Lee Kelly

Lee Kelly

Yazar
7.8/10
73 Kişi
·
138
Okunma
·
3
Beğeni
·
355
Gösterim
Adı:
Lee Kelly
Unvan:
Amerikalı Roman Yazarı
Doğum:
California, ABD
Sanırım bir suç ortağın olduğu zaman kimsenin mantığın sesine ihtiyacı olmuyor, değil mi?
Lee Kelly
Sayfa 134 - Yabancı Yayınları
''İnsanlar domino taşları gibidir.Birini devirirsen hepsi düşer.''
Lee Kelly
Sayfa 327 - Yabancı Yayınları
Günler birbirine karışıyor. Bir gün uyandığımda yılların geçmiş olmasından korkuyorum.
Lee Kelly
Sayfa 24 - Yabancı yayınları
...Ayrıca bu dünyadan göçmek için merdivenlere takılıp ölmekten daha havalı yollar vardı.
384 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Kitap 3 kısımdan oluşuyor. Distopya okuyanlar için önerebilirim ama başlangıç kitabı olur mu emin değilim. Çünkü biraz durgun.

Başlangıçta yani ilk iki kısımda biraz sıkıldığımı söyleyebilirim ama son kısımda kitap o kadar güzel gitti ki. Distopya dünyasını kesin olarak hissettim diyebilirim. O heyecanı, o ne yapacağını bilememe duygusunu ve nerede olduğunu bilmediğin ailene kavuşma arzularını yaşadım.

Kitabın iç kapağına bayıldığımı söyleyebilirim. Yabancı yayınları yapmış yine yapacağını. Bu iç kapağı görünce distopyanin yaninda gerilim ve korku yönü de olan bir kitap okuyacağımı düşünmüştüm ama beni yanılttı. Ne gerilim vardı ne korku. Bu yüzden biraz hayal kırıklığına uğramış olabilirim.

Kitabın ortalarında kitaba katılan karakterler güzel olmuş. Ben baş karakterlerden biriyle çift olarak yakıştırmıştım bir karakteri lakin beklediğim gibi olmadı yine. Diğer baş karakter muradına erdi bunun için sevindim.

Sanırım 2. Kisimdaydi bir olay oldu. Olayı tahmin edebilmem de biraz kötü oldu ama yine de kötü bir kitapti diyemeyeceğim.

İncelememi zahmet edip okuyanlara teşekkür eder iyi okumalar dilerim. :)
384 syf.
·Beğendi·9/10
Okurken film izliyormuş havası veren bir kitap. Ben çok eğlenerek ve merak ederek okudum. Üstünde çok fazla konuşmak istemiyorum. Yanlışlıkla spoiler verebilirim :) Okunabilir.
424 syf.
·93 günde·Beğendi·10/10
Geçmişe yolculuk yapacaksınız; bu sefer 1920'lere. Yazarımız Lee Kelly o dönemde uygulamaya geçen içki yasaklarından ilham almış ve bu kanun sihir karşıtı bir kanuna çevirerek tarihi bir fantastik eser ortaya çıkarmış.

Kitap bize iki büyücünün ağzından anlatılıyor: Joan ve Alex.

Joan küçücük bir kasabada yaşayan ve geçmişte yaptığı bir hatanın bedelini ödemek adına kız kardeşini ve kuzenini mutlu etmek ve geçindirmek görevini üstlenmiş, fakat elinde bunu yapabilecek bir güçü yok. Ta ki DC'den bir mafya babası gelip karşısına bir fırsat çıkarana kadar...

Alex ise DC'de yaşıyor. Babasıyla beraber yeraltı dünyasında yürüttükleri dolaplar babasının hapse girmesiyle sonuçlanınca kendi başını beladan korumak adına Yasak Birim'inde eğitime başlamış ama asıl yapmak istediği şey bu değil...

Yeraltı dünyası, gangsterler ve karanlık sırlarla örülü bir aşk hikâyesi sizleri bekliyor. Cadı Avcısı severler, bu kitap kaçmaz!
384 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
| Barbarlar Şehri ~ Lee Kelly |
°
Kırmızı Müttefikler olarak adlandırılan topluluğun yıllar önce New York’a saldırması ve savaş tutsaklarının Park’ta Rolladin ve fuhuş efendileri tarafından yönetildiği bir kurgunun içindeyiz. Sarah Miller ve kızları Sky ile Phee bu tutsaklardan. Sky için burası bir hapishane, Phee için evi.
Her şey Sky’in annesin günlüğünü bulmasıyla başlıyor. Geçmişleri hakkında öğrendikleri şeyler bildiklerinden çok daha farklıdır ve bunun üstüne bir de sayım kayıtlarına geç kalınca asıl macera başlıyor.
Üç bölüme ayrılan kitabımızın ilk kısmı daha çok yaşadıkları ortam ve karakterleri tanımaya yönelikti. Bölümün sonlarına doğru yeni karakterler dahil oluyor ve ikinci kısımda bu karakterle olan yolculuğu ve yolculuğun getirdiklerini okuyoruz. Sarah Miller’ın günlüğü ve açığa çıkan sırlar her geçen sayfada devam ediyor. Olayların en yoğun olduğu kısım ise üçüncü yani son kısımdı. Ama spoiler vermeden anlatamıyorum
Kitaba başlarken Açlık Oyunları gözümün önüne geldi. Girişi bana o tadı verdi yani. Kitapta en sevdiğim şey iki kardeşin gözünden anlatılmasıydı. Normalde tek anlatım olunca o karakterle yakınlık kurup diğerini sevemiyorum gerçi burada da değişmedi. Sky hala sevmediğim bir karakter. Büyük çocuk olmasına rağmen kıskanç küçük kardeş modundaydı. Sürekli 'ben Phee kadar cesur değilim' 'Phee kadar güçlü değilim' triplerinde olması ondan hoşlanmamam için yeterliydi.
Bu kadar olayın arasında tabii ki aşk da var ama maalesef benim hayalimdeki çift okuduğumla aynı olmadı
Bazı boşluklar olsa da ( Mesela Kırmızı Müttefikler’i sadece isim olarak biliyoruz. Detaylarını ve saldırı nedenlerini okumak isterdim.) genel olarak hoş, heyecanlı bir kitaptı.
Distopya severlere tavsiye edebilirim!
384 syf.
·Beğendi·9/10
Kitapları kapaklarına bakarak asla değerlendirmem ama eğer iç ve dış kapağında ilgimi çeken unsurlar olursa da okumak için ayrı bir heyecan duyduğumu söyleyebilirim.Barbarlar Şehri'nin iç ve dış kapağı,arka kapak yazısı,cildinin baskısı o kadar ilgi çekiciydi ki elime geçtiği anda vakit kaybetmeden okumaya başladım.İlk sayfalarda her şey karmaşık bir halle sunulduğu için kitap biraz yavaş ilerledi fakat kayıp günlüğün bulunmasından(spoi değil)sonra işler düzene girdi ve yavaş yavaş merak uyandıracak bölümlerde eş zamanlı olarak gelmeye başladı.Kurgu olarak distopya türüne giriyor ve benim distopyalarda aradığım en büyük özellik olan yönetimin ya da dünyanın çok acımasız bir şekilde sunulmasıdır.Barbarlar Şehri bana bu tatmini yaşattı mı? Hem evet hem hayır.Gerek Park'ta gerekse dışarıda yaşanan olaylar çok acımasızcaydı ama bence yazar Kırmızı Müttefikleri çok daha ayrıntılı olarak acımasızca önümüze sürebilirdi.Bunun dışında kitap boyunca iki karakter ağzından anlatılması ve okurken sürekli bunları karıştırdığım için bu etkeni kusur olarak almayı düşünüyordum ama yazar kitabın sonunda bu olayı çok güzel bir başka olaya bağlayınca bunu yapmaktan vazgeçtim.Ben genel olarak iki karakterin birbirine olan zıtlıklarını ve bunun kitapta işlenme biçimini sevdim ama ara ara ikisine de kızmadığım yerler olmadı değil.Bir de kitabın ortalarında verilen bir sırrı önceden tahmin ettiğim için epey korktum yazar tüm olayları buna bağlayacak ve ortada merakla okuyacağım hiçbir şey kalmayacak diye ama neyseki beni şaşırtarak her şeye farklı bir boyut kazandırdı.Kitabın sonu da ne bir eksik ne bir fazla tam istediğim gibi dozundaydı.Söylemeden geçemeyeceğim bir şey de yayınevi her ne kadar kitabın kapak baskısına çok özense de içi için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.Okurken birçok yazım ve noktalama işareti yanlışı yakaladım ve bazı yerlerde bu hatalar rahatsız olmama sağlayacak derecede fazlaca yapılmıştı.Bunun dışında kitapla ilgili diyebileceğim başka bir şey yok distopya sevenlere önerebileceğim güzel bir serüvendi.
424 syf.
·3/10
Lee Kelly ile büyünün hakim olduğu yasak dünyalarda gezmeye çıkmıştım ama satırlara takılmaktan yolun sonunu zor gördüm. Konusunu sevsem de çok kötü bir çeviri ile her sayfada karşılaştığım anlam kaymalarına neden olan bolca yazım hatası kitaptan soğuttu. Hayatımda ilk defa bir kitabı yarım bırakmayı düşündüm. Kitabı indirimden almamış olsam verdiğim paraya acırdım.
381 syf.
·2 günde·5/10
Distopya türünde,klasik dünyanın savaştan harap olmasının sonucunda geriye kalan bir avuç insanın hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Sky ve Phee adlı iki kız kardeş arasında bölümlere ayrılmış. İkiside bu dünyanın içinde büyüdükleri için ve anneleri eski dünya hakkındaki anılarını sır gibi sakladığı için gerçekten neler olduğunu bilmiyorlar. Ta ki Sky annesinin günlüğünü bulana kadar. Kitaptaki en büyük eksiklik tıpkı kızların merak ettiği gibi bir şekilde bu düzene nasıl geçtiklerinin tam olarak açıklanmamasıydı. Günlükte yazılanlar birazını açıklasada benim beğenmeme yetecek kadar mantıklı ve açık bir şekilde oturtulmamıştı. Sanki yazar bir temel kurup gerisi sizin hayal gücünüze kalmış der gibi bırakmış. Zaten konuya direk ve hızlı giriş yaptı. Buna rağmen çok akıcı başladığını söyleyemeyeceğim. İlk 100 sayfa benim için okunması zor ve sıkıcıydı. Daha yaratılan bu dünyaya alışmadan,tünellerde yaşayan "yamyamlar"dan bahsedildi. İlk başta bir şekilde virüs bulaşmış,hastalıklı insanlar olduklarını düşündüm ama ne yaptıklarının,insanlara zarar verdiklerinin bilincindeydiler. Onları bu hale getirenin ne olduğunu bilmek isterdim açıkcası. Distopyanın bu kitaba tamamen hakim olduğunu söyleyemeyeceğim çünkü biraz romantizm de içeriyordu. Ryder denen çocuk olaya dahil olduğunda iki kız kardeşin arasına kala çalı gibi gireceği çok açıktı ve biraz da olsa öyle oldu diyebilirim. Neyse ki benim olmasını umut ettiğim kız kardeşi seçti o da. Ama sonradan gelişen olaylar ve "Standart" adlı garip ve saçma topluluğa dahil olmalarıyla kitabın seyri oldukça değişti. Zaten o kısıma kadar kitabı beğeneceğim varsa da bu ihtimal suya düştü. Kısacası otoriteye baş kaldırmayı,gerçekleri görmeye başlamayı ve hayatta kalmak için verilen mücadeleyi anlatan değişik bir distopyaydı.
384 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Kİtabın ilk başlarında acayip sıkıldım hatta yarıda bırakıp yeni bir kitaba geçmeyi bile düşündüm ancak biraz daha okuyunca kitap beni sardı ve gittikçe daha da ilginçleşti. Bence okunulabilir bir kitap tavsiye ederim...
424 syf.
·Puan vermedi
Anladım ki her fantastik kitap bana göre değil.
Yıllar önce “Yüzüklerin Efendisi” serisini bir solukta okumuştum. Tolkien’in akıllara ziyan hayal gücünün önünde eğilmiş, pek çok okur sever arkadaşıma şiddetle tavsiye etmiştim.
Bu kitap elimde tabiri caizse süründü.
Kesinlikle kötü bir eleştiride bulunmak istemiyorum, belki sadece bana hitap etmedi.
(Bu arada, Tolkien’in hayatı yakın zamanda film oluyor.)
384 syf.
·6/10
Kitaba aslında çok isteksiz başlamıştım. Fakat kitapın ilerleyen satırları çok da olmasa da akıcıydı diyebilirim. Sanırım bu benim çok fazla distopya kitabi sevmememden kaynaklanan birşey. Fakat şunu söyleyebilir ki bu kategoride kitap severler için gerçekten güzel. Bence Pee ve Sky 'in zekice planları ve cesareti sizi kesinlikle kitaba bağlayacak..

Yazarın biyografisi

Adı:
Lee Kelly
Unvan:
Amerikalı Roman Yazarı
Doğum:
California, ABD

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 138 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 103 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.