John Turtle Wood

John Turtle Wood

Yazar
8.0/10
1 Kişi
·
0
Okunma
·
0
Beğeni
·
3
Gösterim
Söylenceye göre Büyük İskender Efes'e ilk geldiğinde, Efesliler'e, o sırada yapılmakta olan Artemis Tapınağı'nda kendi adının yer alması koşuluyla, tüm yapım giderlerinin kendisince üstlenmesini önerdi. İskender'in bu önerisi, bu korkulan saldırgan işgalciye ihanet olarak anlaşılabilecek gibi de olsa, ince bir taktikle reddedildi. Ona " Bir tanrı'nın bir başka tanrı için tapınak yapması uygun düşmez!" dendi.
John Turtle Wood
Sayfa 46 - Arkeoloji ve Sanat Yayınları
Efes'in olağanüstü güzelliği hiç de abartılmış değildir. Kırık kaya biçimleri olan dağlarla çevrilmiş olan Efes'te her yönde değişik ve görkemli bir gökyüzü görülür. Çok sayıda taş ocakları dikey konumları ve keskin kayalık kıyılarıyla, yabansı ve mevsimine göre değişen renkleriyle bitki örtüsü, bu görünüşe çok ilginç etkiler yapar. Yılın ilkbahar döneminde açık sarı çiçekleriyle melek otları ( angelica) Koressos Dağı'nı kaplar ve bu görünüşte her açıdan olağanüstü güzellikler oluşturur.On bir yılın çoğu zamanında burada kalmış olmama karşın, her saat güneşin devinimiyle değişen çevremdeki bu dağları görmekten hiç bıkmadım. Bu yerlerdeki yalnızlık, buraların hiç tükenmeyen sevecenliğiyle giderilmekteydi.
John Turtle Wood
Sayfa 52 - Arkeoloji ve Sanat Yayınları
Türkler, Asos'taki tiyatronun mermer oturma yerlerini sökmekte ve bir saray yapımının ilerlemekte olduğu İstanbul'a göndermekteydiler.
John Turtle Wood
Sayfa 82 - Arkeoloji ve Sanat Yayınları
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
John Turtle Wood

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okuyor.