Julia James

Julia James

Yazar
6.9/10
15 Kişi
·
15
Okunma
·
2
Beğeni
·
85
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
224 syf.
·1 günde·4/10 puan
Güzel yazıldıktan sonra klişeleri okumayı severim ama anlaşmalı evlilik klişesi, okumayı en sevmediğim klişedir. Düşlerin Getirdiği de tam olarak bu klişenin üzerine kurulmuş bir kitaptı ve bu yüzden kitaba başlarken birtakım ön yargılarım vardı. Fakat başlarda bu klişe o kadar güzel işlenmişti ki çok şaşırdım ve ön yargımın boşa olduğunu anladım. Hatta karakterleri ve olayların ilerleyişini o kadar sevdim ki kitabı yarıladığımda, tam puan vereceğimden emindim.

Gel gelelim ilerleyen sayfalarda, asla tahammül edemeyeceğim bir olay yaşandı ve tam olarak o noktada, kitaba olan tüm güzel hislerim uçup gitti. O olay da şuydu: Rafaello, Magda hakkında hep acıma duygusu hisseden, onun bir kadın olduğunun bile farkında değilim, diyen hatta Magda'yı bir güzellik merkezine bırakırken bile, ondan güzel bir kadın çıkmayabilir tarzı söylemlerde bulunan bir adamdı fakat Magda, saçını boyattı, makyaj yaptı diye bir anda, "İnanamıyorum Magda, sen bir kadınmışsın, hem de çok güzel bir kadınmışsın! Bu hâlini görünce sana aşık oluverdim!" diyen bir adama dönüşüverdi. Bu da beni çok rahatsız etti. Bir kadının normalde yok sayılırken, saçına ve makyajına biraz özen gösterdi diye bir anda değer görmesi, göklere çıkarılması ve bunun adına aşk denmesi, benim ancak midemi bulandırır zira.

Bu bakımlı olup olmama mevzusu değil, bakın. Elbette bakımlı olmak önemlidir. Fakat makyaj yapıp yapmamasına göre bir kadının değerinin belirlenmesi, beni rahatsız ediyor. Makyaj yapmayan kadın karakter yazınca, 'Makyaj yapan kadınlar çok yapay. Makyaj yapmayanlar kadınlar doğal' mesajı vermeye çalışan yazarlar kadar rahatsız ediyor hem de. Bu konuda bıraksanız uzun uzun yazarım ama özetle; bir insanın değerinin, bu kadar basit yollarla ölçülmesinden ve kadınların, makyaj kadar basit bir konuda bile kalıplara sokulmaya çalışılmasından asla hoşlanmıyorum.

Tam olarak bu sebepler yüzünden de bu kitaba dair hiçbir beğenim kalmadı zaten. Verdiğim puanın tamamını da kitabın ilk yarısında yaşadığım o tatlı heyecan için verdim.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 15 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 5 okur okuyacak.