Kafa Dergisi

Kafa Dergisi

Dergi
8.6/10
1.387 Kişi
·
7,5bin
Okunma
·
1.748
Beğeni
·
17,4bin
Gösterim
Adı:
Kafa Dergisi
Unvan:
Aylık Edebiyat Dergisi
Doğum:
1 Eylül 2014
KAFA Dergi, Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yayınlanan aylık edebiyat dergisi. Dergi her ayın ilk haftası tüm Türkiye ve KKTC'de yayınlanır. Gazeteci ve yazar Candaş Tolga Işık tarafından çıkartılmıştır. Dergi 1 Eylül 2014'te yayın hayatına başlamıştır. İnternet sitesi yayın hayatına dergiyle birlikte başlamıştır. Şubat 2016 itibarıyla Türkiye'nin en çok satan edebiyat dergisi olmuştur.

Derginin logosunda sadece KAFA ismi yer almaktadır. Genellikle kapakta Türkiye'nin önemli yazarları ve ülke gündemindeki bir olaylarla ilgili olmaktadır. Ayrıca derginin resmi sitesi, http://www.kafadergi.com . Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki fiyat, tarih, sayı ve barkot bilgileri yer almaktadır. Dergide Sezen Aksu, Müjde Ar, Ataol Behramoğlu, Ertuğrul Özkök, Sunay Akın, İlber Ortaylı, Rıdvan Akar, Gülse Birsel, Can Yılmaz, Levent Erden, Umay Umay, Rasim Öztekin, Zafer Algöz, Armağan Çağlayan, İclal Aydın, Metin Uca, Hayko Bağdat, Zeki Kayahan Coşkun, Yaşar Günaçgün, Nihat Sırdar, İsmail Saymaz, Güçlü Mete, Ahmet Güneştekin, Kerimcan Kamal, Alen Markaryan, Başar Başaran, Ali Ece, Dilan Bozyel, Erhan Karadağ gibi çeşitli isimlerin yazıları yer almaktadır.
Bir kadın, ne zaman kendi sesini duyurmak için ayağa kalksa planlanmamış bile olsa tüm kadınlar için de ayağa kalmış olur.
Kafa Dergisi
Sayfa 2 - Maya Angelou
46 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Selam, muhitin parlak ve cilalı çocukları...

Ne yapıyoruz; bol bol okuyoruz, bol bol yazıyoruz!
Kafa dergisinin 47. sayısının incelemesini yapmaya çalışacağım, umarım dergi adına nice bilgilerden ve derlemelerden faydalanmanızı sağlayabilirim!

Evet, derginin kapağında bizi değerli usta Ara Güler karşılıyor ve bizlere ''Hüznün de resmi çekilir'' diyor!

Okuyuculardan gelen ''Kitabımın Son Cümlesi'' yazısından, çok beğendiğim alıntıları paylaşmak istiyorum:

- ''Belki de hayat, bizim sandığımız kadar keşmekeş değildi, belki tek ihtiyacımız olan geldiği gibi karşılamaktı her günü ve giderken arkasından teşekkür etmekti.''

-''Kemikleşen vücuduma göz gezdirip hayıflanıyorum.Her ite bir parça bölüştürmüş, kendime bir şey bırakmamışım.''

-''Acıyı duymayanın kuru bir daldan farkı yoktu.''

-''Ve ormanın karanlık ayazında, soluklarının izi kayboldu.''
Bütün okuyucuların kalemine sağlık!

3.sayfada bizi ünlü filozof ve kadın hakları savunucusu Beauvoir ve varoluşçu ünlü filozof Sartre ile ilgili düşünceleri karşılıyor : ''Sartre'la karşılaştığım zaman, her şeyi kazandığıma inanmıştım. Onun yanında benim kendimi gerçekleştirmem başarısızlığa uğrayamazdı. Şimdi kendi kendime şunu söylüyorum: ''Kurtuluşu bir başkasında görmek, yıkılmanın en güvenli yoludur.''

4.sayfada İlber hoca karşımıza çıkıyor ve ''Çanakkale'de Atatürk Yoktu'' diyenleri azarlıyor, Sultan Abdülhamit'in harf inkılabı düşüncesinin olup olmadığını aktarıyor, konular hakkında net bilgiler vermeyeyim ki, merak edip dergiyi okuyun! :)

Sonraki sayfa Mahir Ünsal Eriş'e ayrılmış : ''Veda Bahsi '' demiş ve ayrılığı, vedayı kendince tanımlamış ve birtakım örnekler vermiş, yazısını çok beğendiğim söylenemez ama kalemine sağlık diyorum.

Cem Güventürk'ün hayata, insana,felsefeye ve varoluşa dair tek kişi üzerinden verdiği karikatürize mesajlar harikaydı!

Başar Başaran, ''Maslak Özlemi '' demiş ve İstanbul'a yayılan özlemi, İstanbul'la anlatmış, yazısı fena değildi!

Akgün Akova'nın ''herkes istanbul ve hiç kimse'' şiirini çok ama çok ama çok beğendim!

Şebnem İşigüzel yazısında yine gençliğin en büyük toplumsal sorunlarından biri olan işsizlik meselesine temas etmiş ve işsizlerin duygu ve düşüncelerini öylesine iyi ifade edip kaleme aktarabilmiş ki...
Bir işsiz olarak,duygu ve düşüncelerim ancak bu denli iyi aktarabilinirdi dedim!

Cem Davran, ''son masal '' adında biraz deneme biraz öykü diyebileceğimiz keyifli bir yazı kaleme almış.

Marcus Graf, Kafa dergisinde sanırım ilk yazısıymış ama çok beğendim! Delacroix'in '' Halka Yol Gösteren Özgürlük'' resmine dair ''daimi devrim'' başlığıyla biz okuyuculara dolu dolu bir içerik sunmuş!

Nihat Sırdar, radyocu kafasıyla yine yollarda! Ama bu sefer pandemi dolayısıyla zihninde yaptığı bir seyahat bu!

Ayhan Sicimoğlu, Kanuni zamanındaki italyan büyükelçi,rönesans adamı Busbecq'in, mektup şeklindeki ilk seyahatname kabul edilen ''Türk Mektupları'' nda, Osmanlı Devleti ve Türkler için yazdıklarını ele almış!

Nermin Yıldırım,(bence iyi yazıyor) bu yazısında, genç bir garsonun zengin müşteriler üzerinden hayata bakış açısını bizlere aktarmış ama bence bizi bize iyi anlatmış!

Alper Canıgüz, Tdk'ya savaş açmış,polisiye roman yazmanın kurallarını incelikle, bir öğretmen edasıyla aktarmış ve artık Türkçedeki şapka kullanımı tartışmalarını önlemek için ateşkes teklif etmiş ! :)

Enis Batur yine öylesine bilgi yüklü yazılarından birisini önümüze koymuş ki, ileride onun kadar kültürlü ve ponçik bir dede olasım geldi! :)
Konu: ''başkasını,kendini okumak' ''
okumak,okumak,okumak,okumak!

Coşkun Aral, Ara Güler'le olan hatıralarını yazmış ve gerçekten duygulandım. Hatıraları anlatmayacağım ki dergiyi okuyun ! :)

Zafer Algöz, nostalji kafası demiş, Cüneyt Arkın'ı tafsilatıyla Alain Delon'la yarıştırmış!

Umay'ın yine şiir tadındaki yazıları; aşk, özlem,haret ve hayal kırıklığı doluydu!

Kaan Koç,'' Toplumsal Sözleşme'' üzerinden hukuksal haklarımızı anlatırken, toplumla sözleşmememiz gerektiğini öğütlüyor!

Yekta Kopan Oğuz Atay'ı ve onun ''Oyunlarla Yaşayanlar'' tiyatro oyununu anıyor.

Sunay Akın, Trabzonlu iki doktorun ki birisi profesyonel kaleci, Türkiye ve bilhassa Trabzon için,tarihe geçen fedakarlıklarından söz ediyor!

Buğra Gülsoy'un ikinci kitabı çıkıyor, adı ''ikinci kıyamet''
Buğra Gülsoy okumayı sevenlerin bilgisine....

Can Yılmaz yine duygusal
Bedia Ceylan Güzelce yine erdemliydi, bu sefer misafirperverdi!

Nilay Örnek, mimar Mehmet Bey'in ilkokul kömürlüğünden uluslararası konser salonlarına varan müthiş müzik gayretini anlattı.
Ama bu gayret kendi için değil, müziği seven gençler için yaptığı fedakarlıklardan oluşuyordu!

Zeki Kayahan Coşkun, '' sağlık çalışanlarıı, bilhassa doktorları durup dururken dövmeyin artık'' diyerek isyan etti!!

''Ben Kimim'' köşesinde George Orwell'in kısa yaşam öyküsü,
''edebiyatın gizli kahramanları '' köşesinde ünlü editör Selahattin Özpalabıyıklar'ın fotoğrafı ve röportajı bizleri karşıladı!

Son anda Sevim Burak canlı kanlı karşımızda durup bize öğüdünü verdi ve dergiyi kapattırdı!

''Asla sevmemiş ve sevilmemiş olmak...
Asıl tehlike budur!''
46 syf.
·2 günde·Puan vermedi
https://www.youtube.com/watch?v=epRSbYFfztE
''Bazen bana derler ki işte,''seni dinlediğimiz zaman tüylerimiz diken diken oluyor,ben kendi sesimi dinlediğim zaman tüylerim diken diken oluyor!'' HAHAHAHAHA!
(Selda Bağcan'ın her zamanki mütevaziliğiyle göz doldurduğu videolarından en popüler olanının linkini buraya bırakıyorum,incelemeyi okumadan önce izleyin derim,keyfiniz yerine gelsin! :)

Dergiye başlarken bizi özgün sesi,muhalif kişiliği,sevimli kıvırcık saçları ve içten gülüşüyle, Türkiye'nin hatta dünyanın sempatisini kazanmış,gerçek sanatçı ve ozan Selda Bağcan karşılıyor ve ''Ben Halkımın Kavgasıyım'' diyor!

Madrigal bizler için,dinleyebileceğimiz 15 şarkı listelemiş.15'ini de dinledim ve bayıldım.

1-WORDS,F.R.DAVID
2-BLINDING LIGHTS,THE WEEKEND
3-SEE YOU,DEPECHE MODE
4-TIEDUPRIGHTNOW,PARCELS
5-FOREVER YOUNG,ALPHAVILLE
6-IMAGINATION,FOSTER THE PEOPLE
7-I'M NEVER GONNA LET YOU DOWN AGAIN,BALTHAZAR
8-UNDER WRAPS,HER'S
9-SENİNLE,PALMİYELER
10-ELEPHANT,TAME IMPALA
11-PHANTASMAGORIA IN TWO,TIM BUCKLEY
12-FESTUS,MOR VE ÖTESİ
13-PARKING LOTS,PLUMS
14-I GOT YOU-MADDIE JAY
15-RARE CHANGES,MAYER HAWTHORNE

''Kitabımın ilk cümlesi''köşesinde,okuyuculardan beğendiğim yazılar gelmiş;
''Pencereni artık açsan diyorum,gökyüzü çok değişti.''
''Ruhumu bir koltuğun kenarına sıkıştırıp evden çıktım.Çünkü buraya alışmanın vakti gelmişti.''
''Annemin tül perdesini izinsiz oynatan rüzgarı tanımak için evden çıktım.''


Okuduktan sonra biraz sarsılıyoruz ama umutluyuz ya,hemen aydınlık yazılardan biri karşımıza çıkacak ve sütlü kahvemiz elimizde keyifle okuyacağız derken karşımıza Cemal'imiz çıkıyor ve ''Bugün Ne?'' diyip hüzne çağırıyor,baldıran zehri içiriyor.
''Eksikliğe mi alışmışım ne?Mutsuzluğa mı yoksa?'' diyor,sahi mutsuzluğa mı alıştık biz yoksa eksikliğe mi?

Nermin Yıldırım,mutlu yıllar dilekleri sunarken; ''İtikatlarımız kadar ölü,itirazlarımız kadar cılız yaşıyoruz.Şimdiki zamanın adını beklemek koymuşlar''diyerek hepimizin sesi oluyor ve benim gibi hayatın anlamını hep ''gitmek'' koymuş adamlarla birlikte düşünüyor.
''Uzaklardan düdüğünü öttüre öttüre bir şilep geçiyor.Yılın sonunda,gecenin sonunda,bu şilep nereye gidiyor diye düşünüyorum.Sahi,gidebilseydim,ben nereye gitmek isterdim?''
Sen söyle okuyucu,sen nereye gitmek isterdin?
sen söyle Furkan,sen nereye gitmek isterdin?

Başar Başaran,uzaklara ve aşka çağrılarda bulunuyor.
Aşk diyor,biteviye bir matlaşma getiriyor insana.Yaşlı gözü vardır ya,öyle'' ve uzaklara ahsretini dile getirirken ekliyor,''pasaportumu özledim''

Marcus Graf, ''modern yaşamın neşesi ve acısı'' na dair can alıcı tespitlerinin olduğu müthiş metinlerinden birini daha önümüze küfür niyetine koyuyor: ''Muhteşem popüler kültürümüzün hiçbir eğlenceli dikkat dağıtıcısının,boşluk hissimizi yok edemeyeceği ortaya çıktı!''
Boşluktayım,boşluktayız sayın okuyucu,bırak neşeyi!

Yekta Kopan,yeni yıl dileklerini ölçüden uzaklaşmadan,''ilk sayfanın uğuruna,yeni bir yaşın heyecanına,yeni bir yılın değiştirme gücüne kapılmadan,hayatın kendisine inanmak iyidir.''diyerek bizleri ikaz ediyor!

Zeki Kayahan Coşkun,''herkesin çipi kendine'' derken hem mistik ruhlara teknik direktörlük yapıyor,hem de kendini önemli zanneden ve aşının içinde çip var diyen cahillere Cem Yılmaz nüktedanlığında saldırıyor!

Gökhan Çınar,yine bana dair,yine benden,yine her hassas ruhtan ve hislerden bahsediyor.
Bana diyor ki,Furkan,bilader ''hissetmemek gibi bir his benimki.Zamanla hafiflemiyor.Zamanla ağırlaşmıyor da.Zaman sadece akıp gidiyor yanımdan.''Tıpkı senin hislerin gibi!''

Sunay Akın yine bildiğimiz Sunay Akın!
Bilgi vermeye doyamıyor.Konu Operatör Cemil.Hani şu Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nin Cemil Topuzlu'su.
Hikayesiyse maalesef konser tadında değil!

Mahir Ünsal Eriş,''İhtiyarlık Bahsi''nden söz ediyor,bizim gibi yaşı 25 ruhu 70 çocuklara ''bende yaşlandım çocuklar,gelin bir kaybedenler takımı kuralım'' diyor.

İsmail Saymaz ilk defa çok gerekli bir yazı yazıyor.Konu,rakıya gelen zamlar!
Çok önemliydi bu! Eyvallah İsmail!
Yakın zamanda Cübbeli Ahmet'le bu konuda kapışmanı bekliyorum!

Akgün Akova,Gülten Akın'ın şiirini tamamlıyor,kendi şiiriyle annemizin şiirini birleştiriyor ve ''gülten akın uyandığında'' diyor,keşke uyansa!

Nilay Örnek,bu yazısında da suya sabuna dokunuyor ve itirazım var diyerek haykırıyor;''derin yoksulluk hemen yanı başımızda!''
Aynen öyle! DERİN YOKSULLUK HEMEN YANI BAŞIMIZDA

Umay,''kağıtla bembeyaz duvara öyle bir kir bırakıyor ki!''
diyeceksiniz,''Furkan,bembeyaz kağıt bembeyaz duvara ne eder?'' Umay isterse olur!

Şebnem İşigüzel,''gökyüzündeki en yalnız yıldız'' olurken, bizleri de evine davet etmeyi ihmal etmiyor!

Ve dergide okuma serüvenimiz sona ererken Oktay Rıfat sesleniyor: ''Sen gelince ben mutluluk ülkesiyim!''
Bana söylemediği muhakkak!
ya da bize!
o kendi göğünde kendi yıldızını bulmuş belli ki?
Peki ya biz?
Ben artık kimse gelince bir mutluluk ülkesi olmuyorum,kimse zaten gerçekten gelmiyor!
Umarım sizin gelenleriniz,masal dünyasının en sevilesi kahramanları olsun...
Keyifli okumalar...
64 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Alır almaz bitti. Keyifle okudum çok güzel bir sayı olmuş. Özellikle İlber Ortaylı'nın Atatürk'ün sanatsal bakışını anlattığı yazı derginin en güzel iki sayfasıdı. Sırf o yazı için bile alınması gereken bir sayı.
71 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Gittikçe güzelleşen bir dergi. ilk sayısından itibaren elimden geldiğince kaçırmamaya çalışıyorum. çok etkilendiğim yazılar vardı bu ay da. çok farklı konulara dikkat çekiyorlar en sevdiğim yönü bu. Böyle dergilerin olması umut verici.
55 syf.
·1 günde·6/10 puan
Kafa dergisinin okuduğum ilk sayısıydı. Tasarım olarak Yiğidim, Aslanım Uğur Mumcu'nun kapak yapıldığı bir dergiyi almamak benim için zor olmadı. İçerik olarak ise; Şebnem İşigüzel, Candaş Tolga Işık, Özgür Amed, Sunay Akın, Gökhan Çınar,
Uğur Meleke, Zeynep Miraç, Sedat Ergin, Enis Batur, Cem Davran, Zafer Algöz, Bedia Ceyhan Güzelce ve Kerimcan Kamal'ın yazılarını beğendim. Bu da derginin üçte birini oluşturuyor. Ne çok kötü ne çok iyi, ikisinin ortasında bir dergi sayısı.
71 syf.
·1 günde·9/10 puan
Her sayfasında farklı bir konu, farklı bir güzellik. Bence okunması gereken dergilerin başında yer alıyor. Önerebileceğim dergilerden birisi, okuyun pişman olmazsınız.
71 syf.
·3 günde
"Seni tanımadan önce ağaçların çiçek açtığı ve yaprak döktüğü mevsimleri hep kaçırırdım."... Oğuz Atay

Bu ay ki sayının kapak konusu "Oğuz Atay" edebiyatın değerli eserlerini üreten bir edebiyat mimarını daha yakından tanımak, eserlerindeki arka planı görmek ve yaşamındaki önemli dönüm noktaları hakkında bilgi alınması açısından güzel bir yazı olmuş.
Şükrü Erbaş'ın şiirlerinden istifade edebileceksiniz özellikle bir alıntısını paylaşmak istiyorum."Dokunaklı bir yağmura
Gökyüzü çiziyorum, ince ve derin.."
Ayrıca İlber hocanın yazılarını ve Sema Kaygusuz,Meral Işık,Bedia Ceylan Güzelce yazılarını okumak ayrı bir keyifti..

İyi okumalar...
250 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kafa dergisinin bu ayını değerlendirdiğimde öncelikle
#bircumleolsam köşesine bayıldım.
Her insanın içinde iyi ve kötü yan yana durur.Hangisini beslersen o galip gelir.
Huzursuzluk-Zülfü Livaneli
"Neden ben?"diye sordum Tanrı'ya
Bir şey söylemedi.
Güldüm ve yıldızları izledim.
Yaşamak güzeldi...
Hiç Kimse Sıradan Değildir-Markus Zusak
Bana sorarsan kütüphaneye dön,yani kitap ol,aydınlan ve aydınlat
Bu Ülke,Cemil Meriç
Donuk bir yaşamın bütün günlerinde ,zaman bizi alıp götürür.Ama bir gün gelir,bu kez de bizim zamanı taşımamız gerekir.
Dilek Erleten,Metin Uca,Alper Canıgüz ve Umay'ın yazısı şahaneydi.
Cem Davran ve Ataol Behramoğlu'nun sanat yazıları aydınlattı.
İbrahim Büyükak yine güldürdü.
Gökhan Dağıstanlı ile yine sevda üzerine konuştuk.
Bu ay yine Kafa dergisi okunmaya değer.
71 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bana kalırsa bu ve bunun gibi dergiler arada bir alınmalı, okunmalı. Görüntüsü bile insanin içini ısıtıyor. Her sayfasında farklı konular, farklı yazarlar var. Öyle oturup bir günde bitireyim derdi olabilecek dergiler değil. Ara sıra alınıp sayfalari karıştırılmalı. Dergiyi kuranlari, dergide çalışanları tebrik ediyorum zira bizim bunlara ihtiyacımız var. Gelecekte çok değerlenecek bu dergiler. Çocuğunuza, bak, zamanında biz bu dergileri okurduk demenin huzuru oluşuyor insanda. Biriktirip geleceğe aktarmak.. Tıpkı kuruculuğunu Yaşar Nabi Nayır'in yaptığı Varlık dergisi gibi. Su an elimde 5 tane Varlık dergisi var ve gözüm gibi koruyorum ve biliyirum ki bu güzel dergiler de yeri gelecek bu konumda olacaktır.
Keyifli okumalar :)
40 syf.
·757 günde·Beğendi·Puan vermedi
“Saklanacak bir yerimiz de yok düşün.Camdan bir evdi.Konu komşuya,eşe dosta sergileniyorduk vitrinimizde.Bir kırılıp bir yapışıyorduk ele güne karşı.Tam ağlayacağız biri geçiyordu önümüzden.Hemen gülümsüyorduk.”

Yazarın biyografisi

Adı:
Kafa Dergisi
Unvan:
Aylık Edebiyat Dergisi
Doğum:
1 Eylül 2014
KAFA Dergi, Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yayınlanan aylık edebiyat dergisi. Dergi her ayın ilk haftası tüm Türkiye ve KKTC'de yayınlanır. Gazeteci ve yazar Candaş Tolga Işık tarafından çıkartılmıştır. Dergi 1 Eylül 2014'te yayın hayatına başlamıştır. İnternet sitesi yayın hayatına dergiyle birlikte başlamıştır. Şubat 2016 itibarıyla Türkiye'nin en çok satan edebiyat dergisi olmuştur.

Derginin logosunda sadece KAFA ismi yer almaktadır. Genellikle kapakta Türkiye'nin önemli yazarları ve ülke gündemindeki bir olaylarla ilgili olmaktadır. Ayrıca derginin resmi sitesi, http://www.kafadergi.com . Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki fiyat, tarih, sayı ve barkot bilgileri yer almaktadır. Dergide Sezen Aksu, Müjde Ar, Ataol Behramoğlu, Ertuğrul Özkök, Sunay Akın, İlber Ortaylı, Rıdvan Akar, Gülse Birsel, Can Yılmaz, Levent Erden, Umay Umay, Rasim Öztekin, Zafer Algöz, Armağan Çağlayan, İclal Aydın, Metin Uca, Hayko Bağdat, Zeki Kayahan Coşkun, Yaşar Günaçgün, Nihat Sırdar, İsmail Saymaz, Güçlü Mete, Ahmet Güneştekin, Kerimcan Kamal, Alen Markaryan, Başar Başaran, Ali Ece, Dilan Bozyel, Erhan Karadağ gibi çeşitli isimlerin yazıları yer almaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 1.748 okur beğendi.
  • 7,5bin okur okudu.
  • 194 okur okuyor.
  • 1.467 okur okuyacak.
  • 31 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları