Kamil Turhan

Kamil Turhan

Yazar
7.3/10
15 Kişi
·
38
Okunma
·
1
Beğeni
·
1.671
Gösterim
Adı:
Kamil Turhan
Unvan:
Yazar
Doğum:
Şanlıurfa Siverek, 1935
Ölüm:
2007
Kamil Turan, 1935 yılında Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde doğdu. Saint George Avusturya Koleji'ni bitirdikten sonra Paris Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğrenimine devam eden Turan, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde yüksek lisans yaptı. 1974 yılında doçentliğe yükselen Turan, 1979 profesörlük unvanını aldı.

Turan, Şeker-İş Sendikası Eğitim ve Araştırma Müdürü, Akademi Başkan Yardımcılığı, TRT Yönetim Kurulu Üyeliği, Kredi Yurtlar Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği, Yüksek Hakem Kurulu Üyeliği (YÖK Temsilcisi olarak), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Arabulucuları Seçme Komitesi Üyeliği görevlerinde bulundu.

1982-2000 yılları arasında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanlığı, 1982-1986 yılları arasında Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, 1993'te Gazi Üniversitesi Karadeniz Ülkeleri Türk Cumhuriyetleri ve Balkanlar Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Uygulama Merkezi Merkez Başkanlığı yapan Turan, 2000'de Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı yaptı.

İngilizce, Fransızca ve Almanca bilen Prof. Dr. Turan'ın, 40 adet bilimsel yayını ve 17 adet basılmış kitabı bulunuyor.
"İslâm'ın yayılması ve Müslüman olmayanlara öğretilmesi faaliyetleri kat'i surette men olunacak.
İSLAM'IN YALNIZ ARAPLARIN DİNİ OLDUĞU FİKRİ YAYILACAK!"
"II. ABDÜLHAMİD'İN TAHTTAN İNDİRİLMESİNDEN SONRA TEŞKİLATÂ AİT OLAN YÜZBİNLERCE RAPOR (JURNAL) SARAYDAN ALINARAK YAKILMIŞTIR..."
İç ve dış olaylar, Sultan Abdülhamid'i Yıldız İstihbarat Teşkilatı'nı kurmaya sevketmiştir.
"Müslüman çocuklarına da kendi ecdatlarının cahil olduklarını aşılayacağız.
***
İslam'ın, kadına hakaret ettiğiniyayacağız. Feminizmi savunacağız.
***
Müslümanların arasında, ırkçılık ve milliyetçiliği körükleyecek ve onların dikkatlerini, İslamiyet'ten önceki kahramanlıklarına çekeceksiniz.
...."
Beşiklerimiz vardır, mezarlarımız vardır ve Yahudi kalbinin nasıl da mezarına gönülden bağlı olduğunu tek başımıza biliriz. Bizim olan beşiklerimizi yanımızda taşırız; onlar geleceğimizi korurlar, şenlendirirler ve gülümsetirler.
‘Yabancı’nın kim olduğuna çoğunluk karar verir. Bu, ve insanlar arasındaki ilişkiler hakkında her şey bir güç meselesidir.
223 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap gerçek anlamda okunmaya değer olduğunu düşündüğüm kitaplar arasına giren Prf. Dr. Turhan'ın güzel kitaplarından biri.
İngilizlerin; İngiliz istihbaratından , derin ve asırlık oyunlarından , kendi davaları uğruna yaptıkları projeler ve bu projelere hayat veren Hempher, E.C Noel, Lawrance, Walsingham, Leachman, Gertrude Bell, Wasmuss... ve daha niceleri... Adı geçen geçmeyen bir çok casusun oyunlarını ele almış bu kitapta, gerileyip çöküş yaşadığı "Hasta Adam" olarak nitelendirilen Osmanlı Devleti'nin iç ve dış savaşların kaynağını apaçık belirtmiş. Özellikle tarihle ilgilenen kimselerin Osmanlı Devleti'nde, sonlarına doğru yaşanan çalkantıların sebebini bu kitabı okuduktan sonra daha iyi anlayıp kavrayacaklarını düşünüyorum. Osmanlının iç savaşlarından, yönetimdeki başarısızlıkları, yaşanılan yangınlar, uğradıkları zararlar..vs daha niceleri. Yahudilerin kirli oyunları ve emelleri bu emelleri doğrultusunda kullandıkları casusları (özellikle zamanında yahudi politikasında çekici kızları Türk Askerlerine karşı kullanmışlardır.) Osmanlı'da ve Arap Dünyasını birbirine karıştırıp düşman edip müslümanları yok etme çabaları...
Kitapta okadar faydalı bilgiler var ki bişeyler hakkında aydınlatıp bilgi verme çabaları var ki sayfaları çevirdikçe dahada heyecanlanıp birçok cümlenin altını çizerek araştırarak üzerinde durarak ilerledim. Diğer kitaplarda olduğu gibi okuyup geçmek yerine ince eleyip sık dokumaya özen gösterdim. Bi yandan İslamiyeti yıkma çabaları bi yandan Osmanlı'yı, Türkler'i yıkma yok etme çabaları bi yandan mezhepler arası çatışmalara sebebiyet veren fitne tohumları derken kitapta Osmanlı Devleti adına emek ve uğraş veren Teşkilatı Mahsusa'dan ve Teşkilatı Mahsusa'da yer alan Zenci Musa'nın kahramanlıkları ile Kuşçubaşı Eşref'in istihbarattaki faaliyetleri ve kahramanlıkları ele alınmış.
Okadar çok boşlamayan bi kitaptı ki incelemeyi sayfa sayfa ele alsam bi romanda ben yazarım...
MİT'in gelişim tarihi ve oluşumunude ele alan yazar CIA hakkında da bilgiler vermiş. Üzerimize kullanılan casusluk Aletleri Casusluk politikaları ve başarı operasyonları derken, Soğuk savaş zamanında yürütülen casusluk faaliyetleri ile dış güçlerin Türk İslam Dünyasına karşı oluşturduğu ittifaklar ve yürüttükleri ekonomik operasyonlar da kitapta ele alınmış...
Profesör 223 sayfalık kitaba dolu dolu bilgileri sığdırmayı başarmış.
Genel olarak kitap hakkında bilgi vermekten çok açıklamak isteyeceğim bir nokta var ki bu kitapla birlikte Türk-İslam aşkım bir kez daha körüklendi...
Tek kelimeyle muhteşem bir kitaptı.
Kitapı okuyanların olaylara bakış açısı değişecek modern ve bilim dönemde putlaştırdığımız bir çok putu kendi beyninde devirceğine inanıyorum ve şunu da eklemeliyim ki bizim üzerimizde dönen oyunlar içimizdeki adamlar tarafından değil İngiliz, Yahudi güçlerin yıllarca, asırlarca pes etmeden şaşmadan yetiştirip aramıza yerleştirdikleri misyonerler tarafından oynandığı ve sanki bizim içimizden bizim tarafından oynanıyormuş gibi gösterdiklerinin bilinmesi gerektiğini özellikle belirtiyorum.... ve bu kitabın mutlaka okunmasını tavsiye ediyorum...!
297 syf.
·37 günde·9/10
Abdullah Çatlı.... Bu ülke için birçok fedakarlık yapmış, birçok zorluğa göğüs germiş bir yiğit. Kitapta da bahsedildiği üzere çoğumuzun düşündüklerini o yaptı.

Kitap ise yaptıklarından çok ölümünden bahsetmiş. Ölümündeki gizem üzerine düşmüş. Bu yüzden 10 değil, 9 verdim.
276 syf.
·8 günde·10/10
Dünya Hakimiyetine Giden Yol


Kitap, yahudilerin sahip olduğun dünyevi hakimiyetten ve güçten nasıl pay aldığını, nasıl geliştiğini oluştuğunu konu alıyor.

Düşünen akıl, gelişir.
Gelişen akıl, olgunlaşır.

—Muamma

İsrail’in Ortadoğu’daki konumu bunu gerektiren faktörler bunun etkileri, bunun neden ve sonuçlarını ele alıyoruz...

Kendi kendinin patronu, İsrail!

Theodor Herzl
Yahudiler eğer gerçekten isterlerse vatanlarına kavuşacaklardır.

İsrail istediğini alır, yaptırır. Böyle güçlü bir potansiyele sahip ve mevkide bulunan, yahudi şirketleriyle bilindik üzere Dünya Hakimiyetine ev sahipliği yapmaktadır.

Theodor Herzl
Dünya hürriyetimizle özgürlüğüne kavuşacak, büyüklüğümüzle ihtişamlı olacak, zenginliğimizle refaha erecektir. Kendimiz için denediğimiz her şey, bütün insanlık için yararlı olacaktır

Paranın kontrolünü ellerinde tutarak, muazzam ötesi güce ve hüküm kabiliyetine erişen İsrail!
Paranın yegane sahibidir...


İsrail’in bu kadar azimli ve bu azimle güçlü olmasının tek nedeni “bütün toplumlardan dışlanmış ve itilmiş olmasıdır,” bu bir hırs meselesidir, İsrail istediğine erişmede önündeki bütün engelleri kaldırmaktadır, yegane güç, kuvvet ve irade sahibi İsrail!

Anti-Semitizmin hastalığını tedavi edemeyiz. Ya da nedenleri ortadan kaldırılmadığı sürece onu öldüremeyiz de.

Anti-Semitizmin Sonuçları;
Düşmanlarımız, tarihte de tekrar tekrar olduğu gibi, bizim rızamız olmadan bizi tek tek birey yaptılar. Üzüntümüz bizi birbirimize bağladı ve böylece aniden gücümüzü keşfediverdik.

Biz namuslu gariban müminler doğar doğmaz +1 düşman edindik... geçmiş olsun.

Dünyanın bir parçasının üzerinde egemenliği bize bahşedilen ve bir ulusun ihtiyaçlarını karşılayacak kadar geniş olan topraklardan çıkarıldık; biz de dünyanın geri kalanını kendimiz için yönetelim ya da aynı genişlikte ve yeterlilikte başka topraklar bulalım!

Paranın getirdiği güç, körü körüne bir güçtür.

Bizimle gelmeyecek kişi arkada kalır, kalmalı...
283 syf.
·3 günde·7/10
Çakıcı'nın kim olduğu ve nasıl bir gençlik yaşadığı falan bilgiler bekliyorsunuz ama direk telefon konuşmaları ile başlayan. Dönemindeki siyasetçilerin derin devlet ile nasıl işbirliği yaptığının, bankaların nasıl hortumlandığının, mafyanın ne kadar pervasızca işler işlediğinin anlatıldığı bir kitap olmuş. Erol Evcil ve Çakıcı arasındaki karşılıklı diyaloglar şeklinde kitabın yarısı. Yüzeysel bilgilerle fazla detaya girmeden yine de hakkını vereyim de bilgi ucundan da olsa veriyor. Akşener ailesinin geçmişi hakkında birazcık bahsediyor. Bursa şehrinin mafya şehri olarak gösterilmesi de çok ilginçti. Ucundan Çakıcı'yı tanımak isterseniz bence güzel. O zamanın bankalarının nasıl tehtit ve şantajla alındığını anlatan bir eser. Ama Çakıcı'ya duyulan saygı ise gerçekten muazzam...
297 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Medyanın insanlara yanlış tanıttığı kahramanlardan biri daha.
28 başarılı eylemle, terör örgütü ASALA'yı bitiren, ömrünü vatanına hizmete adamış bir yiğit...
"Abdullah Çatlı"
276 syf.
·47 günde·8/10
19. yüzyılın başlarında yazılmış Theodor Herzl'in kitabından ve Henry Ford'un kitabından alıntılar yaparak, aynı zamanda yahudi protokollerini de içeren bir kitap. Yahudi sorununun anlaşılmasını ve buna yönelik çözümleri ele alıyor.
283 syf.
·7 günde·7/10
Kitapta yaşadıkları, yaptıkları, başından gelenler verilmiş fakat telefon konuşmalarına çok fazla yer verilmiş. Hakkında verilen bilgiler de kısıtlı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Kamil Turhan
Unvan:
Yazar
Doğum:
Şanlıurfa Siverek, 1935
Ölüm:
2007
Kamil Turan, 1935 yılında Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde doğdu. Saint George Avusturya Koleji'ni bitirdikten sonra Paris Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğrenimine devam eden Turan, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde yüksek lisans yaptı. 1974 yılında doçentliğe yükselen Turan, 1979 profesörlük unvanını aldı.

Turan, Şeker-İş Sendikası Eğitim ve Araştırma Müdürü, Akademi Başkan Yardımcılığı, TRT Yönetim Kurulu Üyeliği, Kredi Yurtlar Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği, Yüksek Hakem Kurulu Üyeliği (YÖK Temsilcisi olarak), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Arabulucuları Seçme Komitesi Üyeliği görevlerinde bulundu.

1982-2000 yılları arasında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanlığı, 1982-1986 yılları arasında Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, 1993'te Gazi Üniversitesi Karadeniz Ülkeleri Türk Cumhuriyetleri ve Balkanlar Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Uygulama Merkezi Merkez Başkanlığı yapan Turan, 2000'de Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı yaptı.

İngilizce, Fransızca ve Almanca bilen Prof. Dr. Turan'ın, 40 adet bilimsel yayını ve 17 adet basılmış kitabı bulunuyor.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 38 okur okudu.
  • 26 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.