri eğitimi almıştır. Leeds'de bir erkek ortaokulunda Fransızca öğretmenliği yapmıştır. 1989 yılında ilk romanını yazmıştır. Harris çeşitli üniversitelerce verilmiş Edebiyat Dalında Fahri Doktora Ünvanı'na sahiptir ve 2001 yılından itibaren kendini yalnızca yazmaya adamıştır.

Yazar istatistikleri

  • 11 okur beğendi.
  • 454 okur okudu.
  • 26 okur okuyor.
  • 259 okur okuyacak.
  • 16 okur yarım bıraktı.