Geri Bildirim
Leila Sales

Leila Sales

6.9/10
42 Kişi
·
80
Okunma
·
0
Beğeni
·
344
Gösterim
Adı:
Leila Sales
Unvan:
Amerikalı gençlik romanları yazarı
Doğum:
Boston, 20 Nisan 1984
Boston, Massachusetts, ailesi ve kedisiyle birlikte büyüdü. Çocukken yazar, aktris veya şarkıcı olmayı istiyordu. Chicago Üniversitesinde psikoloji okudu. İlk kitabı 2010 yılında yayınlandı. Halen Brooklyn, New York'ta yaşıyor.
Gitmem gerektiğini anlamadan önce bir dakika daha
öylece dikildim. Bir ilişkinin böyle pat diye bitebileceğini
henüz anlayamamıştım.
Leila Sales
Sayfa 231 - Yabancı Yayınları
doğal ortamındaki insanlar gibiyiz;
az gelişmişiz, cahiliz, aptalız ama mutluyuz.
Leila Sales
Sayfa 286 - Yabancı Yayınları
"Siz hiç büyüsü bozulmasm diye, başka kimsenin bilmediği
bir sırrınız olmasını istemediniz mi?"
Leila Sales
Sayfa 252 - Yabancı Yayınları
"Sanırım Pippa kendisi için iyi olmayan bir sürü
şey istiyor," dedim.
Caz omuz silkti. "Bunu hepimiz yapmıyor muyuz?"
Leila Sales
Sayfa 112 - Yabancı Yayınları
Ama istediğim olmamıştı ve olmayacaktı.
Yeni bir kot pantolon alsam da, saç bandımı çıkarsam da,
taksam da, ben buydum işte. İnsan kendini değiştirme­nin çok kolay olduğunu zanneder ama bu çok zordur.
Ben de bir sonraki mantıklı adımı atmaya karar ver­dim:kendimi öldürmeyi.
Leila Sales
Sayfa 28 - Yabancı Yayınları
Mel geniş omuzlarını silkti. "Yaş bir rakamdan fazlası­dır. Bir yaşam tarzıdır."
Leila Sales
Sayfa 50 - Yabancı Yayınları
Kitapla ilgili kafam çok karışık. Eğer yaş etkeni olmasaydı, çok olmasa bile seveceğimi düşündüğüm bir kitap. Fakat ben Elise'in 16 yaşında oluşunu görmezden gelebileceğimi sanmıyorum.

Kitabımız çok klişe bir ana konu üzerinden işleniyor. Okulunda dışlanmış ve zorbalıktan usanmış çocuklardan biri Elise. Ne yaparsa yapsın kendini bulunduğu topluma ait hissetmiyor ama bir yandan da sevilmek, arkadaşlıklar kurmak vs. istiyor. Annesi babası ayrı olmasına rağmen bunu benimsediğini düşünen bir çocuk gibi görünse de içten içe sıkıntısını çektiğini düşündüm okurken.

Elise yaşadığı kötü olaylardan sonra uyku problemi çektiği için geceleri gizlice evden çıkıp müzik dinleyerek yürüyor ve bir gün iki kızla tanışıp bir gece kulübü keşfediyor ve bu onun hayatında büyük değişimlere sebep olan olaylar zincirini harekete geçiren şey oluyor.

Bundan sonrası biraz spoiler olabilir çünkü değinmek istediğim birkaç nokta var, bunlar kitabı tavsiye etmeme sebeplerim olacak.

Eğer bu gizli gece hayatını yaşayan kişi reşit olsaydı benim hoşuma gider miydi? Hayır. Sonuçta kimsenin haberi bile yokken bir gencin sokaklarda olması fikri hiç hoş değil, ben bunu düşünerek bile huzursuz hissediyorum. Ama hoşuma gitmese bile bu kadar etkilenmezdim. Herkesin kendi hayatı, kendi kararları, kimseyi değiştirmek haddimize değil. Fakat burada söz konusu olan 16 yaşında, intihar etmeyi düşünecek kadar yalnız bir çocuk. Daha önce değil erkek arkadaşı, normal arkadaşı bile olmadığı için kendini sorunlu olarak görüyor ve sen yazar, gidip bu çocuğu 20 yaşında bir adamın evine geceleri gönderiyorsun, benim de bunu okurken ah aşk işte falan dememi bekliyorsun.

İnanın okurken, o ilk gidişinde çok korktum. Kız adını bile bilmediği birinin evine, gizlice gidiyordu ve aklımdan türlü korkunç senaryolar geçmedi diyemem. Ortada bir ilişki bile olmadan fiziksel yakınlık paylaşmaları, adamın kıza adını dahi bahşetmemesi ve kitap bittiğinde bile ailesinin tüm bunlardan habersiz olması beni kitaptan soğuttu. Dünyanın en mükemmel kitabı olsaydı bile ki katiyen değil, gençlik kitabı okumak istiyorsanız size on tane harika kitap sayabilirim şimdi bile, sevmezdim bu kitabı. Ben bir sınıf öğretmeniyim, çocuklara olumsuz şeyler olduğunu öğretmekten rahatsızlık duymuyorum ama ortada bir yanlışlık varsa bunu fark etmelerini sağlamaktan yanayım. Dünya ne yazık ki güvenli, sevgi dolu bir yuva değil. İçindeki korkunç insanlar buna izin vermemekte ısrarcı. Ve ne yazık ki ben bu sadece bir kitap ha ha, diye düşünemeyecek kadar dikkate alıyorum böyle detayları.

Seven vardır, kimseye sözüm yok ama ben bu kitabı sevmedim ve tavsiye etmiyorum.

Bir de şunu eklemek istiyorum ki hayatımda bu kadar çok yazım yanlışı olan bir kitap okumamıştım. Gerçekten şaşırttı bu durum beni. Kitap tekrar baskıya girerse bence editör falan bir okusun.
Elise yaşıtlarından farklı zevklere sahip, 15 yaşında genç bir kadın ve tüm yaz tatili boyunca hayatının en önemli projesini hayata geçirmek için çalışıyor, havalı olmak için fakat elbette ki işler hiç de istediği gibi gitmiyor... Kitap Elise'in hikayesini anlatıyor, yani kendini çevresindeki kişilerden farklı hisseden bir genç kadının kendini keşfetme hikayesini. Kapaktaki AŞK kelimesinin ön plana çıkmasına aldanmayın, kitap kahramanımızın tamamen surreal bir şekilde ideal erkeği bulup da kendini onun üzerinden tanımlamaya başlaması ve birkaç tökezlemeden sonra bu ikilinin sonsuza kadar mutlu yaşamasını anlatmıyor! Kitap Elise'in gerçekten KENDİNİ bulmasını anlatıyor.

Bence bu kitap ergenliğinin başlarında, kendisinin dünyadaki yerini sorgulayan herkes tarafından okunmalı, sanırım o yaşlarda okumuş olsaydım başucu kitabım olurdu. Bir nevi Bir Genç Kızın Gizli Defteri'nin 21. yüzyıl versiyonu...
Okuyanlar kitabı ya çok beğenmiş ya da hiç beğenmemiş. Beğenmeyenlerin çoğunluğunun yaşının büyük olduğunu düşünüyorum ve beğenmemelerinin sebebini de ana karakterin duygusal değişimlerinden dolayı olduğunu düşünüyorum. Ben kitap okurken karakter gibi düşünürüm ve Elise'in yaptıkları düşündükleri bu yüzden bana kötü gelmedi neden yaptığını anlayarak okudum. Belki de Elise ile aynı yaşta olduğumdan ve onu anladığımdan kaynaklanıyordur ve belki de kitabı bir kaç yıl sonra okusam beğenmem.
Ama kitabı genel olarak beğendim. Okursanız size çok şey katar diyemem. Size hiç bir şey katmayacak bir kitap. Ama kitap kendini okutuyor ve sıkılmıyorsunuz, akıcı bir kitap. Okumazsanız çok şey kaybedersiniz diyemem ama güzel bir gençlik kitabı okumak sizden bir şeyler götürmez ya ;)
Okuyacağım kitapların bir listesi var ama okuma sırası yok. Bu kitaba da öylesine başladım. Şu sıralar duygusal takıldığım için ve kitabın hüzünlü olduğundan bahsedildiği için. İlk kısımlar duygusuzca okudum. Bütün kitap boyunca Elise'in arkadaşlarının olmasını, popüler olmasını falan bekledim. Eğer öyle olsaydı çok klişe olacaktı. Saçma sapan olacaktı, kitabın gidişatı neredeyse hiç bozulmadı. Her şey bir anda olmadı. Yavaş yavaş şekillendi. Şöyle durup bir düşününce 16 yaşındaki bir insanın kendini öldürmek istemesi normal görünüyor. Ergenlik dönemi normal. Şu bakımdan da saçma geldi, bilmiyorum benim için çok mantıksızdı hiç arkadaşının olmaması. Kız çirkin de değildi. Neden bu halde olduğunu açıklasa bile ben ikna olamadım.

Sonlara doğru okuduğuma pişman olmadım. Hatta acaba seri olsaydı ne olurdu diye düşündüm. Güzeldi. Okutturdu kendini, mesajlar vardı. Ben şahsen bir sürü ders çıkardım. Ve tekrardan imkansız diye bir şeyin olmadığını fark ettim. Ümitsizliğe kapılmak sadece can sıkıyor. Kitap bunu çok güzel anlatmıştı.
Bu kitabı okuduktan sonra anladım ki ben ilkokuldayken zorbalığa maruz kalmışım. Elise karakterimiz okulda dışlanmış, ezik yaftası yemiş bir kız ve kendisini yalnız hissettikçe müziklere sarılmış. E bir yerde müzikler de terapi görevi görüyor ama her şeyin kulaklıkların arkasına saklanarak da hallolmuyor. İnsan yalnızlığı ne kadar severse sevsin yalnız kalmaya bir zamandan sonra dayanamaz ya işte ana kızımız da nihayet arkadaş bulma çabasına girmişken bir hata ediyor, tabi bu hatası kurtarıyor bence onu yalnızlıktan. Okumanızı deliler gibi tavsiye etmiyorum ama böyle moraliniz bozukken, modunuzu yükseltecek kitaplardan birisi.
Bana göree aşşırı eğlenceli bir gençlik kitabı. Su gibi okutuyor kendini. Caz'a ben bile aşık oldum nasıl karizma o¿Eziklikten,popülerliğe hiç de saçma olmayan yollardan gitmesi mi dersiniz hiç klişelik problemi olmaması mı dersiniz¿ Okuyun efendim güzel kitap
bu kitaba başlama sebebim kesinlikle kapağıydı. malrsef bazen insanların da aynı böyle dış görünüşüne kanabiliyoruz. kaç sayfa okuduğumu hatırlamıyorum ama bir yerde yaz tatilini en iyi 5 maskara markasını ezberleyerek geçirdiğini görünce tuhafıma gitti bıraktım. bi de yorum okudum hiç beğenilmediğine dair birisi tarafından ve bu düşünce de beni kitaptan uzaklaştırdı...

Yazarın biyografisi

Adı:
Leila Sales
Unvan:
Amerikalı gençlik romanları yazarı
Doğum:
Boston, 20 Nisan 1984
Boston, Massachusetts, ailesi ve kedisiyle birlikte büyüdü. Çocukken yazar, aktris veya şarkıcı olmayı istiyordu. Chicago Üniversitesinde psikoloji okudu. İlk kitabı 2010 yılında yayınlandı. Halen Brooklyn, New York'ta yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 80 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 27 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.