Katrine Marçal

Katrine Marçal

Yazar
8.0/10
2 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
7
Gösterim
Adı:
Katrine Marçal
Doğum:
Lund, İsveç, 24 Ekim 1983
Kadınların düşük ücretlerle çalıştırıldığı, çalışma koşullarının berbat olduğu ve ücretsiz işlerin neredeyse tamamını yaptığı, aynı zamanda bu ücretsiz işlerin büyümede bir anlam ifade etmediğinin düşünüldüğü ya da ekonomik performans ölçümünde kullanılan istatistiklere dahil edilmediği bir dünyada, cinsiyet fark eder.
Ortak noktamız bedenle başlar. Üşüdüğümüzde titreriz, koştuğumuzda terleriz, orgazm olurken çığlık atarız, çocuk doğururken çığlık atarız. Başka insanlara beden aracılığıyla ulaşırız. Şu iktisadi birey, işte böyle bir bedeni yok ediyor. Yokmuş gibi davranıyor. Bedeni dışarıdan, sanki bir yabancı sermayeymiş gibi inceliyoruz.
Ve yalnızız.
Zayıflıktan kaçmak yerine bunun insan olmanın bir parçası olduğunu itiraf edebiliriz. Ortak yanlarımızın bedenle başladığını ve bunun önemli olduğunu. Duyguları aklın karşıtıymış gibi tercüme etmek yerine insanın kararlarını gerçekten nasıl verdiğiyle ilgilenebiliriz. Bütün insanları bir ve aynı soyut bilince indirgemek yerine farklılığı kabul edebiliriz. İlişkilerimizin rekabete indirgenmesi gerekmiyor. Doğanın düşman karşı taraf olarak konumlanması gerekmiyor. Bütünün, parçaların toplamından daha büyük olduğunu kabul edebiliriz. Dünyanın bir makine yahut mekanik bir performans olmadığını. O zaman şu iktisadi bireyi üzerimizden atabiliriz. Umutsuzluğun çok çığlığı var. Ama bunun onlardan biri olması gerekmez. Bu yolculuğun hedefi değişebilir. Dünyaya sahip olma çabasından vazgeçebiliriz, evimiz gibi hissetmeye çalışabiliriz.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Katrine Marçal
Doğum:
Lund, İsveç, 24 Ekim 1983

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.