Kemal Erkan

Kemal Erkan

YazarEditör
8.9/10
20 Kişi
·
46
Okunma
·
1
Beğeni
·
549
Gösterim
Adı:
Kemal Erkan
Unvan:
Derleyici, Yazar
İtilaf güçleri ve özellikle İngilizler adına gizliden gizliye beslenen onca emek, peşinden koşulan onca hülya, vatan sevgisi imanından gelen bir milletin çelikten iradesine çarpmış ve paramparça oluvermişti. Şairin de dediği gibi, bugün bilmeden gidip bastığımız o toprak bir devrin battığı yer! Bir vatanın kalbi atıyor orada hâlâ!
Çanakkale Muharebeleri, Osmanlı askerlerinin direnme gücünün, fedakarlık ruhunun, iman-vatan ve millet muhabbetinin âbideleşen bir timsali olmuştur.
Çanakkale Muharebeleri acaba Avrupa kamuoyu tarafından nasıl değerlendirilmişti? Bizim penceremizden bakıldığında son birkaç yıldır yaşanan yokluk ve sıkıntıları unutturan, dökülen kanı ve acıyan yarayı hafifleten küçük bir teselli idi belki. Ama Batı'nın gözüyle"gaf" üstüne gaf yapılan, ele yüze bulaştırılan ve akamete uğrayan hazin bir maceraydı.
Esasen Osmanlı Devleti, kurulduğu günden bilitibar yaptığı savaşlarda, " savaş suçu" sayılabilecek hiçbir harekette bulunmamış, bilakis, kendisine silah çekmeyenlere yahut esirlere daima insanca muamele etmiş, İslam' ın icabına hep sadık kalmıştır.
"Çanakkale'de meçhul Türk askerinin ahlakî meziyetleri, düşmanın en büyük çaptaki ağır toplarına galebe çalmış ve tarih sayfalarına geçen şöhretli ve şerefli bir misal olmuştur."
127 syf.
·Beğendi·8/10
Tiryaki Hasan paşa'nın Allah yolunda yaşayan 9.000 Askeri ile, 100.000 düşman askerini zekası ile nasıl yendiğini hatta tabiri caizse rezil ettiğini anlatan bir eser. Bir asker kaleminden çıktığı da çok belli oluyor.

Bu kitabı varsa eğer kardeşlerinizle okuyun. Aklın ne kadar önemli olduğunu, zaferin Allah'in dilemesi ile geldiğini, bulunduğunuz konumun zafer için ne kadar uzak olduğu çok önemli olmadığını görecek ve tefekkür edeceksiniz. 8/10

-Kırdığım iki puan bu eserin kötü olduğunu kesinlikle neden değildir. Sadece ben özel ilgim olan imgesel anlatımı ne okusam ararım, fazla yoktu. Kitap biraz daha kurgu roman tarzında (Beyazıt Akman) yazılıp ortaya inanılmaz bir şaheser de çıkabilirdi. Bu yüzden 2 puan kırdım. Lakin kitap herkes tarafından mutlaka okunmalı ve azların nasıl çoklara galip geldiğini görmeli.

Ruhun şad olsun Hasan Paşam.
432 syf.
·53 günde·Beğendi·10/10
1915 - 1918 yılları arasında yayınlanan mecmuadır. Harp yıllarını anlatan önemli bilgiler bulunmaktadır. Özellikle fotoğraf yönünden oldukça zengin içeriklidir.
110 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10
Sayfa sayısı azaltılarak, kitaba olan ilgi arttırılabilir. Yazı puntosu çok büyük zira. Olayların bu kadar detaylı anlatılması çok güzel ama. İnsan hayran olmadan edemiyor

Yazarın biyografisi

Adı:
Kemal Erkan
Unvan:
Derleyici, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 46 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 28 okur okuyacak.