Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Koray Sarıdoğan

8.4/10
61 Kişi
222
Okunma
26
Beğeni
2.181
Görüntülenme

Hakkında

1987, Ankara doğumlu. ÇOMÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde lisansını, SAÜ Yeni Türk Edebiyatı dalında yüksek lisansını tamamladı. Yüksek lisans tezini Ahmet Midhat Efendi'nin Dağarcık adlı Osmanlıca matbu dergisinin çeviriyazısı ve analizi üzerine yaptı. Freelance editörlük ve yazarlık yapıyor. 2010 yılında kişisel bir blog olarak açılan, daha sonra kadrosunu ve kitlesini oluşturan bir edebiyat sitesi haline gelen ve 2014’ten beri aynı isimli dergisi de yayımlanan "KalemKahveKlavye "nin kurucu editörü ve aynı zamanda yazarı. Kadran Kadraj; yazdığı üçüncü, yayımlanan ilk romanı.
Unvan:
Yazar

Okurlar

26 okur beğendi.
222 okur okudu.
11 okur okuyor.
81 okur okuyacak.
5 okur yarım bıraktı.
Reklam

Editörlük Yaptığı Kitaplar

Tümünü Gör

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Benim bir şiirim olmalı dedi insan... Şiirden önce sevdan olmalı dedi kırlangıç..
Reklam
poe
Derin bir coşkuyla yaklaştığı bir kadınla ilgili bir sonuç beklerken boş durmuyor, bir diğerine dair girişimlerde bulunuyordu.
Yüzyılları geçip durduğu yerde kalmayan, yeni fikirlere, duygulara ilham veren bir yazar, zaman makinesi icat etmiş sayılmaz mıydı?
Çoğumuz böyle değil miyiz?
İlgi gördüğü ve sevildiği sürece diğer sorunların o kadar da önemi yok gibiydi, en azından onları erteleyebiliyordu.
Baudelaire
"Edebi kinler, sonsuzluk sarhoşlukları, evlilik acıları, sefaletin hakaretleri; bütün bunlar karşısında Poe, mezara hazırlanır gibi, sarhoşluğun karanlığına kaçıyordu..."
Arkadaşlar herkese merhaba. Kendime göre uzun bir okuma listesi oluşturdum. Daha önce okuyan varsa ya da fikri olan kitaplar ile ilgili buyurun sohbet edelim. Buradaki dostların da kitapları var. Her ay kendime belirli bir miktar bütçe ayırdım almak için. Fikirlerinizi bekliyorum. 1)
Min Jin Lee
Min Jin Lee
-
Paçinko
Paçinko
2)
Seval Kirmit Yazar
Seval Kirmit Yazar
-
Zaman Kimseyi Beklemez
Zaman Kimseyi Beklemez
3)
Eun-Jin Jang
Eun-Jin Jang
-
Reklam
Ağustos 2021 "Ne okudum ben" :)
Ağustos ne okurum hakkında hiç bir tasarım yok ... sürüye uygun adım ilerlediğim için (salgın sürecinde )sürekli benimle birlikte gezen şarkımı ekliyorum buraya youtu.be/ZwbAEmBD-O0 (kendi gözüme yumruk atasım da yok değil hani ) .. madde iki Ağustos benim büyüme ayım yani Aslanların doğum günü dönemi :)) bu sebeple de kafamda

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
602 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
44 günde okudu
Zamanın sonsuzluğu ve gerçekliği içinde kendini bulan ruhların hikayesi. Okuyanı sürükleyen bir kurgu, sanki yanıbaşınızda yaşıyor gibi tanıdık karakterler ve sizi aniden felsefenin, edebiyatın okyanusuna bırakan cümleler... Can sıkıntısının insanın doğduğu günden bugüne ayağına dolanan halini ve bizleri boşlukların içinde kıskıvrak yakalayan "Ben ne yapıyorum? Ben kimim?" sorgulamalarını daha da derine inerek anlatan bir roman. Fantastik ögeler hayatın gerçekliği ile çok kararında karışmış. Kitabın ilerleyen bölümlerinde inanılmaz sürükleyici ve derin bir kurgunun içinde, derin bir felsefenin içinde buluyorsunuz kendinizi. İnsanın gerçekten inanacağı gerçekleri zaman mı belirler? Bir yazarın ilk romanı için oldukça çarpıcı ve farklı bir roman Kadran Kadraj. Aklınızda kapılar açan, aşkın, hayatın, varoluşun bambaşka bir şeklini çok başarılı bir şekilde cümlelerine yedirmiş bir yazarın kaleminden çıkmış. Bence defalarca okunabilir, altı bolca çizilebilir ve okuyan hayatın her döneminde kendinden bir şeyler bulabilir. Yazarın zihnindekileri özellikle sinematografik bir şekilde aktarması, romanı daha sürükleyici kılıyor. Kıymetinin gün geçtikçe katlandığını düşündüğüm bu romanı okumanızı ve yazarı sevgili Koray Sarıdoğan'ı gecikmeden takip etmenizi tavsiye ederim.
Kadran Kadraj
Kadran KadrajKoray Sarıdoğan · Esen Kitap · 201536 okunma
602 syf.
10/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Kitabın ilk inceleme yazısını yazma şerefine nail olduğuma göre kitap hakkındaki görüşlerimi sıralamaya başlayabilirim. Öncelikle bu kadar az okur tarafından okunmasına hem üzüldüm hem de sevindim. Bir taraftan keşke kitabın hakkı verilse diye düşünürken bir taraftan da keşfedilmesini istemedim. 602 sayfalık bir kitap olmasına rağmen akıcı dili ve sürükleyici hikayesi sayesinde hızla okunur. Acaba nasıl bitecek diye sayfaları saymadan kendimi kaptırarak okudum. Yazarın dediği gibi anlamak yerine ‘hissederek’ okuyacağınız, ilk 300 sayfası Kalender ve diğer karakterlerin dramıyla başlayıp, diğer 300 sayfada bambaşka bir mistik boyuta geçiş yapan bir Koray Sarıdoğan eseri.Yazar, her karakteri detaylı karakter analizleriyle, yaşam öyküleriyle okuyucusu ile tanıştırır. Kalender, Nermin, Melis, Adnan, Celal ve diğerlerini çok net bir anlatım ile yakından tanırsınız. Ayrıca kitabın başından sonuna kadar karakterlerin değişimlerini, karakterlerin varoluşsal sorgulamalarını; zaman algısı, gerçeklik, rüyalar, bilgelik ve cehalet üzerinden harmanlayarak okuyucusuna aktarır. Kalender’in intihar etmek üzereyken başlayan Koray Sarıdoğan kitabında, gerçekliği kadranda bulan Kalender ile kadraja sığdıran Melis’in aşkı, fantastik ve mistik bir hikayeyi, aile, ölüm, iyi ve kötü savaşı, bilgi, merak, zaman algısı gibi her şeyden bir parça bulabilirsiniz. Okumanızı tavsiye ederim. “Her şeyin buradan sonra başladığına seni kim ikna edebilir?”
Kadran Kadraj
Kadran KadrajKoray Sarıdoğan · Esen Kitap · 201536 okunma
Reklam
112 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
20 saatte okudu
Poe Sever Bir Kızdan...
Koskaca bir zaman paylaştım üniversite yıllarımda Poe ile. Herkesin ahh Shakespeare diye gezindiği ingiliz dili ve edebiyatında ben daima omzumda görünmez kuzgun ile gezerdim. Edgar Allan Poe seven edebiyatçı oldum. Herkes bilir Poe öykücülügünü ama ben onu şiirleriyle tanımıştım... Annabel Lee, Raven, Dream With In A Dream... Analiz etmesi en
Edgar Allan Poe Gecenin Kıyısından Gelen Suratsız ve Yaşlı Kuzgun
Edgar Allan Poe Gecenin Kıyısından Gelen Suratsız ve Yaşlı KuzgunKoray Sarıdoğan · Destek Yayınları · 202087 okunma