Kenan Sevinç

Kenan Sevinç

Yazar
7.7/10
6 Kişi
·
10
Okunma
·
5
Beğeni
·
110
Gösterim
Adı:
Kenan Sevinç
Unvan:
Türk Akademisyen, Yazar
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü, Din Psikolojisi Ana Bilim Dalında Öğretim üyesidir.
“En katı laik sistemlerde dahi olsa, dinsel gereksinimi ve tapınma ihtiyacı olmayan hiç kimse yoktur. Fromm’a göre insan gerekirse puta, paraya, başla bir insana, ulusuna, partisine veya başarıya tapabilir.”
“Tillich’e göre de iman basit bir onama veya basit bir güven değildir, o, şartsızın kavranmasıdır, bir kanaat değil varoluşsal bir kabuldür, yani bir tutumdur.”
“Din psikolojisi literatüründeki genel kabule göre inanç, bilişle ilgilidir, bir rasyonel kabulü ifade eder ve imandan daha kapsamlıdır; iman ise, bir duygusal bağlanma sürecini ifade eder.”
"Şüphe aynı zamanda olumlu psikolojik gelişimin önemli bir parçasıdır. Şüphe inancın olgunlaşması için gereklidir. Şüphenin, inançsızlığın temelinde yer alan bir faktör veya kriz durumu olarak görülmesi doğru değildir."
“Türkçedeki iman kavramı, rasyonel doğrulamaya müracaat etmeksizin aktarılan bilginin doğru kabul edilmesini ifade eder. İnanç ise, rasyonel gerekçelendirme ile bir bilginin doğruluğunun kabul edilmesidir.”
"Birey, herhangi bir kişiyi veya grubu çekici veya sempatik buluyorsa, bu kişi veya grubun sosyal etkisine açık olacak, ondan gelecek tutum ve değerleri de benimseme eğili gösterecektir."
“Bugün dünyada yaklaşık 500 milyon inançsız olduğu tahmin edilmektedir. Bu rakam, üç büyük dünya dininden sonraki en yüksek popülasyona tekabül etmektedir.”
İnsan istese de inançtan kaçamaz yaşamak ve insan olmak için inanmalıdır.
İnanmak evrensel bir faaliyettir ve her insan bir şeye inanır.
400 syf.
·Beğendi·9/10
İnançsızların sandığımızın aksine entellektüel araştrma neticesinde inançsız oldukları tezinin doğru olmadığını,inanç-inançsızlık gibi bir olgunun kompleks yapılarından dolayı tek bir sebebe indirgenemeyeceğimi bunun çok fazla değişkenle açıklanması gerektiğini belirten faydalı bir kitap tavsiye edilir
Yüksek lisans için okumak istiyorum.
Felsefe tarzı kitapları seviyorum.
Şimdiden çok teşekkür ederim.
Bu şekilde bir site yaptığınız için iyi günler.

Yazarın biyografisi

Adı:
Kenan Sevinç
Unvan:
Türk Akademisyen, Yazar
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü, Din Psikolojisi Ana Bilim Dalında Öğretim üyesidir.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 10 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.