Kemal Göde

Kemal Göde

Yazar
8.0/10
2 Kişi
·
8
Okunma
·
0
Beğeni
·
17
Gösterim
Adı:
Kemal Göde
Unvan:
Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
164 syf.
·4 günde·8/10
Halil Edhem büyük münevverlerimizden biridir. Türkiye'de müzecilik ve arkeolojinin kurucusu olarak bilinen Osman Hamdi Bey'in kardeşidir. Kendisi hem fen hem de sosyal bilimler olmak üzere kapsamlı bir eğitim almıştır. Bu eserinde Selçuklulardan Osmanlılara kadar Kayseri Şehri'ni anıtları ve abideleri üzerinden değerlendirmiş ve dönemin tarihi panaromasını ortaya çıkarmıştır. Kitap şehir tarihçiliğimiz için ilk örneklerden biridir. Bu sebeple önemli bir eserdir. Eski bir eser olması sebebiyle bazı hatalar gözümüze çarpasa da eserin kıymetini düşürmemektedir. Şehirlerinin tarihini merak eden Kayserliler ve Osmanlı öncesi Türk tarihini merak edenler eseri okuyabilir.
74 syf.
·5 günde
Eratna beyliğinin ismini hepimiz biliriz.Ancak bu beyliği kuranlar kimdir necidir çoğumuzun bir malumatı olmamıştır.Bu eser beyliğin kurucusu Alaeddin Eratna hakkında bilgi veren kısıtlı sayıdaki kitaplardan biridir.O açıdan önemlidir.Eratna İlhanlıların Anadolu'ya getirdiği Uygur Türklerinden olup ismi Sanskritçe'de ve Uygur lehçesinde büyük inci demekmiş.
Moğol ordusunun emirlik verdiği Tarımtaz ve Sünüktaz adında iki kardeşi daha bulunuyor.
Eratna için adeta dev bir adamdı deniliyor.O kadar ağırmış ki at çekemezmiş yükünü.At taşıyamadığından tosuna binermiş hep.
Bu eserde ağırlıklı olarak Çobanlı Şeyh Hasan ile Eratna'nın mücadelesine değiniliyor.Bu mücadelelerde Eratna haddini bilerek akıllıca hareket ediyor ve savaştan uzak kaçıp hep kendisini garanti altına alacağı hamlelerde bulunuyor.
Anlatımda gözüme çarpan eksik husus yazarın iki farklı görüş karşısında olayı sentezleyememesi.Alaeddin Eratna'nın Memluklu sultanına tabi olduğunu anlatıyor.Bu hadise olmuştur diye.Arkasından böyle bir hadisenin olmadığına dair aksini bildiren rivayetleri sıralıyor.Bir iki yerde böyle bir durum var.Şayet hadisenin başında aksi yönde rivayetlerin de bulunduğunu izah edip her iki zıt düşünceyi anlatsa sıkıntı olmayacak.
Şehirlerin ünvanlarıyla ilgili bilgiler kpss için yararlı olabilir.Kayseri'ye Selçuklu Devleti'nin ikinci merkezi olduğu için "Darulmülk" Niğde'ye pehlivanlar diyarı olduğundan "Darul pehlivaniye" Erzincan'a yardıma mazhar şehir manasında "Darun Nasr"Ankara'ya "Darun Hısn" gibi ünvanlar verilmiş.
Alimlere hürmet eden, düşkünleri himaye eden faziletli birisi olduğu çağdaşı olan kaynaklar kendisine Köse Peygamber lakabını vermişler.-Böyle bir lakabın sebebi ne olursa olsun pek de doğru olduğunu düşünmüyorum.-
Son olarak Eratnalıların mezar lahitlerini havuz yapımında kullanarak tarihi eserlerimize ne kadar sahip çıktığımızı göstermişiz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Kemal Göde
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 8 okur okudu.
  • 11 okur okuyacak.