Kelly Link

Kelly Link

Yazar
6.0/10
1 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
398
Gösterim
Adı:
Kelly Link
Unvan:
Yazar, editör
Doğum:
Miami, Florida, ABD, 19 Temmuz 1969
Locus, Hugo, Nebula, Bram Stoker, World Fantasy, O. Henry, Shirley Jackson ödülleri sahibi yazardır.
Ölüysen çimenler daha yeşildir
Mezarının üzerinde, daha heveslidir rüzgar. Gözlerin içeri kaçar, çürür etin.
Alışırsın yavaşlığa, gecikmeler beklersin.
Kızı hiç bulamadı ama hala onu arayarak dışarı çıkıyor. Karışı, evlendiği kadın, dünyanın en güzel gülüşüne sahip ama ayakları çok büyük.
480 syf.
·Puan vermedi
Ray Bradbury… Bu ismi duyduğunuzda gözünüzün önünde neler canlanıyor? Usta bir nakkaşın elleriyle beyninizin kıvrımlarına işlenmiş o hareketli resimlerde hangi öyküler oynamaya başlıyor? Distopik bir gelecekte, mekanik bir tazıyla sıradan bir adam arasında yaşanan nefes kesici kovalamaca sahnesini mi görüyorsunuz? Yoksa Cadılar Bayramı’nı çılgınca kutlayan; kurtadamlar, vampirler ve ucubelerden oluşan bir canavarlar ailesini mi? Belki de Mars’a doğru yol alan nefes kesici uzay gemileri geliyordur aklınıza.

Hayır, bunlar değil. Ray Bradbury’yi bize sevdiren etmenler yalnızca bunlardan ibaret değil. Doğru, o her şeyden önce bir bilimkurgu yazarıydı. Hikâyelerinde her türlü tuhaflığa, akıl almaz olaylara, maceraya ve gizeme yer verirdi. Ancak onu bu türün diğer ustalarından ayıran çok önemli bazı özellikleri vardı. Şiirsel anlatımı bunlardan biriydi; insanların yaşadığı maceraları değil, macerayı yaşayan insanları anlatması ise ikincisi.

Evet, Fahrenheit 451’in konusu kitapların yakılması, en heyecanlı kısmıysa o unutulmaz kovalamaca sahnesi olabilir; fakat hepsinin merkezinde olan esas şey Montag’in duygu ve düşünceleridir. Eve Dönüş’ün sayfaları boyunca en çılgın hayallerimizin bile ötesine geçen bin bir çeşit yaratıkla dans ettiğimiz de doğrudur, ama asıl konu küçük Timothy’nin hissettikleri ve kabul görme arzusudur. Mars Yıllıkları’nın özü ise en iyi, üstadın kendi sözleriyle açıklanabilir belki de: “Biz Dünyalılar, büyük ve güzel şeyleri yıkmak konusunda hünerliyizdir.” Bradbury her zaman hikâyelerinin odak noktasına karakterlerinin neşelerini, üzüntülerini, endişelerini, hırslarını ve de korkularını yerleştirirdi.

M. İhsan Tatari

İncelemenin tamamı: https://kayiprihtim.com/...-maresaline-ovguler/
272 syf.
·Puan vermedi
Tuhaf Şeyler Oluyor, Kelly Link’in 2001’de yayımladığı ve geçtiğimiz sene Aylak Kitap tarafından dilimize kazandırılan bir öykü kitabı.

Evet, işin zor kısmını yaptım. Bir giriş cümlesi yazdım, öyleyse devamı çorap söküğü gibi gelmeli. Yazmak konusunda tavsiye veren pek çok ukalanın da söylediği gibi, başlarsanız gerisi gelir.

Fakat bazen istisnalar olur. Öyle ki bu istisnalar size istisnanın tanımını baştan yaptırır. Günde yüzlerce sayfa, ayda onlarca kitap bitiren birisi değilim. Elimden geldiğince öykü okumaya çalışırım. Hikâye üzerine düşünmeyi severim. Bazen çok deneysel öyküler gelir, bazen öyle postmoderndir(?) ki işler neden o şekilde gelişti, hiç anlamam. Alt metinler, üst metinler ve metinlerarasılık çarkları arasında çiğnenirken öyküyü yakalamaya çalışırım.

Bazen öykü hemen oradadır. Uzansanız yetişecek gibisinizdir. Üstü biraz puslu, etrafı biraz dağınık, kimlikler biraz evde kalmış gibidir. Gözlerinizi kısıp dikkatle bakmanız gerekir. Orada olduğunu bir kere sezmişsinizdir. Bir şekilde ona ulaşmayı başarırsanız kesinlikle memnun olacaksınızdır. Odaklanmanız gerekir.

Onur Selamet

İncelemenin tamamı: https://kayiprihtim.com/...tuhaf-seyler-oluyor/

Yazarın biyografisi

Adı:
Kelly Link
Unvan:
Yazar, editör
Doğum:
Miami, Florida, ABD, 19 Temmuz 1969
Locus, Hugo, Nebula, Bram Stoker, World Fantasy, O. Henry, Shirley Jackson ödülleri sahibi yazardır.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 13 okur okuyacak.