Leonora Carrington

Leonora Carrington

Yazar
6.8/10
30 Kişi
·
61
Okunma
·
4
Beğeni
·
162
Gösterim
Adı:
Leonora Carrington
Unvan:
Yazar, Ressam
Doğum:
Clayton Green, Clayton-le-Woods, Birleşik Krallık, 6 Nisan 1917
Ölüm:
Meksika, Meksika, 25 Mayıs 2011
... çelişkilerle dolu bir yerdir : Kendimi evimde hissediyordum, tanıdık ama köpekbalıklarıyla dolu bir yüzme havuzundaymışım gibi bir histi bu"
Leonora Carrington
Sayfa 10 - Everest Yayınları
Milyarlarca insanın kendilerini "Hükümet!" diye adlandıran iğrenç bir beyefendiler grubuna tümüyle itaat etmesini anlamak imkansız.
Leonora Carrington
Sayfa 174 - Everest Yayınları
Katıksız yaratıcı fikir baloncukları fışkırıyor içimden, veriyorum, veriyorum, veriyorum, yine de diğer insanlar bu anlama yeteneğini paylaşmıyorlar.
Leonora Carrington
Sayfa 55 - Everest Yayınları
216 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Oğlu ve gelini tarafından huzurevine gönderilen 92 yaşındaki Marian gittiği yerde ummadığı bir ortam ve insanlar ile karşılaşır.
"Işık Kaynağı Kardeşliği" adı verilen bu yerde insanlar ruhani özelliklere sahiplerdir.
Marian'ya hiç uygun olmayan bu ortamda Mariana arkadaşı Carmella"nın kendisine verdiği trompet ile tüm diyalogları duyar ve garip olaylara şahit olur.
Hikaye bu minvalde devam ederken yazar alt metinde yaşlıları istemeyen aileleri, dini kurumları, bağnazlığı komik bir dil ile eleştirir.
Tam acaba ne olacak derken fantastik unsurlar işin içine girer ve buna gerek varmıydı dedirtir.İsminden ve güzel kitap kapağından dolayı almak isterseniz alabilirsiniz.
216 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
Leonora Carrington, İngiliz asıllı, Meksikalı ressam ve yazar.Meksika’da sürrealist akımın öncülerinden biri olmuş.
92 yaşındaki Marian Leatherby’nin hayatı, arkadaşı Carmella’nın kendisine işitme trompeti hediye etmesi ile değişir.Marian huzurevine gönderilir, gönderildiği huzurevi, alışılmışın dışında bir huzurevidir.
Sakinleriyle, binalarının sıra dışı yapısıyla bir karnavalı andırır.
İşitme trompeti sayesinde gerçek dünya dışında, farklı dünyaların da kapıları açılır Marian’a.
Marian’ın arkadaşı Carmella’ya bayıldım.Herkesin yaşamında böyle bir arkadaş olmalı.
Helen Byatt’ın kitap üzerine yazdığı önsöz de çok zengin.
Zekâ dolu, mizah dolu, fantastik bir kitap okumak isterseniz tavsiye ederim.
216 syf.
·Puan vermedi
Bu bir nevi Alice Harikalar Diyarında kitabı. Ama daha acımasız ve Alice Harikalar Diyarındadan daha ahlaklı. ( Lewis Carol’un pedofili düşkünlüğünden bahsediyorum ama bunu daha sonra konuşuruz.) Kitabımızda küçük bir kız yok. Onu yerine 92 yaşında bir kadın var. Ağacın içinden düşülen bir harikalar diyarı yerine ise yaşlı kadının duyma trompetini yanına alıp sığındığı ya da sığınmak zorunda bırakıldığı, sadece yaşlı kadınların bulunduğu bir huzurevi var. Sadece yaşlı kadınlar dediğime bakmayın, nedendir bilinmez yaşlı kadın kılığına girmiş bir adam da var bu yerde. Huzurevi dediğime de bakmayın, burası garip görünüşlü evlerin olduğu, tuhaf bir kasaba. Aslında Alice Harikalar Diyarında’ya benzetmeme de bakmayın, bu bambaşka bir hikaye.

Bir tablonun içinden göz kırparak bakan rahibenin hikayesi kanınızı dondurabilir. Zira o hikayenin anlatıldığı mektuplar bana çok gerçekmiş gibi geldi. Yaşlı kadınların sığındığı bu kasabayı yöneten Dr. Gambit ve eşinin yöntemleri ise sanki günümüzde bile uygulanabilecek saçmalıkta. Yaşlı kadınların tuhaf takıntıları ise hepimizde var olan takıntılar, sadece daha çok hayal gücü gerektiren cinsten.

Siz yukarıda anlattıklarıma bakmayın. Alın okuyun bu kitabı. Belki sizi benim anlattığımdan çok farklı bir hikaye bekliyor olabilir.
216 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Nereden başlasam, nasıl anlatsam bilemiyorum. Bu kitap ile ilgili ne yazarsam yazayım eksik kalacak. Bazı kitapları birkaç cümle ile geliştirebilirsiniz. Ama bu çok katmanlı bir kitap ve her olay , her cümle üzerine düşünecek ve söylenecek çok sey var.
Öncelikle şunu belirteyim: Sürrealist bir roman bu. Yazar Leonora Carrington son sürrealistlerden sayılıyor. Kendisi hem ressam hem yazar. Andre Breton, Max Ernst ile arkadaşlıkları var. Her ikisi de döneminde sürrealizmin öncüleri olarak kabul edilmiştir. 
Romanın konusu ise kısaca şöyle: 92 yaşındaki Marian oğlu,gelini ve torunu tarafından bir bakımevine yatırılır. Torunu babaannesini "çürümüş bir et torbası " olarak nitelemektedir.
Marian işitme engeli olduğu için daha öncesinde yakın arkadaşı  Carmella ona bir işitme trompeti hediye eder. Kendisi hakkında söylenenlerden de bu şekilde haberi olur. Ancak hiç üzülmez. Asıl üzüntüsü kedileri,tavukları ve çiçekleridir. Onları en yakın arkadaşı Carmella 'ya emanet eder ve bakımevine gider. Asıl olaylar bundan sonra başlar. Bakımevi bilinenden farklıdır. Her yaşlının kendine ait bungalov bir evi vardır. Kaldıkları yerde birtakım işlere yardim ederler. Çok az yemek verirler. Yöneticisi Doktor Gambit ve eşidir. Gambit, Hıristiyanlığın eleştirilen rahiplerini simgeler. Bu arada bakımevinde kalanların hepsi yaşlı kadınlardır. Hiç erkek yoktur. Neyse bir gün bakımevinde bir cinayet işlenir. Marian bunu görür, Gambit'e anlatır ancak inandıramaz. Kendi başlarına da ayni seyin gelebilecegini düşünerek örgütlü hareket etmeye karar verirler ve aclik grevi başlatırlar. Doktor Gambit geri adım  atmak zorunda kalır ve cinayeti işleyen iki kadını bakımevinde uzaklaştırır;zira gazetelere düşme endişesi vardır. Bu arada bütün bu eylemlerin örgütlenmesinde Carmella dışarıdan çok yardim eder. Böyle dostluklar herkese nasip olmaz. Hristiyanlık efsanelerine,ekolojik felaketlere, kadim kadınlık bilgilerine, ana tanrıça dönemine, cadılık ritüellerine göndermelerle, dolu dolu,bir roman bu.
90 küsur yaşındaki kadınların yaşadıkları ironik ,mizahi bir dille ve Nuh tufanı,Kutsal kase ,Tapınak Şövalyeleri gibi efsanelerle eklektik bir bicimde anlatılır. Okurken tebessüm ederek okuyorsunuz.  Cinsiyetsiz arılar, kraliçe arı da bir başka dikkat çeken unsur romanda. Yani üzerinde konuşulacak, yazılacak o kadar çok şey var ki mutlaka bir grup tarafından okunup konuşulması gereken romanlardan.
216 syf.
·4 günde·Puan vermedi
“Sırdaş Trompet’in başkahramanı 92 yaşındaki Marian Leatherby. Oğlu, gelini ve onu “suları damlayan çürümüş bir et torbası”na benzeten torunu tarafından huzurevine gönderilmek istenen yaşlı kadının kulakları eskisi kadar işitmemektedir. Tanımadığı kişilere mektuplar yazan ilginç arkadaşı Carmella Marian, ona bir işitme trompeti hediye eder ve sonrasında
kendinizi masal dünyasında hissedeceğiniz olağanüstü bir macera başlar. Eril dünyaya bir başkaldırı kitabı olan “Sırdaş Trompet” aynı zamanda yaşlı kadınların bastırılmış duygularını, sınırsız hayal güçlerini ortaya koyan ironik bir kitap. Fantastik edebiyattan hoşlananlara duyurulur.
216 syf.
·5 günde·9/10 puan
Okuru şaşırtan kitaplardan...
Romanın kahramanı 92 yaşında bir hanımefendi. Başlarda o kadar çok kendime benzettim ki :) vejetaryen, sakin hayatını seviyor ve çok fazla insana ihtiyaç duymuyor, dine mesafeli, feminist yanı ağır basan, kedilerine düşkün... Ben o kadar yaşayacağımı düşünmesem de karakteri kendime çok yakın hissettim :)
Kitabın başında kulakları iyi duymayan kahramanımiza arkadaşı bir işitme trompeti hediye ediyor ve hemen sonrasında kahramanımız bir huzurevine yerleştiriliyor. Sonrasında ise okuru şaşırtan olaylar başlıyor...
Biraz gerçek, biraz mistik ve mitolojik bir eser. Mitolojiye ilginiz varsa alacağınız keyif daha da artacaktır. Yazarın dili son derece akıcı ve okuru yakalayan cinsten.
Kitapla ilgili tavsiyem kitabın başında bulunan Helen Byatt'ın yazdıği giriş kısmını kitabın sonunda okumanız olacaktır. Başta okuyunca yazara biraz uzaksanız hem biraz sizi boğabilir hem de kitapla ilgili verilen bilgiler sizin heyecanınızı azaltabilir. Kitabı okuyup sindirdikten sonra bu kısım okunursa öğretici yönünün daha ağır olacağını düşünüyorum...
Kitapla ilgili elştirim ise çeviriyle ilgili. Yer yer gereksiz bir zorlama ve yanlış kullanım olduğunu düşünüyorum. Örneğin birkaç yerde geçen terennüm etmek fiili sanki incelemek anlamında kullanılmış oysa ki kelimenin böyle bir anlamı yok. İnsan okurken kendinden süphe duyup bu kelimenin bu anlamı da mı varmış diyor, araştırıyor ve olmadığını öğreniyor. Bu çok keskin bir hata. Nasıl göze batmamış bilmiyorum.
Son olarak romanlara mizah karıştırmanın zor olduğunu düşünüyorum. Sırdaş Trompet de Leonora Carrington bunu başarmış. Okuma listenize almanızı tavsiye ederim.

Not: Öykü (3yaş) kitaptaki resimleri incelemeyi çok sevdi. Küçük kitapkurdundan da olur aldı :)
216 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10 puan
Sırdaş Trompet kitabına nereden, nasıl denk geldim hiç hatırlamıyorum. İtiraf etmem gerekirse Leonara Carrington’ın ismini, 1930’larda başlayan Sürrealizm Hareketi’nin bugün hayatta olan az sayıda temsilcisinden biri olduğunu da bilmiyordum. Hatta aşağıda gördüğünüz, kitabın İngilizce baskılarının birinin kapağında yer alan “Dreamlike weirdness… Carrington’s The Giantess” isimli, 1947 tarihli bir resmi olduğunu da yeni öğrendim.

Devamı: https://zimlicious.com/...mpaign=SIRDASTROMPET
216 syf.
·6 günde·7/10 puan
92 yaşındaki Marian ailesi tarafından huzurevine gönderiliyor. En yakın arkadaşı Carmella nin kendisine hediye ettiği bir işitme trompetiyle birlikte huzurevinin yolunu tutan bu genç kadinin :) burada geçirdiği maceraları konu alıyor kitabımız. Kitabımızın yazarı, aynı zamanda sürrealist bir sanatçı.Nitekim ilerleyen sayfalarda maşallah hayalgücünün boyutlarına şahit olacaksınız. Kitabın 22 sayfalık bir giriş kısmı var. Burayı kitabın hem başında hem de sonunda okumak gerekiyor bence. Yazarın çeşitli konularda göndermeleri var bunların hepsini yakalayabildiğimi söyleyemem ama şu açık ki kitabı tamamen anlamak için Hristiyanlikta geçen bazı konulara, Yunan mitolojisine ve yazarın sanatına ait bazı bilgilere sahip olmak gerekiyor. Iyi okumalar.
216 syf.
·Puan vermedi
Ailesi tarafından huzurevine gönderilmeye çalışılan Marian..
Kulaklarının ağır işitmesiyle etrafta olup bitenden bihaber.
Arkadaşı Carmella tarafından kendisine hediye edilen trompeti sayesinde dünyada farklı bir maceranın içinde bulacak
216 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Arka kapak yazısı hoşuma gitti de aldım sonra kendimi büyük bir maceranın içinde buldum.92 yaşında huzurevine gonderilen karakterimiz orada bir cinayete şahit olur sonra olmadık işler gelir başına. Akıcı, sürükleyici, eglenceli bir kitaptı. Sonu birden masallasiyor,bircok tarihî ve efsanevi olaya ve karaktere gönderme de vardı. Ironik ve eglenceli üslubu hosuma gitti.Cesitli kültürlerin de folklorik unsurlarını barındıran kitap gerçek ve gerçeküstü olayları, zaman zaman bana kahkaha attiran karakterleri ,masalsı,fantasik sonu ve sonsuz hayalgücü ile eğlenceli sıradışı,rengarenk bir okuma sunuyor bize .Önsozunde nelere ve kimlere gönderme yaptigini yazmasi hosuma gitti. Bir Carmella karakteri vardı ona ve onun hayalgücüne bayildim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Leonora Carrington
Unvan:
Yazar, Ressam
Doğum:
Clayton Green, Clayton-le-Woods, Birleşik Krallık, 6 Nisan 1917
Ölüm:
Meksika, Meksika, 25 Mayıs 2011

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 61 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 100 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.