Geri Bildirim
Judith Bossert

Judith Bossert

8.7/10
3 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
230
Gösterim
Adı:
Judith Bossert
Unvan:
Yazar
Zen, hergünkü yaşamın ta kendisidir, hergünkü yaşam ise bir yöntem değildir.
Judith Bossert
Sayfa 6 - Okyanus Yayınları - Çeviri: Seda Toksoy (e-pub)
Yüce olan herşey yalındır, der Goethe.
Judith Bossert
Sayfa 7 - Okyanus Yayınları - Çeviri: Seda Toksoy (e-pub)
Usta 80 yaşında hala öğrencileriyle birlikte bahçede çalışmaktaymış. Toprağı çapalayıp tırpanlar, ayrık otlarından gübre yapar, ağaçlardan meyve koparır, sebze toplarmış. Günün birinde keşişler ustalarının ağır bahçe işi için artık çok yaşlandığına karar vermiş, araç gerecini saklamışlar. O gün usta hiçbirşey yememiş. Ertesi gün de yememiş. Sonraki günler de yememeyi sürdürmüş. Keşişler bir yanlış yaptıklarını anlayıp Hyaku- jo'ya bahçe gereçlerini geri getirmişler. Usta o gün akşama dek bahçede çalışmış, hiçbir şey olmamışçasına yemeğini her öğün iştahla yemiş ve ünü günümüze gelen özdeyişi söylemiş; "İşsiz bir gün, aşsız birgündür.”
Judith Bossert
Sayfa 17 - Okyanus Yayınları - Çeviri: Seda Toksoy (e-pub)
Çoğumuz yaşamının bir anında yolumuzun belirlenmiş olduğunu farkederiz. Çevremize bir duvar örülmüştür sanki, zindana kapatılmışız gibi hissederiz kendimizi. Özgürce soluk alamayız. Ağır bir yük sırtımıza yıkılmış gibidir. Bu baskı yeterince ağırlaşır ve biz de ona dikkatlice bakma yürekliliği bulursak, Ben'imizin çevresinde bütün bir zaman boyunca akla yatkın bir kılıfa sokulmuş pek çok dışsal koşullanmanın yerleşip kalmış olduğunu görürüz. Bunların kaynağı ya çevremiz (eğitim, okul, iş olanakları, Tanrı anlayışı) ya da kendimiz olabilir. Bu koşullanmalar, korse gibi sıkar bizi. Serbest bırakma sanatı, işte bu korseden kurtulmak, onsuz yürümeyi ve ayakta durmayı öğrenmektir.
Judith Bossert
Sayfa 29 - Okyanus Yayınları - Çeviri: Seda Toksoy (e-pub)
Zen, andan ana atlamamak, an'da yaşamak, aynı zamanda an'ı yargılamamak demektir. İyi mi, kötü mü, hoşuma gidiyor mu, gitmiyor mu? Sadece an'ı algılamak, onu yaşamaktır sözkonusu olan. Olan, olduğu gibidir.
Judith Bossert
Sayfa 8 - Okyanus Yayınları - Çeviri: Seda Toksoy (e-pub)
Zen özel birşey değildir. Zen sizin dininizdir, benim dinimdir. Japonların dinidir Zen. Kızılderililerin, İslam’ın dinidir. Bir felsefedir Zen. Eflatun’un ve Schopenhauer'in felsefesidir. Zen, Japon Samurayların, Karl Marx'ın felsefesidir.
Judith Bossert
Sayfa 6 - Okyanus Yayınları - Çeviri: Seda Toksoy (e-pub)
Zen ve zenin basitliğini anlatan oldukça keyifli bir kitap. Düşüncelerinizle hayatı çok karmaşıklaştırdığınızı düşündüğünüz anlarda ilaç gibi gelecek bir kitap. Her şeyi özetleyen mottosu ; otururken otur, yürürken yürü, çalışırken çalış.

Yazarın biyografisi

Adı:
Judith Bossert
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.