Kemal Narin

Kemal Narin

Çevirmen
8.2/10
9 Kişi
·
15
Okunma
·
0
Beğeni
·
37
Gösterim
Adı:
Kemal Narin
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
304 syf.
·10/10
Bu çocuklara yardım etmek için dağları yerinden oynatmak istiyorum diyen Pam Cope ...

Her çocuğun rüyasını gerçekleştirip hedeflerine varmaya hakkı olduğunu düşündüğü için elinden gelen her şeyi yapan , evini satıp daha küçük bir eve çıkan , kredi kartlarını kapatıp sadece nakit para harcamaya başlayarak harcamalarını kontrol altına alan , gereksiz alışverişler yapmak yerine o paraları kurduğu ''Touch A Life'' derneğine bağışlamak için çaba gösteren Pam...

1999 yılında oğulları Jantsen'ın ani ölümünden sonra Pam için hayat durur. Zor günler geçiren Pam , kızları Crista ve eşi Randy için hayata yeniden tutunmak için çaba göstermeye başlar. İşte tam da böyle bir zamanda Vietnam'da ki kimsesiz çocuklar için yardım toplayan yakın dostları Carol ve Marvin Harlan çiftinin onlarla birlikte Vietnam'a gitme teklifini kabul eder ve Pam için hayat yeniden başlar. Bu yolculuk Pam için ve yardım bekleyen çocuklar için yepyeni bir hayatın da başlangıcı olur.

Batı Afrika ülkesi olan Gana da bulunan Volta Gölü , 8bin kilometrelik bir alanı kaplayan dünyanın en büyük yapay gölüdür. Volta Gölü , 1965 yılında Volta nehirlerinin üstüne halka elektrik temin etmek için bir hidroelektrik barajı inşa edildikten sonra oluşmuştur. Ama bir takım olumsuzluklar olmuş ve barajın inşa edilmesiyle nehir havzaları yani ülke toprakların %4'ü sular altında kalmış ve nehir kenarındaki tropik ormanlar da sulara gömülmüştür. Göl , ağaç ve bitkilerle dolu olduğu için burada yüzmeyi bilmek şarttır. Çünkü ağlar sık sık ağaç ve bitkilere takıldığı için aileleri tarafından küçük yaşta satılan çocukların görevlerinden biri de göle dalarak takılan ağları kurtarmaktır. Bu yüzden çocukların ağa takılma ve boğulma risk oldukça büyüktür. Yaşamlarını yitirme riskiyle karşı karşıya kalan çocuklara dayak ve kötü muamele de oldukça yaygındır. Bu zorlu şartlarda çalışan çocuklar maalesef günde sadece 1 öğün yemek yiyebiliyorlar. Geç saatlere kadar çalışıp gün doğmadan uyanıp tekrar göle açılıyorlar. Bu çocukların en küçüğü ise maalesef 5 yaşında .

Kitabı güçlükle okudum , çünkü çocukların maruz kaldığı zorlu yaşam şartlarına içim parçalandı . Çoğu sayfada gözyaşlarıma hakim olamadım. Oyun oynama çağındaki çocukların aileleri tarafından satılması ve zorlu şartlarda yaşamaya mahkum edilmesi insanın içini parçalıyor. Dilerim hiçbir çocuk 'Çocuk Ticareti'' adı altında aileleri tarafından satılarak çalıştırılmak zorunda kalmaz. Dilerim her çocuk çocukluğunu en güzel şekilde yaşayarak büyür.

Kitap sadece Volta Gölündeki çocukları anlatmıyor. Sakat doğduğu için ailesi tarafından istenmeyen çocukların yaşam şartlarını , Kamboçya da küçücük kız çocuklarının aileleri tarafından satılarak seks kölesi olarak çalıştırılmasını , Vietnam sokaklarında okuması gereken çocukların satış yapmaya zorlanması ve günde sadece 1 dolar kazanması gibi konulara da yer verilmiş. İşte Pam bu çocuklar için dağları yerinden oynatmak istiyor ve ölüm riskini göze alarak büyük ve onurlu bir mücadeleye kalkışıyor.

Pam Cope, 2000 yılında, Saigon'da evsiz çocuklar için bir sığınma evi açarak "Touch A Life" derneğini kurar.
Touch A Life bugün Vietnam'daki 224 çocuğa destek olmakta ve Kamboçya'da AIDS virüsü taşıyan aileler için kurulan Sığınma Evi'ne kaynak bulmaya çalışmaktadır.
Pam , Gana'da kölelikten kurtarılan çocuklar için kurulacak sığınağa yardım toplamak için çalışmalarına aralıksız devam etmektedir.
304 syf.
·15 günde·Beğendi·10/10
''Son zamanlarda okuduğum en iyi kitaptı. Okurken inanılmaz keyif verdi. Hani okurken bolca düşündüren kitaplar var ya bu kitap onlardan. Hayata karşı bir çok şeyi sorgulamanızı sağlıyor. Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum. Oğlunu kaybetmiş bir anne kendini Afrika ve Vietnamdaki köle ticareti yaptırılan çocukları kurtarmaya adamış.Gerçek bir hikaye,okurken şunu anlıyorsunuz; insanlar bir yerlerde çokça iyi şeyler peşinde biz ise sadece izliyoruz.''

Yazarın biyografisi

Adı:
Kemal Narin
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 15 okur okudu.
  • 21 okur okuyacak.